Mersin - Bakan Ertuğrul Günay: 'Türk-Japon Dostluğu Gelişerek Sürüyor' Ertuğrul Şehitleri Anıldı

Mersin - Bakan Ertuğrul Günay: 'Türk-Japon Dostluğu Gelişerek Sürüyor' Ertuğrul Şehitleri Anıldı

Mersin'de Düzenlenen Ertuğrul Şehitleri 120'nci Yıl Anma Etkinliklerine Katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 120 Yıl Önce Japonya'da Batan Ertuğrul Fırkateyninin Hüzünlü Öyküsünün, İki Ülke Arasında Türkiye Arasında Köklü Dostluk İlişkilerinin Kurulmasına Neden Olduğunu, Bu İlişkinin de Örnek Olarak Sürdüğünü Söyledi.

Mersin - Bakan Ertuğrul Günay: 'Türk-Japon Dostluğu Gelişerek Sürüyor'
Ertuğrul Şehitleri Anıldı

Mersin'de düzenlenen Ertuğrul Şehitleri 120'nci yıl anma etkinliklerine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 120 yıl önce Japonya'da batan Ertuğrul Fırkateyninin hüzünlü öyküsünün, iki ülke arasında Türkiye arasında köklü dostluk ilişkilerinin kurulmasına neden olduğunu, bu ilişkinin de örnek olarak sürdüğünü söyledi.

Ertuğrul Şehitleri 120'nci yıl anma etkinlikleri, Atatürk Parkı'ndaki Refah şehitleri Anıtı'nda gerçekleştirildi. Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Güney Saha Deniz Komutanı Koramiral Nusret Güner, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, AKP Milletvekilleri Kürşad Tüzmen, Ali Er, Prof. Dr. Ömer İnan, CHP Milletvekili İsa Göke, Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Japonya Deniz Kuvvetleri Eğitim Filo Komutanı Tümamiral Shinichi Tokumaru, Wakaya Valisi Yoshinobu Nisaka, Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa Tashima, 2010 Türkiye'de Japonya Yılı Kürütme Kurulu Başkanı Teruo Tachi, Türk ve Japon konuklar katıldı.

'Aşkım aşkım' adlı televizyon dizisinde rol alarak Türk seyircisinin gönlünde taht kuran Ayumi Takano'nun sunuculuğunu yaptığı etkinlik, saygı duruşu ve her iki ülkenin İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, saygı atışı ile devam etti. Etkinlikte ilk olarak söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan, 120 yıl içinde gelişerek günümüze taşınan dostluğun sonsuza kadar süreceğini belirterek, Mersin ile Kushimoto kentleri arasında 1991 yılında başlayan kardeş kent ilişkileri bugün çok üst düzeyle ulaştığını söyledi.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner karşılıklı ziyaretlerle iki ülke deniz kuvvetleri arasında işbirliği ve ilişkiler geliştiğini, bundan sonra da gelişmeye devam edeceğini ifade etti.

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da 120 yıl önce batan Ertuğrul Fırkateyni faciasını, trajik bir kaza olarak niteleyerek iki ülkenin bu elim olayı başlangıç kabul ederek, ilişkilerin kuvvetli dostluk bağlarıyla tesis ettiğini dile getirdi. Bunun temelinde birbirlerinin geleneklerine, kültürüne, modernleşme çabalarına yönelik saygının yer aldığını kaydeden Tanaka, "Ancak, Asya'nın doğu ve batı ucunda yer alan bu iki ülke, aralarındaki bu mesafeyi dolduracak ölçüde birbirleri hakkında bilgi sahibi değildir. İki ülke arasındaki ilişkilerin potansiyeli değerlendirdiğimizde, mevcut Japonya-Türkiye ilişkilerinin halihazırda yeterli düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Ertuğrul Fırkateyni faciasından 120 yıl sonra, iki ülke de G20 ülkeleri arasında yer almakta ve uluslararası topluma karşı büyük sorumluluk üstlenmektedir. Bundan böyle küresel sahnede çeşitli alanlardaki ilişkilerimiz derinleştirmek suretiyle ikili ilişkilerimizin bugüne kadar görülmemiş ufuklara taşınmasını diliyorum" dedi.

