Mersin: Akgübre'de İşten Çıkarılma Eylemi

Mersin: Akgübre'de İşten Çıkarılma Eylemi

Mersin'de Bulunan Akgübre Fabrikası'nda Bir Grup İşçi, Bir Arkadaşlarının İşten Çıkarılmasını, İşçi Servisine Binmeyerek Protesto Etti. Petrol İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, İşten Çıkarılan İşçinin Sendika Temsilcisi Olduğu İçin İşine Son Verildiğini İleri Sürdü.

Mersin: Akgübre'de İşten Çıkarılma Eylemi

Mersin'de bulunan Akgübre Fabrikası'nda bir grup işçi, bir arkadaşlarının işten çıkarılmasını, işçi servisine binmeyerek protesto etti. Petrol İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, işten çıkarılan işçinin sendika temsilcisi olduğu için işine son verildiğini ileri sürdü.

Akşam saatlerinde fabrika önünde toplanan işçiler, Fuat Yener adlı işçinin işten çıkarılmasını protesto etti. İşçiler, tepkilerini işçi servis araçlarına binmeyerek dile getirirken, bir açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, Akgübre Fabrikası'nda çalışan Fuat Yener'in sendika temsilcisi olduğu için işine son verildiğini iddia etti. İşçi ve işveren arasında zaman zaman sorunlar yaşanabileceğini ifade eden Alaybeyoğlu, buradaki asıl sorunun olayın kişiselleştirilmesi olduğunu savundu. Alaybeyoğlu, "Sorunların kişiselleştirmesi kabul edilir değil. Hakkını arayan arkadaşlarımızdan Fuat Yener işini kaybetti. Bu konuda gerek sendika olarak, gerekse işçiler olarak Yener'e sahip çıkacağız" dedi.

Alaybeyoğlu'nun yaptığı açıklamanın ardından işçiler servis araçlarını kullanmayarak fabrika yetkililerini protesto amaçlı Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'na kadar yürüdü. Akgübre Fabrikası işçilerinden Petrol-İş Sendikası Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Fuat Yener ve bazı işçilerin, geçen hafta mesai saati bitiminin ardından, servis araçlarından birinin gelmemesi üzerine, diğer servislerin gitmesini engellemek istedikleri, çıkan tartışmanın fabrika yetkilileri tarafından sakinleştirildiği öne sürüldü. İşçilerin Yener'in işine bugün itibariyle son verilmesinin ardından bu eylemi yaptığı öğrenildi.