Meriç'teki Orman Yangını

Meriç'teki Orman Yangını

Edirne'nin Meriç İlçesine Bağlı Subaşı Beldesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Ormancılık Fakültesi, Tübitak ve Çevre Orman Müdürlüğü Ekiplerinin Valilikten Alınan İzinle Gerçekleştirdiği Yangın Tatbikatı Gerçek Oldu. Kontrollü Yangın Söndürme Eğitimi Sırasında Yakılan Ateşin Kızılçamlara Sıçraması Sonucu 30 Hektarlık Ormanlık Alan Kül Olurken, Yangın Henüz Kontrol Altına Alınamadı.

Meriç'teki Orman Yangını

Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Ormancılık Fakültesi, TÜBİTAK ve Çevre Orman Müdürlüğü ekiplerinin valilikten alınan izinle gerçekleştirdiği yangın tatbikatı gerçek oldu. Kontrollü yangın söndürme eğitimi sırasında yakılan ateşin kızılçamlara sıçraması sonucu 30 hektarlık ormanlık alan kül olurken, yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Meriç ilçesinde "Kontrollü Yangına Müdahale" adı altında Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı orman işçilerine ve öğrencilere eğitim veren KTÜ Ormancılık Fakültesi ve TÜBİTAK görevlileri, Subaşı beldesindeki ormanlık alanda eğitim tatbikatı düzenledi. Tatbikatta yangına nasıl müdahale edileceğinin gösterilmesi için görevlilerce kızılçam ağaçları tutuşturuldu. Bu sırada etkili olan rüzgar yangının büyümesine neden oldu ve tatbikat kontrolden çıkarak büyük bir orman yangınına dönüştü. Yangına

müdahalede yetersiz kalan tatbikat ekibi ise, Keşan Orman İşletme Şefliği'nden yardım istedi. Alevlerin sardığı ormanlık alana müdahale etmek için gelen 1 uçak ve 1 helikopter, gökyüzüne yükselen duman ve alevler nedeniyle zor anlar yaşadı. Havadan helikopter ve uçağın müdahalesine karadan da 3 dozer ve 2 arazöz ile birlikte çok sayıda orman işçisi müdahale etti.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yayılan yangında şu ana kadar 30 hektar ormanlık alan kül olurken, yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Alevlerin arasında kalan bir kaplumbağa yavrusunu gören gazeteciler ise, alevlerin arasına girerek kaplumbağayı kurtarmak için seferber oldu. Gazeteciler, alevlerin arasından kurtardıkları kaplumbağayı daha uzak bir yere bıraktı.

Yangınla ilgili soruşturma başlattıkların belirten Edirne Vali Yardımcısı Abdülkadir Yazıcı, "Yangın sonrasında 30 hektarlık kızılçam ağacı tamamen yandı. Şu an yangın kontrol altına alınmak üzere" dedi.

Yangının çıkışına sebebiyet verdiği gerekçesiyle İsmail Baysal ve Bahar Dinçdurmaz isimli iki öğretim görevlisi, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

(İA-AS-CC-Y)

Kaynak: İHA