Merkel-Sisi Basın Toplantısına Genç Gazetecinin Protestosu Damga Vurdu
Haberler » Güncel » Merkel-Sisi Basın Toplantısına Genç Gazetecinin Protestosu Damga Vurdu - Haber

Merkel-Sisi Basın Toplantısına Genç Gazetecinin Protestosu Damga Vurdu

Almanya Başbakanı Merkel ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin basın toplantısında genç gazeteci "O bir katil" diye slogan attı, ardından korumalar tarafından salondan çıkarıldı.

Merkel-Sisi Basın Toplantısına Genç Gazetecinin Protestosu Damga Vurdu

Başbakanı , Mısır'da darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettha es-Sisi ile bir araya geldi.

BASIN TOPLANTISINA DAMGA VURDU

Başbakanlıkta Merkel ile Sisi arasında yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısının sonunda genç gazeteci Fagr Eladly Sisi'yi protesto etti.

SORU SORULMASINA İZİN VERİLMEYİNCE "O KATİL" DİYE BAĞIRIP SLOGAN ATTI

Merkel ve Sisi kürsüden ayrıldığı sırada Almanya'da çalışan gazeteci Eladly soru sormak istedi. Eladly, soru sormasına izin verilemeyince "O bir katil" diye slogan attı ve Rabia işaretini gösterdi. Bunun üzerine Mısır'dan gelen basın mensupları ile delegasyon üyeleri koro şeklinde "Yaşasın Mısır" diye bağırdı.


KORUMALAR SALONDAN ÇIKARDI

Genç gazeteci daha sonra korumalar tarafından salondan çıkarılırken, Merkel ve Sisi de hızla olay yerinden ayrıldı. Eladly'nin aynı zamanda üniversite öğrenci olduğu belirtildi.

SİSİ: DEMOKRASİ ÜZERİNE KONUŞTUK

Basın toplantısında ise Sisi, Merkel'e çeşitli konularda Mısır'ın bakış açısını anlattığını belirterek, Almanya ile işbirliğini derinleştirmek istediklerini söyledi.

Almanya'nın Mısırlılar tarafından çok değer gördüğünü, Mısır'da da saygın bir kültür geliştirmek istediklerini savunan Sisi, "Demokrasi üzerine çok konuştuk. Biz de Mısırlılar olarak demokrasi ve özgürlükleri seviyoruz. Demokratik ilkeler ve değerlerimiz var. Ancak biz çok zor bir dönemde yaşıyoruz. Tabi ki Mısır'da eksikliklerimiz var. Belki Avrupa'ya yönelik mesajımızı açık bir şekilde iletemedik. Bu şimdi bir fırsat" ifadelerini kullandı.
Mısır'da iyi bir süreci yakaladıklarını ileri süren Sisi, son yıllardaki gelişmelerin yaşanmaması durumunda ülkenin bugün krizde olabileceğini öne sürdü.

Sisi, "Biz ülkemizin Suriye, Irak, Libya veya Yemen gibi olmasına izin vermeyiz. Diğer Arap ülkeleri kadar nüfusumuz var. Kriz yaşansaydı hepimiz mülteci olurduk. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.

İDAM CEZALARINA DEĞİNDİ

Mısır'daki idam cezalarına da değinen Sisi, "Sizin, bizim saygı duyduğumuz bir perspektifiniz var. Bizim de sizin saygı duymanız gereken bir perspektifimiz var. Bunu Şansölyeye anlattım" ifadelerini kullandı.

Sisi, Mısır'ın hukuk devleti olduğunu ileri sürerek, Mısır'ın Almanya'ya mesafe olarak uzak olduğu için mesajı iletemediğini söyledi.

Mısır'da yargılama sürecini anlatan Sisi, mahkemelerinin ihtilal mahkemeleri olmadığını savundu.

"DAHA ÜST MAHKEMELER VAR"

Bir gazetecinin, "2 yıl önce sizin bugün durduğunuz yerde Mursi durmuştu. Ona karşı idam cezası kaldırılırsa memnuniyet duyar mısınız" şeklindeki soruya karşılık Sisi yüzde 51 ile demokratik bir şekilde seçilen bir cumhurbaşkanının 2 yıl önce burada durduğunu fakat bu yüzde 51'in daha sonra onu görevden almak için sokağa çıkmaktan başka bir olanak bulamadığını iddia ederek şunları kaydetti:

"Almanya ve Avrupa açısından idam cezalarıyla ilgili sorununu anlayabiliyorum. Ancak (Mursi'ye verilen idam cezası) kararın mahkemenin birinci aşamasında verildiğini vurgulamak istiyorum. Yani daha üst mahkemeler var. Bu konuda ne yapabileceğimi söylemek istemiyorum. Sürecin devam etmesine izin verelim. Ne olacağını zamanı geldiğinde göreceğiz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler