Merkez Bankası Faiz Oranı Belli Oldu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranlarını 50 baz puan indirerek yüzde 9,5'dan yüzde 9'a düşürdü.

Merkez Bankası Faiz Oranı Belli Oldu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu gecelik borç verme faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 9,5'dan yüzde 9'a düşürdü.

FAİZ ORANLARI BELLİ OLDU

Merkez Bankasınca yapılan Faiz Oranlarına ilişkin duyuruya göre, Para Politikası Kurulu, Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarının belirledi.

Buna göre gecelik faiz oranları; Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5 düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı yüzde 9,5'ten yüzde 9'a, açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 9'dan yüzde 8,5'e düşürüldü.

BORÇ VERME FAİZİ DE DÜŞTÜ

Geç likidite penceresi faiz oranlarında, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulup, borç verme faiz oranı yüzde 12,5'ten yüzde 12'ye düşürüldü.

Merkez Bankası, yakın dönemde Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine rağmen küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirtti.

MERKEZ BANKASI'NIN ÖNGÖRÜLERİ

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ediyor. Ayrıca, yurt içi nihai talep ılımlı seyretmeye devam edip, ihracat ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini koruyor. Bu doğrultuda, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam ediyor.

Kurul, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin katkısıyla enflasyonun yıl sonunda 'Ekim Enflasyon Raporu' tahminine kıyasla daha düşük bir düzeyde gerçekleşeceğini öngörüyor.

Merkez Bankası alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini takip ederek, Türk lirası fonlama miktarını gerekli gördüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlayacağını bildirdi.

Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Kurul, önümüzdeki dönemde, finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin gündeme alınabileceğini de kaydetti.