Merkez Bankası, İktisadi Yönelim Anketi '2007 Yılı Ağustos Ayı Değerlendirmesini' Yayımladı

Merkez Bankası, Gelecek 12 Aylık Dönem Sonu İtibarıyla Yıllık Üfe Enflasyonu Beklentisinin Bir Önceki Aya Göre 0.4 Puan Azalarak Yüzde 8.5'e Gerilediğini Açıkladı.

Merkez Bankası, İktisadi Yönelim Anketi '2007 Yılı Ağustos Ayı Değerlendirmesini' Yayımladı

Merkez Bankası, gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE enflasyonu beklentisinin bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak yüzde 8.5'e gerilediğini açıkladı.

Merkez Bankası'nın İktisadi Yönelim Anketi'nin Ağustos ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren bin 205 işyerinin yanıtları genel olarak değerlendirildiğinde son 3 aydaki üretim hacmine yönelik yanıtlar itibarıyla, Haziran ayında başlayan yavaşlama eğiliminin artarak sürdüğü görüldü. Son 3 ayda alınan iç piyasa siparişlerinde Temmuz ayında belirgin şekilde zayıflayan artış yönlü eğilimin Ağustos ayında yaklaşık aynı seviyede sürdüğü, ihracat siparişlerindeki artış eğiliminin ise Temmuz ayındaki

güçlenmenin ardından biraz zayıfladığı gözlendi. Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin düşük olduğu yönündeki değerlendirmelerin Temmuz ayına göre bir miktar güçlendiği, mamul mal stoklarının yüksek olduğu değerlendirmelerinin azalarak devam ettiği görüldü.

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa siparişlerindeki Temmuz ayında belirgin şekilde güçlenen artış beklentileri Ağustos ayında zayıfladı. Buna paralel olarak gelecek 3 aydaki üretim hacmi artış beklentisi de Temmuz ayında gözlenen güçlenmenin ardından Ağustos ayında bir miktar zayıfladı. Sabit sermaye yatırım harcamasındaki artış beklentisi belirgin şekilde güçlenirken, istihdamdaki artış beklentisi ise zayıflamakla birlikte yaklaşık Temmuz ayındaki seviyesini

korudu.

Ortalama birim maliyetlerinin son 3 aydaki artış eğilimi güçlenerek devam ederken, gelecek 3 aydaki ortalama birim maliyetleri ve satış fiyatları artış beklentilerinin önceki aya göre zayıfladı. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE enflasyonu beklentisi de, bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak yüzde 8.5 oldu.

Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda iyimserler lehine olan seyrin, Ağustos ayında bir önceki aya göre güçlenerek devam etti. Ağustos ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 20.8, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13.0 odu.

(CHT -CC-CC-E)