Vali Güzeloğlu da 120 yıl önce Türk ve Japon dostluğunu pekiştirmek ve güçlendirmek adına Ertuğrul Fırkateyni ile başlayan yolcuğunun, bugün 120 yıl sonra Mersin'de pekişmesi güçlenmesi ve bunu geleceğe umutla taşımanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

Son olarak söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, törendeki konuşmasında, güzel ve anlamlı bir günde törene katılanlarla birarada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ertuğrul Fırkateyni'nin hazin öyküsünün Japonya ile Türkiye arasında köklü dostluk ilişkilerinin kurulmasına vesile olduğunu vurgulayan Günay, "Türk Japon dostluğunun başlangıcı kabul edilen bu olaydan 120 yıl sonra bugün Türkiye'de, Mersin'de biraraya geliyoruz. Hep birlikte Ertuğrul Fırkateyni şehitleri anısı önünde rahmetle, minnetle ve saygıyla eğiliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı olarak geçen yıl 25 Ekim -1 Kasım arasında Japonya'ya ziyaret gerçekleştirdim. Özellikle Kushimmoto'da yaşamımın en güzel en duygulu anlarını yaşardım ve itiraf etmeliyim ki orada gördüklerim özellikle dinlediklerim karşısında zaman zaman gözyaşlarımı tutamadım. Kushimoto'yu Ertuğrul Fırkayetninin uğradığı kazadan yaklaşık 120 yıl sonra yakından görme fırsatını bulduğum için yaradana şükrediyorum. Bunun bana bir armağan olduğunu düşünüyorum. Bugün Kushimoto'dan Japonya'dan bu törende bizimle birlikte olmak için gelen dostlarımıza milletim adına en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gerçekten Japon dostlarımız gerçek dost olduklarını her vesileyle kanıtlıyorlar. İyi günde yanımızdalar ve kötü günde de nasıl yanımızda olduklarını sanırım dünyada örneği az bulunan biçimde biliyoruz. ve yaşadığımız müddetçe bu bilgiyi manevi bir hatıra olarak belleğimizin derinliklerinde saklamaya çalışacağız. Bu yıl Türkiye'de Japonya yılı ilan edildi ve ülkemizin değişik bölgelerinde birlikte çok güzel etkinlikler gerçekleştirdik. Ortak çalışmalar yaptık. Örneğin Topkapı Sarayının kapıların Japonya'nın 5 bin yıllık tarihsel güzellik ve zenginliklerine açtık. Şimdi hep birlikte Ertuğrul Fırkateyni'nin anısından yola çıkan ve Türk Japon dostluğunun son yıllarda Tahran'a kadar uzanan dayanışmasının güzel bir hikayesi çerçevesinde ortak film çalışması yapmayı amaçlıyoruz. Türkiye ile Japonya'nın işbirliği her alanda, çok güzel biçimde sürüp gidiyor. Asya'nın iki ucundaki bu iki köklü medeniyetin, iki köklü devletin dayanışmasının dünya milletlerinin topyekün gelişmesine ve dünya barışına katkı yapacağına bütün kalbimle inanıyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından konuklar, günün anısına Refah Şehitleri Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra şehitler anısına denize çiçek bırakıldı.

POLAT DA KATILDI

Ardından da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki resepsiyona geçildi. Buradaki resepsiyona Kurtlar Vadisi dizindeki Polat Alemdar rolü ile adından söz ettiren Necati Şaşmaz da katıldı. Resepsiyon sırasında Ayumi Takano, Necati Şaşmaz, hatıra fotosu çektirdi. Fotoğraf çekilmesinin ardından Ayumu Takano, Polat Alemdar ve AKP Milletvekili Kürşad Tüzmen ile birlikte kısa süre sohbet etti.