Mersin'de Yerel Yönetimler

Mersin'de Yerel Yönetimler

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Çöp Alanının Taşınması ile İlgili Yenitaşkent ve Bağcılar Belediye Başkanları'na Uzlaşma Çağrısında Bulundu.

Mersin'de Yerel Yönetimler

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, çöp alanının taşınması ile ilgili Yenitaşkent ve Bağcılar Belediye Başkanları'na uzlaşma çağrısında bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Şubat ayı olağan toplantı döneminin birinci birleşim toplantısında konuşan Başkan Özcan, Mersin 3. Asliye Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin mevcut çöp alanın derhal kaldırılması yönünde karar verdiğini hatırlatarak, İdari Mahkeme'nin de ÇİMSA'nın kuzeyinde bulunan alanla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldığı için sorunun krize dönüştüğünü söyledi. Çöp alanı ile ilgili mahkemeye başvuran Yenitaşkent ve Bağcılar Belediye Başkanları'na çağrıda bulunan Özcan, "Gelin uzlaşalım ve dava dilekçelerinizi geri çekin. Bu sorun sadece Büyükşehir'in değil, tüm Mersin'in sorunu. Yeni yerde en ufak bir sızıntı veya insan ve çevre sağlığına zarar verecek bir sorun çıkarsa, hesabını benden sorun. Yeni yerin sanayi bölgesine yakın olması, ileride yapılması olası bir yakma fabrikası için de uygundur. Kaldı ki yeni yer ile ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığı alternatif alanlar içerisinden burasını seçti. Burada düzenli depolama alanını kuralım ve bu başarı bu Meclis'e nasip olsun" dedi.

Çöp olayının siyasetin içine çekilmesinin zaman kaybına yol açtığını ve bundan en büyük zararı başta Toroslar'da yaşayan halk olmak üzere, tüm Mersin Halkı'nın çekeceğini vurgulayan Özcan, söz konusu yer dışındaki alanlar için en başta Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ÇED Raporu vermeyeceğini ifade etti. Hiçbir belediye başkanının kendi yerleşim bölgesine çöp alanı yapılmasına sıcak bakmayacağını belirten Özcan, ancak ÇİMSA'nın kuzeyindeki alanın bu iş için en uygun yer olduğunun tüm kurum ve kuruluşlar tarafından da tescil edildiğinin altını çizdi.

Başkan Özcan, ayrıca geçen hafta Ankara'da Hazine Müsteşarlığı yetkilileri ile bir dizi görüşme yaptığını ifade ederek, geçmiş dönemde görev yapan belediye başkanlarının bıraktığı 186 milyon YTl'lik borcu 87.5 milyon YTL'ye indirdiklerini ve bu parayı da önümüzdeki aydan itibaren belediye gelirlerinden yüzde 20 kesinti uygulayarak ödeyeceklerini sözlerine ekledi.

(ÖT-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA