Merkel-Sisi Ortak Basın Toplantısı (2)
Haberler » Güncel » Merkel-Sisi Ortak Basın Toplantısı (2) - Haber

Merkel-Sisi Ortak Basın Toplantısı (2)

Almanya Başbakanı Angela Merkel, darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bazı konularda farklı düşündüklerini belirterek, "Bunlardan biri de her ne sebepten olursa olsun hatta terör suçundan olsa dahi insanların ölüm cezası ile cezalandırılmamaları" dedi.

Merkel-Sisi Ortak Basın Toplantısı (2)

Başbakanı , darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bazı konularda farklı düşündüklerini belirterek, "Bunlardan biri de her ne sebepten olursa olsun hatta terör suçundan olsa dahi insanların ölüm cezası ile cezalandırılmamaları" dedi.

Başbakanlıkta, Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Sisi ile Mısır'da Müslüman Kardeşler ve muhalefet üyelerine verilen idam cezalarını görüştüklerini kaydederek, "Çok sayıda idam cezası var. Bize göre bunlar engellenmeli. Almanya idam cezasına karşı" dedi.

Mısır'ın bölgesinde ekonomik gelişme ile istikrara ulaşmak için çaba gösteren bir ülke olduğuna işaret eden Merkel, görüşmede Mısır'ın Sina Yarımadası'nda istikrarı sağlamaya çalıştığından bahsettiğini anlattı.

Almanya ve Mısır arasında sıkı bir birlikteliğin olması için birçok güzel nedenin olduğunu ifade eden Merkel, "Bazı konularda farklı fikirlerimiz var. Bunlardan biri de her ne sebepten olursa olsun hatta terör suçundan olsa dahi insanların ölüm cezası ile cezalandırılmamaları" diye konuştu.

"Almanya, Mısır'ı terörizmle savaşını askeri, ekonomik ve siyasi olarak destekleyecek mi?"sorusuna ise Merkel, şu yanıtı verdi:

"Uluslararası terörizme karşı bir koalisyon içinde olan ülkeler kendi içlerinde ekonomik istikrarı sağlamış olmalılar. Bu bakımdan Mısır'ın gelişmesi için gerçekleştirilecek ortak çalışma ve gelecekteki ekonomik ortaklıklar büyük önem taşıyor. Bu sebepten dolayı sayın Cumhurbaşkanına ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında eşlik eden çok sayıda iş adamı var. Mısır'daki ticari onay prosedürleri ne kadar çabuk ve güvenilir olursa, bizim dış ticaret odalarımız Mısır'da ne kadar kolay çalışabilirlerse, Almanya da kendi ekonomik bilgi ve becerisi ile Mısır'a o kadar çabuk ve iyi bir yardım yapabilir."

"FIFA daha saydam prensiplere sahip olmalı"

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifası hakkındaki görüşleri de sorulan Merkel, "FIFA'nın icraatları daha saydam prensiplere sahip olmalı. Bu aralarında benim de olduğum milyonlarca hatta milyarlarca futbol taraftarı için çok önemli bir haber. Şunu söylemeliyim dünya futbolunu temsil eden bu organizasyonun hepimizi tarafından istenen belli başlı ölçüleri olmalı" dedi.

Sisi'yi protesto etti

Basın toplantısının sonunda gazeteci Fagr Eladly, Sisi'yi protesto etti.

Merkel ve Sisi kürsüden ayrıldığı sırada Almanya'da çalışan gazeteci Eladly soru sormak istedi. Eladly, soru sormasına izin verilemeyince "O bir katil" diye bağırarak Rabia işareti yaptı. Bunun üzerine Mısır'dan gelen basın mensupları ile delegeler "Yaşasın Mısır" şeklinde slogan attı.

Eladly, daha sonra korumalar tarafından salondan çıkarılırken, Merkel ve Sisi de hızla olay yerinden ayrıldı. Eladly'nin aynı zamanda üniversite öğrencisi olduğu belirtildi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler