Merkez Bankası Faiz Artırdı

Merkez Bankası Merakla Beklenen Faiz Kararını Açıkkladı.

Merkez Bankası Faiz Artırdı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkkladı.

Piyasa beklentilerine uygun hareket eden Merkez Bankası faizleri yarım puan artırarak yüzde 16.75 seviyesine yükseltti. Merkez Bankası, Mayıs ve Haziran toplantılarında da yarımşar puan artış yapmıştı.

Son sözü Merkez Bankası söyleyecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun temmuz ayı toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz oranının yüzde 16,25’ten yüzde 16,75’e artırılmasına karar verildiği belirtildi. Merkez, borç verme faiz oranını ise yüzde 20.25 düzeyinde sabit tuttu. Merkez Bankası açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti:

"- Toplam talep koşulları enflasyonu düşürücü yönde katkı sağlamaya devam edecek. Ancak elektrik tarifelerindeki ayarlama ve geçtigimiz yılın aynı ayındaki düsük baz nedeniyle, Temmuz ayında yıllık enflasyonda dikkate değer, fakat geçici bir yükselis görülebilecektir.

- Enflasyonun kısa bir süre yüksek seviyelerde seyrettikten sonra kademeli bir düşüş eğilimine girerek 2009 sonunda yüzde 7.5 olan hedefe yakın gerçekleşeceği öngörülüyor.

- Kurul, Mayıs ayından itibaren gerçeklestirilen parasal sıkılaştırma sonrasında kısa vadeli faizlerin mevcut seviyesinin enflasyondaki düşüşü desteklediği değerlendirmesinde bulunmuştur. Bununla birlikte, süregelen belirsizlik algılamaları ve arz yönlü şoklar enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturuyor.

- Merkez Bankası, söz konusu risklerin genel fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla, gerektiğinde ölçülü bir faiz artışına gidebilecektir. Bundan sonraki olası faiz artışının zamanlaması küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, maliye politikası uygulamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diger unsurlara bağlı olacak.

Kaynak: DHA