Merkez Bankası'nın Altın Rezervi

Merkez Bankası'nın yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması seferberliği tüm hızıyla sürüyor.

Merkez Bankası'nın Altın Rezervi

Merkez Bankası'nın yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Bankalar, altın hesapları açarak ayrı ayrı günlerde vatandaşlara altın kabulü için duyurular yapıyor. Merkez Bankası'nın altın rezervini güçlendirecek proje akıllara Türkiye'nin altınlarını getirdi. Merkez'in altınlarının bulunduğu 'Kozmik Oda'nın görüntülerine CİHAN ulaştı.

Merkez Bankası'nın depolarında bulunan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da gördüğü külçe altınlar 'Kozmik Oda' güvenliğiyle korunuyor. Yangın ve bombalı saldırılara karşı erimez çelikten depolarda bulunan 11,5 milyar dolar değerindeki rezerv altınlara ulaşmak için en az 10 personel gerekiyor. Her personelde ayrı şifre ve ayrı anahtar bulunduğu için bir kişi olmadan bile altınların bulunduğu kata inilemiyor. Kata indikten sonra ise filmlerde görmeye alışık olduğumuz direksiyona benzer kolların bulunduğu kasalara ulaşılıyor. İlk olarak bir personel çevirmeli şifreyi giriyor. Ardından sırasıyla ellerinde kale kapılarının anahtarlarını andıran uzun ve ince anahtarlarla her personel kendi kilidini açıyor. Son olarak gelen 3 kişi 1 metreye yakın kalınlığı bulunan kapıyı açıyor. Sonra demir parmaklıklı kapıyı başka bir personel anahtarıyla açıyor. Bir süre yürümenin ardından kafeslerdeki külçe altınların bulunduğu odalara ulaşılıyor. Oranın kilidini de farklı bir personel anahtarıyla açıyor.

Merkez Bankası'nın tarihi belgeselindeki görüntüde, kafeslerden alınan altınlar hassas terazide tartılıp tekrar yerlerine koyuluyor. Bir külçe altının ağırlığı 13 kilo 102 gram geliyor. Merkez Bankası'nın altın depolarında yapılan bütün bu işlemler tek tek tutanakla kayda geçiriliyor.