Mersin'de Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı

Mersin'de Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı

Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, Son Yıllarda Küresel Isınmaya Bağlı Olarak Orman Yangınlarının Arttığını Belirterek, Bu Kapsamda Yangınların En Aza İndirgenmesi İçin Bir Dizi Tedbir Alacaklarını Söyledi.

Mersin'de Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı

Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak orman yangınlarının arttığını belirterek, bu kapsamda yangınların en aza indirgenmesi için bir dizi tedbir alacaklarını söyledi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarının önlenmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi. Küresel ısınma nedeniyle havaların giderek daha fazla ısınması ve yağışların azalarak kuraklığın artması sonucu yaşanan orman yangınları ile mücadele etmek amacıyla düzenlenen toplantıda, 285 sayılı tebliğin günün şartlarına ve teknolojiye uygun hale getirilmesi tartışıldı. Toplantının açılışında konuşan Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, amaçlarının yangınla mücadelede karşılaşılan sıkıntıları gidererek, konuyu yasal zemine oturtmak olduğunu söyledi. Son yıllarda özellikle küresel ısınmaya bağlı olarak gelişen kuraklıklara karşı, Orman Genel Müdürlüğü'nün yangınla mücadelede bir dizi tedbir alması gerektiğini belirten Gözükara, bu konuda hassas davrandıklarını ve bu yüzden böyle bir toplantı tertip ettiklerini kaydetti.

Yangınla mücadelede özellikle yaz aylarına göre çalışmalar yapıldığını ifade eden Gözükara, "Ancak, son yıllardaki kuraklık nedeniyle yangın sezonu tüm yıla yayılmış bulunmaktadır. Yani her an dikkatsizlik sonucu ormanlarımızda yangın çıkabilir. Özellikle sahildeki piknik alanlarında ve gezilen orman yollarında halkımızın daha dikkatli olmalarını ve görülecek bir orman yangınını ALO 177 Yangın İhbar hattımıza bildirmelerini rica ederiz" diye konuştu.

(ÖT-HT-OK-Y)