Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: "Niyet Mektubu Seçimden Önce İmzalanmalı"(4/son) - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: "Niyet Mektubu Seçimden Önce İmzalanmalı"(4/son)

ANKA - Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz:

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2 Puanlık İndirime Rağmen Faizlerin Göreli Olarak Hala Yüksek Olduğunu Dile Getirdi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2 puanlık indirime rağmen faizlerin göreli olarak hala yüksek olduğunu dile getirdi. Yılmaz, bir gazetecinin "2 puanlık indirime rağmen reel faizlerin hala yüksek olduğu" yönündeki değerlendirmesi üzerine Yılmaz, reel faizlerin nispi olarak bakıldığında yüksek olduğunu kaydetti.

Yılmaz, "Biz şunu söylüyoruz; faiz oranlarını düşürürken ekonomik büyümeyi, işsizliği ön plana çıkartarak olması gereken faiz ne sorusu değil bizim genel eğilimimiz. Bu faktörlerin enflasyon için gösterdiği yön ve hedef doğrultusunda olması gereken para politikası, faiz neyse onu yapıyoruz ama göreli olarak hala yüksek olduğu da gerçek" dedi.

Yılmaz, enflasyonun hızlıca inmesi durumunda ekonominin üstleneceği maliyetin ne olacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de "Enflasyonu hedefin altında bir yerde tutturmanın maliyeti işsizlik ve toplam üretimden yaptığınız fedakarlıktır. Bunu istemiyoruz" dedi. Yılmaz, ideal olanın önceden toplumla paylaştıkları fiyat istikrarını tutturmak ve dolayısıyla iş yapan, yatırım yapan, mal ve hizmet üreten kişilerin kararlarından enflasyon olgusunu çıkarmak, insanların "verilen söz tutulacaktır" varsayımı altında iş yapmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.

Yılmaz, TL banknotların üzerine konulacak resimlerle ilgili çalışırken ilgili birimlerin araştırmalarını yapıp, kendilerine öneriler getirdiklerini anlatarak, "Öyle bir şey yapalım ki, gerçekten para bir iletişim aracı olsun, Türkiye'nin kültürel hayatına bir katkı sağlasın, Türkiye'nin değerlerini tanıtalım istedik. Belli şahsiyetlerin resimlerini paraların üzerine koymaya karar verdik. Bu resimler ilk kez kullanılmış olsun, ortak değerlerimiz olan başka ülkelerin paralarının üzerinde bulunmasın, evrensel değerler üretmiş ve dışarıya taşımış olsun, herhangi bir siyasi görüşle de ilişkilendirilmemiş olsun diye düşündük. Önümüze gelen isimler arasından bu isimleri seçtik. Çok da doğru yaptığımızı düşünüyorum" dedi. (ANKA)

(ES/BÜN)

ANKA - Ekonomi

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title