Mersin: Ak Parti Mersin 3. İl Danışma Meclisi

Mersin: Ak Parti Mersin 3. İl Danışma Meclisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, sosyal demokratları, Türkiye'de gerçek anlamda kendi partilerini kuruncaya kadar AK Parti çatısı altına davet etti.

Mersin: Ak Parti Mersin 3. İl Danışma Meclisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, sosyal demokratları, Türkiye'de gerçek anlamda kendi partilerini kuruncaya kadar AK Parti çatısı altına davet etti.

AK Parti Mersin 3. İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Fırat, konuşmasında sosyal demokratlara seslendi. Fırat, sosyal demokrat olduğunu iddia edenlerin, Türkiye'deki korkunç sosyal farklılıkları gidermeye çalışan bir iktidarı beceriksizlikle suçladıklarını söyledi. Fırat, yeşil kart sahibi vatandaşların diğer vatandaşlarla aynı imkanlarda tedavi edilmesi gerektiğini söylediklerinde kendilerini sosyal demokrat olarak niteleyenlerin 'Bu olmaz yapamazsın' diyerek ayağa kalktığını savundu. Türkiye'de çeşitli siyasi düşüncelerin, kendi fikir ve çözüm önerilerini sunmasının Türkiye'nin lehine olduğunu ifade eden Fırat, "Türkiye'deki çeşitli siyasi fikirlerin hayat bulması, demokratik bir ortamda gelişmesi, çeşitli siyasi düşüncelerin kendi fikirlerini söylemesi ve çözüm önerilerini sunması Türkiye'nin lehinedir. Türkiye'nin sosyal demokrat, sosyalist, liberal ve muhafazakar düşünceye de ihtiyacı vardır. Çünkü bunlar Türkiye'nin daha ileri gitmesine, demokrasinin gelişmesine ve özgürlük alanının daha genişlemesine sebep olur. Ama kendilerini sosyal demokrat gibi gösterip aslında nasyonal sosyalist bir düşüncenin ışığında kendilerini şekillendirmiş olanlar, maalesef Türkiye'nin önüne takoz koymuştur. Ama ben inanıyorum ki, Türkiye'de gerçek anlamda sosyal demokrat anlayışa inanmış milyonlarca insan var. Ben onlara sesleniyorum; Türkiye'de gerçek anlamda kendi partinizi oluşturana kadar buyurun sizi AK Parti çatısı altına davet ediyoruz" dedi.

Konuşmasında laiklik konusundaki tartışmalara da değinen Fırat, laikliğin içinin boşaltıldığını kaydetti. Fırat, "Laikliği bir din gibi bu topluma enjekte etmeye çalıştılar. Laiklik devlete has hukuki bir vasıf olup, devletin kendi vatandaşları karşısında hangi düşünce ve inançta olursa olsun o inanç karşısında eşit bir seviyede durabilmesidir. O düşüncelerin ve o inançların yaşayabilmesini sağlayacak ortamı oluşturma görevidir. Laik olmak ferde has bir şey değildir. Ama siz laikliği bir devlet inancı olarak ortaya koyar ve bunu topluma enjekte etmeye çalışırsanız, bunun adı laiklik değil bunun adı laikçiliktir. Laikçilikte, Ateizm gibi bir dindir. Çünkü bir düşünce sistemidir. Devlet olarak tarafsızlığınızı bozar, kendi anlayışınızı topluma enjekte etmeye çalışırsanız, bunun adı antilaikliktir" diye konuştu.

Ak Parti Mersin 3. İl Danışma Meclisi toplantısına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın yanı sıra, AK Parti Mersin Milletvekilleri Mustafa Eyiceoğlu, Saffet Benli ve Ömer İnan da katıldı.

Kaynak: İHA