Mersin: Boks Milli Takımı Baş Antrenörü Sobolerskıy Mersin'de Görevine Başladı

Türkiye Boks Federasyonu Tarafından Boks Milli Takımı Baş Antrenörlüğü Görevine Getirilen Ukraynalı Valentin Sobolerskiy, Mersin'de Görevine Başladı.

Mersin: Boks Milli Takımı Baş Antrenörü Sobolerskıy Mersin'de Görevine Başladı

Türkiye Boks Federasyonu tarafından Boks Milli Takımı Baş Antrenörlüğü görevine getirilen Ukraynalı Valentin Sobolerskiy, Mersin'de görevine başladı.

Edip Buran Spor Salonu'nda basın mensuplarına açıklama yapan Sobolerskiy, Türkiye'den çok sayıda Avrupa ve Dünya şampiyonu sporcular çıkaracağını söyledi. Türkçe başladığı konuşmasına Rusça devam eden Sobolerskiy, Türk Milli Takımı'nı 2008 Olimpiyatları'na en iyi şekilde hazırlamak istediğini belirterek, "Mersin'de boks branşının altyapısının iyi olduğunu söylediler ve bu konuda araştırma yaparak Mersin'e geldim. Bundan sonra Mersin'de boks sporunda büyük atılımlar gerçekleştireceğiz ve bunu zamanla herkes görecek" dedi.

Basın mensuplarının "Türk boksunu tanıyor musunuz?" sorusuna, "6 yıldır Türk boksunu takip ediyorum" diyerek cevap veren Sobolerskiy, kendisine 6 yıl önce Türkiye'den bir teklif geldiğini, ancak o zamanlar sözleşmesi devam ettiği için Türkiye'ye gelemediğini söyledi.

Türk boksunu yakından izlediğinin altını çizen Sobolerskiy, "Avrupa Şampiyonaları'ndan takip ettiğim kadarıyla Türkiye'de çok başarılı boksörler var. Zaten Türkiye'yi seçmemdeki en önemli etken de Türk insanının boksa olan yatkınlığıdır. Önümüzdeki süreçte hep beraber Türkiye'den Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkaracağız" diye konuştu.

Türkiye Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Nacaroğlu ise, Valentin Sobolerskiy'in Türk Milli Takımı'nı 2008 Olimpiyatları'na hazırlayacağını belirterek, "Sobolerskiy, Mersin'de yaşayacak ve Mersin boksuna da faydalı olacak. Büyük ihtimalle Milli Takım kamplarından 1-2 tanesini de Mersin'e getireceğiz. Bu anlaşmadan hem Mersin hem de Türk boksu kazançlı çıkacak" dedi.