Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'dan Faiz Uyarısı

Eski MB Başkanı Durmuş Yılmaz, "Şimdi dengelere hiç aldırmadan faizle istedikleri gibi oynasınlar ki 3 ay sonra ne olacağını görsünler." dedi.

Ekonomi yönetimindeki faiz tartışmalarına eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da dahil oldu. Merkez Bankası üzerindeki "faiz indir" baskısına sert çıkan Durmuş Yılmaz, "İndirsinler de görsünler" dedi.

HÜKÜMET BASKI YAPIYOR

Hükümetin Merkez Bankası üzerindeki "faiz indir" baskısı son dönemde ekonomi çevrelerinin ana tartışma konularından biri haline geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "faiz enflasyonun sonucu değil, nedenidir" söyleminin ardından Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Enflasyonu tarım fiyatlarına bağlamak haksızlık. Faiz maliyetleri enflasyonu artırıyor" demişti.

İNDİRSİNLER DE GÖRSÜNLER

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevden ayrılmadan önce verdiği veda resepsiyonunda Vahap Munyar'ın sorularını yanıtlayan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bu iddialara "indirsinler de görsünler" yanıtını verdi.

Yılmaz, şu anki Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yaptığı son sunumu hatırlattı.

FAİZİN SANAYİYE ETKİSİ ÇOK DÜŞÜK

Bu sunumun 22'nci sayfasında sanayi şirketlerinin tüm giderleri içinde finansman giderlerinin payının sadece yüzde 2.2 olduğu vurgulanıyor. Yani finansman maliyeti tüm maliyetler içersinde çok çok düşük bir paya sahip.

Faiz üzerinde suni bir baskı kurmanın risklerine dikkat çeken Yılmaz, 1994 krizinde Türkiye'nin bunun bedelini ödediğini hatırlattı.

Yılmaz, "Makro dengelere hiç aldırmadan faizle istedikleri gibi oynasınlar. 3 ay sonra ekonominin nereye gittiğini görsünler. Görmeden hiçbir şeye inanmıyorlar çünkü" dedi.

Kaynak: Haberler.Com