Mersin'de Zamlara Karşı Tencereli-tavalı Eylem

Mersin'de Zamlara Karşı Tencereli-tavalı Eylem

Mersin'de, Emek ve Demokrasi Güçleri Adı Altında Bir Araya Gelen Bir Grup Sendika Üyesi, Başta Elektrik Olmak Üzere Son Dönemdeki Zamları, Tencere ve Tavalarla Protesto Etti. Sendikacıların Eylemine Mersin'de Bulunan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Destek Verdi.

Mersin'de Zamlara Karşı Tencereli-tavalı Eylem

Mersin'de, Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında bir araya gelen bir grup sendika üyesi, başta elektrik olmak üzere son dönemdeki zamları, tencere ve tavalarla protesto etti. Sendikacıların eylemine Mersin'de bulunan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de destek verdi.

İstiklal Caddesi üzerindeki Kristal-İş Sendikası önünde toplanan kalabalık, hükümet aleyhinde sloganlar atarak ve dövizler taşıyarak Kuvayi Milliye Caddesi üzerinden AK Parti önüne yürüdü. Partisinin bir dizi etkinliğine katılmak üzere Mersin'de bulunan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de eyleme destek verirken, göstericilerle birlikte bir süre yürüdü. Ellerindeki tava ve tencereleri birbirine vurarak AK Parti binası önüne gelen göstericiler, sloganlarına bir süre burada devam etti.

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, emekçi, işçi, küçük esnaf ve köylünün yaşamının her geçen gün zorlaştığını ileri sürerek, "Özellikle son bir yıldır her şey ateş pahası oldu, yetmiyor, daha da zam yağmaya devam ediyor. Türkiye'de iğneden ipliğe her şeye zam yağıyor. Elektrik, doğalgaz, toplu taşıma ücretleri ve halkın yaşaması için temel gıdası olan ekmek başta olmak üzere her şey zamlandı" dedi. Alaybeyoğlu, temel tüketim maddelerine böylesine zam gelirken, işçi ve memur maaşlarındaki artışın yüzde 2-3'ü geçmediğini söyleyerek, hükümetten yapılan zamları geri çekmesini talep ettiklerini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

(MUÇ-HK-NÇ-Y)

Kaynak: İHA