Merkel: "AB'ye Entegre Olmanıza Önem Atfediyoruz"

Merkel: "AB'ye Entegre Olmanıza Önem Atfediyoruz"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye'nin AB'ye Yaklaşmasına ve Türkiye'nin AB'ye Entegre Olmasına Büyük Önem Atfetmekteyiz" Dedi.

Merkel:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ' 'Türkiye'nin AB'ye yaklaşmasına ve Türkiye'nin AB'ye entegre olmasına büyük önem atfetmekteyiz'' dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonunda kendisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna verilen iftar yemeğine katılan Merkel, burada yaptığı konuşmaya Ramazan ayını kutlayarak başladı.

Merkel, ''Birbirimizi görmek, deneyimlerimizi paylaşmak, farklı dinler ve kültürlerarası yapıcı diyaloğun başlangıcını oluşturur. Birbirimizi dinlemeye, adet ve geleneklerimiz de dahil olmak üzere birbirimizi daha iyi tanımaya zaman ayırmalıyız. Bu akşam benim için bu açıdan çok önemli bir fırsat'' diye konuştu.

''Türkiye'nin AB'ye yaklaşmasına ve Türkiye'nin AB'ye entegre olmasına büyük önem atfetmekteyiz'' diyen Merkel, iki ülkede yaşayan herkese, sadece ekonomik değil siyasal açıdan da büyük görevler düştüğünü ifade etti.

İki ülke Dışişleri bakanları nezdinde başlatılan ve gerek üniversiteler, gerek bilim, gerekse kültür alanında işbirliğini yoğunlaştırmayı hedefleyen girişimi de desteklediklerini anlatan Merkel, ''Bir Türk-Alman üniversitesinin Türkiye'de kurulmasını destekliyoruz'' dedi.