Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan'dan Zehirli Atık İddiası

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan'dan Zehirli Atık İddiası

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Bahçeli Beldesi Yakınlarında Düzenli Bir Katı Atık Depolama Tesisi Kurulmasına Karşı Çıkan Organize Sanayi Bölgesi'nin (Osb), Soda Fabrikası ile Anlaşarak Fabrikanın Zehirli Atıklarını Tesisin Kurulacağı Bölgeye Dökmesine İzin Verdiğini İleri Sürdü.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan'dan Zehirli Atık İddiası

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Bahçeli Beldesi yakınlarında düzenli bir katı atık depolama tesisi kurulmasına karşı çıkan Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), SODA fabrikası ile anlaşarak fabrikanın zehirli atıklarını tesisin kurulacağı bölgeye dökmesine izin verdiğini ileri sürdü.

OSB ve SODA Fabrikası arasında 2005 yılında bir protokol anlaşması yapıldığını ifade eden Özcan, SODA Fabrikası'nın, zehirli atıklar için metreküp fiyatı 25 YKr'den OSB ile anlaştığını ve alana toplam 1 milyon 760 bin metreküp zehirli atık dökmek için protokol yaptıklarını belirtti. Söz konusu protokolün ellerinde olduğunu ifade eden Özcan, 25 YKr ile 1 milyon 760 bin metreküp alanın çarpıldığında SODA'nın OSB'ye zehirli atıklar için 440 bin YTL para ödediğinin ortaya çıktığını kaydetti. Bu paranın aylık periyotlarla tahsil edildiğini ve ödemeyle ilgili tüm ayrıntıların protokolde mevcut olduğunu dile getiren Özcan, Bahçeli Beldesi yakınlarında düzenli bir katı atık depolama tesisi yapımına karşı çıkan ve İdari Mahkeme'ye yürütmenin durdurulması istemiyle dava açan OSB'nin, para karşılığı SODA'nın zehirli atıkları dökmesine izin verdiğini ve bunun büyük bir tutarsızlık örneği olduğunu kaydetti.

Yenitaşkent Belediyesi'nin de karşı çıktığı alana kendi çöplerini döktüğünü ve bunu Yenitaşkent Belediye Başkanı'nın da inkar etmediğine dikkat çeken Özcan, "Şimdi de OSB karşı çıktığı ve dava açtığı alana SODA'nın zehirli atıklarını dökmesine izin vermektedir" dedi.

Benzer bir protokolün SODA ile Yenitaşkent Belediyesi arasında da imzalandığını kaydeden Özcan, 2005 yılında imzalanan bu protokollerde Soda Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Atilla Didin, Fabrika Müdürü Hidayet Özdemir, Yenitaşkent Belediye Başkanı İsmail Çarşılı, OSB Başkanı Şerafettin Aşut ile OSB Müdür Yardımcısı Cenk Cenkcimenoğlu'nun imzalarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

(HK-HT-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA