Mersin 3. Tarım Fuarı Yoğun İlgi Gördü

Yenişehir Fuar Merkezi'nde Gerçekleştirilen Mersin 3. Tarım Fuarı Yoğun İlgi Gördü. 3 Günde 10 Bin Kişinin Ziyaret Ettiği Fuar, Bugün Sona Eriyor.

Mersin 3. Tarım Fuarı Yoğun İlgi Gördü

Yenişehir Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen Mersin 3. Tarım Fuarı yoğun ilgi gördü. 3 günde 10 bin kişinin ziyaret ettiği fuar, bugün sona eriyor.

Mersin'e komşu iller başta olmak üzere Marmara ve İç Anadolu Bölgesi'nden gruplar halinde gelen üreticiler, fuardaki çeşitli firma temsilcileriyle tanışma olanağı bulurken, ilgi alanlarındaki gelişmeleri de görme imkanı buldular.

Fuarı değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Mehmet Ateş, fuara Mersin'den ve dışarıdan katılımın oldukça yoğun olduğunu belirterek, "Fuarda yeni teknolojiler var, çiftçi gözüyle görecek inanacak. Çünkü bizim çiftçimiz gözüyle gördüğü şeye inanıyor. Tarım fuarları da onlara çok büyük katkı sağlıyor. Gördüğü şeyi kabul etmek durumunda kalıyor. Tek sıkıntı var, o da üreticinin ekonomik durumu iyi olmadığı için son teknolojileri almakta zorluk çekiyor" dedi. Mehmet Ateş, bu tür fuarların tarıma çok büyük hizmet veren organizasyonlar olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkesi kutladığını söyledi.

Mersin İl Tarım Müdürü Hasan Hüseyin Oluğ ise, iklimsel özelliklerinden ve coğrafi konumundan dolayı Türkiye'nin her bölgesinde yetişen ürünlerin Mersin'de de yetiştiğine dikkat çekerek, bu tür fuar organizasyonlarının ülke ve bölge tarımına önemli katkısı olduğunu vurguladı. Üreticilerin teknolojiye ayak uydurmak zorunda olduğunu ifade eden Oluğ, "Bölge çiftçisinin birinci gelir kaynağı tarım olduğundan dolayı rekabet edebilmeleri için bu tür organizasyonlarda yenilikleri tanımak, öğrenmek ve kendilerini geliştirmek zorundalar. İl Tarım Müdürlüğü olarak bu konuda çiftçilerimize her zaman katkıda bulunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Tarım potansiyelinin yüksek olmasından dolayı bu ürünlerin pazarlanabilmesi ve tüketiciye ulaştırılması açısından fuarların mutlak suretle olması gerektiğine vurgu yapan Oluğ, şöyle konuştu:

"Biz de İl Tarım Müdürlüğü olarak Mersin ve ülke tarımına katkısı olması açısından tüm ilçelerimizdeki yapılan çalışmaları ve yetiştirilen tarım ürünlerini standımızda sergiledik. Yaptığımız çalışmalarla ilgili çiftçileri eğitici broşürler hazırladık. İnsan sağlığı çok önemlidir. Çiftçilerimizle beraber insanları besleyen bir kurumun temsilcileriyiz. En büyük hedefimiz sağlıklı ürünler elde etmek ve insanların tüketimine sunmak. Bunu en doğru şekilde yapmak için çiftçileri eğitmekteyiz. Kullandıkları ilaç ve gübre uygulamalarını takip etmek zorundayız. Bu konuda özellikle gıdalarda izlenebilirlik projemizle gıda üretim yerlerini denetliyoruz. Amaç Avrupa Birliği sürecinde kaliteli üretim yaparak, insan sağlığını pozitif yönde etkileyen ürünler elde edip, ihracat kapasitesini artırmak." (ÖT-MT-NÇ-E)