Mersin - Bakan Yıldırım: Mevcut Anayasa Gelişmeyi Ve İlerlem

Mersin - Bakan Yıldırım: Mevcut Anayasa Gelişmeyi Ve İlerlem

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin Mevcut Anayasa ile Çağdaş Uygarlık Yolunda Layık Olduğu Noktalara Ulaşamadığını Söyledi.

Mersin - Bakan Yıldırım: Mevcut Anayasa Gelişmeyi Ve İlerlem

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin mevcut Anayasa ile çağdaş uygarlık yolunda layık olduğu noktalara ulaşamadığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mersin'deki, AKP İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. AKP Mersin Milletvekilleri Kürşad Tüzmen, Prof. Dr. Zafer Üskül, Ömer İnan ve Ali Er'in eşlik ettiği Bakan Yıldırım, ulaştırma altyapısının yetersizliğinin ticarete de olumsuz yansıyacağını ifade etti. Türkiye'nin büyük bir değişim sürecinden geçtiğini kaydeden Yıldırım, "Bu değişimi okuyanlar var okuyamayanlar var. Değişimi gördüğü halde karşı olanlar, Türkiye'nin içe kapanmasından, dünya ile kopmasından, küçülmesinden menfaat umanlar var. Varlıklarını, konumlarını istikrardan, Türkiye'nin demokratikleşmesinden, kalkınmasından, insanımızın hak özgürlüklerin önündeki engellerin kalkmasından değil de, çatışma kültüründen, kısıtlama kültüründen alanlar var. Oysa bugün hem gelişmişlik olarak, hem zihniyet olarak tarihimizin en güçlü, en dinamik, en istikrarlı dönemini yaşıyoruz" dedi. Dünyanın hiçbir yerinde değişim kurumların dayatmasıyla sağlanamayacağını dile getiren Yıldırım, "Değişim kurumların katkı ve katılımıyla sağlanır. Dayatma, toplumların doğasına aykırıdır. Siyaset kurumunun da, bürokrasinin de yargının da halkın taleplerini uzun vadede göz ardı etme gibi bir lüksü olamaz. Zamanın ruhunu idrak edemezseniz, ülkenizin önüne çıkan fırsat aralıklarını iyi değerlendiremezseniz bu millete kötülükten başka bir şey yapmazsınız. Bize yönetme iradesini veren milletin beklentilerini yok sayarsak kendi aslımızı inkar etmiş oluruz" diye konuştu.

Anayasa değişiklik taslağına da değinen Yıldırım, Türkiye'nin mevcut Anayasa ile çağdaş uygarlık yolunda layık olduğu noktalara ulaşamadığını, birçok alanda gereken gelişme ve ilerlemeyi ortaya koyamadığını kaydetti. Türkiye'nin gereken anayasal değişiklikleri yapmadan demokrasisine, ekonomisine, dış, iç politikasına, sosyal yaşamına yeni kazanımlar katamayacağını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "Eğer bugün elimizde olanları yeterli görmüyorsak, eğer daha üst seviyeleri gözümüze kestirmişsek, toplumumuzun ihtiyacı olan düzenlemeleri yapmak durumundayız. Anayasa değişiklik taslağı büyüyen Türkiye'nin, gelişen Türkiye'nin, artık kabına sığmayan bir Türkiye'nin ihtiyaçlarını içeren bir taslaktır. Ancak muhalefet siyasi nedenlerden dolayı uzlaşmaya yanaşmıyor. Bu oldukça açık; daha incelemeden aleyhte kampanya başlattılar. Referandum, AKP'nin de, muhalefetin de testi olacak, sonuç ne olursa olsun milletin iradesi tecelli edecektir."

ÇUKUROVA HAVAALANI İÇİN KARAR ÇIKTI

Yıldırım, Adana-Mersin arasında yapılacak olan Çukurova Havaalanı'nın arazisinin kamulaştırma kararının Resmi Gazete'de yayınladığını söyledi. Cebinden çıkardığı kararın kopyasını okuyan Yıldırım, "Bu havaalanının adı ne Mersin, ne de Adana olacak. Bu havaalanının adı Çukurova Bölgesel Havaalanı olacak" dedi.

Yıldırım, daha sonra Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından yaptırılan 12 derslikli Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi'nin açılışına katıldı.