Mersin: Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesiyle İlgili Anket Sonuçlandı

Mersin: Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesiyle İlgili Anket Sonuçlandı

'Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Stratejisi ve Eylem Planı' Dahilinde Mersin'de Yapılan, 'Temel Önleme Risk Faktörleri Tespit Anketi' Sonuçlandı.

Mersin: Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesiyle İlgili Anket Sonuçlandı

'Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Stratejisi ve Eylem Planı' dahilinde Mersin'de yapılan, 'Temel Önleme Risk Faktörleri Tespit Anketi' sonuçlandı.

Mersin'de il genelinde, 35 okulda, 8 bin 889 öğrenci, bin 924 öğretmen ve 4 bin 453 veliye yapılan ankete göre, öğretmen ve yöneticilere göre risk faktörlerini, yüzde 89 ile olumsuz aile tutumları, yüzde 67 ile çocuğun yada gencin olumsuz arkadaş grupları içinde olması, yüzde 65.49 ile çocuğun yada gencin medyadan etkilenerek olumsuz modelleri alması, yüzde 65 ile aile içi şiddet, yüzde 65 ile ailelerin sosyo-ekonomik durumlarının düşük olması, yüzde 59 ile de anne ve babanın ayrı olması oluşturuyor.

Ankete katılan öğrenci velileriyse en önemli risk faktörlerini, "Yüzde 53 ile ailenin ekonomik yapısı, yüzde 51.85 ile çocuğun olumsuz modelleri alması, yüzde 42.5 ile aile içinde şiddet davranışlarının sergilenmesi, yüzde 37 ile TV programları, yüzde 19 ile olumsuz arkadaş grupları ve yüzde 12 ile de göç alan bölgelerde oturuyor olmaları" şeklinde sıraladı.

Anket sonuçlarına göre, öğrenciler için en önemli sorun, ders öğrenmede yaşanan güçlük. Ankete katılan 8 bin 889 öğrencinin yüzde 46'sı en önemli risk faktörü olarak dersleri öğrenmede yaşanan güçlüğe işaret ediyor. Bunu öğretmenin kırıcı söz ve davranışta bulunması takip ediyor, bu faktörü risk olarak belirten öğrenci oranı yüzde 35.

Bunu da yüzde 31 ile yaşanan ekonomik sıkıntılar izliyor. Ankete katılan öğrencilerin verileriyse, yüzde 30 ile çevredeki insanlara karşı öfkenin kontrol edilmemesi, yüzde 26 ile yaşantının bir döneminde hayatın yaşamaya değer bulunmaması, yüzde 23 ile arkadaşları tarafından reddedilme ve yalnız hissetme yer alıyor.