Merkel Kapadokya Turunda (2)

Merkel Kapadokya Turunda (2)

25.02.2013 12:24 | Son Güncelleme: 25.02.2013 12:24
Merkel Kapadokya Turunda (2)

Konuk Başbakan Angela Merkel, Göreme Açıkhava Müzesi'nde M.S.8'inci yüzyılda yapılan Karanlık Kilise'de Hz.

Merkel KAPADOKYA TURUNDA (2)

MAKAM OTOMOBİLİNDEN İNDİ, OTOBÜSE BİNDİ

Konuk Başbakan Angela Merkel, Göreme Açıkhava Müzesi'nde M.S. 8'inci yüzyılda yapılan Karanlık Kilise'de Hz. İsa'nın hayatını, mucizelerini, vaftizini ve çarmıha gerilmesini anlatan freskleri inceledi. Bu sırada Alman Başbakan'a Türk tercüman Atilla Nilgün tarafından bilgi verildi. Diğer konukları da 36 yıllık turizm rehberi Metin Gökşen bilgilendirdi. Programda olmasına karşın, giriş-çıkıştaki zorluk nedeniyle benzer fresklerin yer aldığı Elmalı Kilisesi gezisi programdan çıkartıldı. Merkel'e Göreme Açık hava Müzesi'ndeki kilise ziyaretinden sonra Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil tarafından el dokuma halı hediye edildi. Açıkhava müzesinden yaya olarak tam karşıda bulunan Tokalı Kilise'ye gelen konuk Başbakan'a burada eski kilise, mezarlık, yeni kilise ve şapel olmak üzere 4 ayrı bölüm gezdirildi.

Bu sırada bir balon firması tarafından üzerinde Türk ve Alman bayraklarının bulunduğu balona Almanca, "Sayın Merkel, Dünyada Benzeri Olmayan Tabiat Harikası Kapadokya'ya Hoş Geldiniz- Ömer Çelik Kültür ve Turizm Bakanı" yazıldığı görüldü. Merkel, balondan kendisine seslenen pilot ve görevlilere el salladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a uygulanan güvenlik önlemlerinin benzerinin uygulandığı Angela Merkel, sabah bindiği 06 BK 5001 plakalı ve Alman bayrağının fors olarak çekildiği zırhlı Mercedes makam otomobilinden inerek Ulusoy Turizm'e ait 06 UV 061 plakalı otobüse bindi. Merkel, bundan sonraki Kapadokya gezisinde yer alan Çavuşin, Paşabağı, Zelve, Dervent, Ürgüp, Üçgüzeller, Uçhisar, Nevşehir ve Gülşehir güzergahını otobüsle ve kendisine refakat eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le birlikte gezdi. Konuk Başbakan Kapadokya bölgesindeki gezisini Gülşehir ilçesinde Aziz Jean Kilisesi'ni gezerek noktaladı.

KBRN EKİBİ DE İNCELEME YAPTI

Alman Başbakan Angela Merkel'in diğer adını Kayseri'de yaşamış Azize Dorothea'dan aldığı, o nedenle Kapadokya bölgesindeki özellikle dini yapılara ilgi gösterdiği, protokol kuralları ve geleneğinde olmamasına karşın, Hilton Avanos Oteli'nde Kapadokya Halıcılar Derneği'nin üzerinde Hz. İsa'nın havarileriyle birlikte yediği son akşam yemeğini tasvir eden ipek halıyı bizzat kendisinin aldığı, bu nedenle çok duygulandığı ifade edildi. Merkel'e valilik, belediyeler, diğer kurumlar ve kişiler tarafından verilen hediyelerin Alman görevliler tarafından teslim alınarak Ankara'ya gittiği özel uçağa konulduğu bildirildi. Bu arada, konuk Başbakan'ın Kapadokya bölgesinde gezdiği dini ve tarihi mekanlarda sivil savunma kurtarma birliğine ait kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlike ekibi KBRN inceleme ve ölçümler yaptı.

ÖZEL UÇAKLA ANKARA'YA GİTTİ

Başbakan Merkel'in Almanlardan oluşan yakın koruma ekibinde 4 çift pasaportlu Türk korumasının da yer aldığı öğrenildi. Merkel, daha sonra Kapadokya Tuzköy Havalimanı'ndan özel uçakla Ankara'ya gitti. Kendisine refakat eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de karayoluyla Ankara'ya döndü.

OE-DÖ-MY(OE/AK) - Nevşehir

Merkel Kapadokya Turunda (2)
Merkel Kapadokya Turunda (2)
Merkel Kapadokya Turunda (2)
Merkel Kapadokya Turunda (2)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Merkel Kapadokya Turunda (2) - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 02:51:18. #1.15#
title