Mersin'e Yapılacak Yeni Arıtma Tesisinin Kredi Sözleşmesi İmzalandı

Mersin'e Yapılacak Yeni Arıtma Tesisinin Kredi Sözleşmesi İmzalandı

Mersin'e yapılacak yeni arıtma tesisinin kredi sözleşmesi imzalandı.

Mersin'e Yapılacak Yeni Arıtma Tesisinin Kredi Sözleşmesi İmzalandı
18.06.2012 18:16 | Son Güncelleme: 18.06.2012 18:16

Mersin'e yapılacak yeni arıtma tesisinin kredi sözleşmesi imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, kredisi imzalanan Batı Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına bu yıl başlanacağı belirtti.

Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, projenin hayata geçirilmesinde çok sıkıntılar yaşandığını, karşılaşılan sorunları sabırla çözümleyerek bu günlere geldiklerini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları genişledikten sonra iki arıtma yapmaya karar verdiklerini ifade eden Özcan, "Bunlardan biri Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi, diğeri Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'ydi. Biz bu iki tesisin ihalesine çıkarken iki arıtmanın birden yapılmasını sağlayacak çalışmaları hazırlamıştık. Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nde arsa kamulaştırmasında yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nin yapımını ilk ihalemizde gerçekleştiremedik." diye konuştu.

Arsa sorununu çözdükten sonra kredi anlaşması noktasına gelinmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Özcan, şöyle devam etti: "Mezitli atıksu arıtma tesisinin projelendirilmesini ve inşaatını finanse etmek için kullanılacak olan 20 milyon euro kredi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından finanse ediliyor. 63 ülke ve iki devletlerarası kurumun sahibi olduğu EBRD, piyasa ekonomilerinin ve demokrasilerin gelişimini destekliyor. 2009 yılında Türkiye'deki faaliyetlerine başlamasından beri ülke ekonomisindeki farklı sektörlere 1.6 milyar euro'dan fazla yatırım yapmış bir kuruluş olma özelliğinde."

Projenin, Mezitli bölgesindeki atıksu arıtma hizmetlerinin kalitesini ve güvenilirliğini büyük oranda artıracağını vurgulayan Özcan, "Batı arıtma tesisi, Mezitli belediye sınırları ve kapsam dışında olmasına rağmen istenirse Tömük, Arpaçbahşiş, Çeşmeli ve Kargıpınarı'na da hizmet verebilecek büyüklükte planlandı." ifadesini kullandı.

MESKİ Genel Müdürü Kamil Ülgen ise projenin 2014 yılında devreye gireceğini kaydetti. Konuşmaların ardından, arıtma tesisinin kredi anlaşması imzası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Heyeti Türkiye Direktör Vekili Şevki Acuner, MESKİ Genel Müdürü M.Kamil Ülgen ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından atıldı.

Kaynak: CHA

Şu an buradasınız: Mersin'e Yapılacak Yeni Arıtma Tesisinin Kredi Sözleşmesi İmzalandı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.8.2020 05:27:27. #1.14#
title