Merhum Sani Konukoğlu, Mezarı Başında Anılacak

Sanko Holding Kurucusu Sani Konukoğlu, Ölümünün 15. Yılı Dolayısıyla Yarın Gaziantep Asri Mezarlık'ta Düzenlenecek Programla Anılacak.

Merhum Sani Konukoğlu, Mezarı Başında Anılacak

SANKO Holding kurucusu Sani Konukoğlu, ölümünün 15. yılı dolayısıyla yarın Gaziantep Asri Mezarlık'ta düzenlenecek programla anılacak.

Gaziantep'te ve bölgede sanayileşmenin öncülüğünü yapan, Türkiye'de sanayiciliğin sembol isimlerinden Sani Konukoğlu, 16 Ocak 2009 günü (yarın) saat 15.00'te mezarı başında anılacak. Merhum Sani Konukoğlu için aynı gün akşam Zekeriye Konukoğlu Camii'nde mevlit okutulacak.

SANİ KONUKOĞLU KİMDİR

Sani Konukoğlu, 1929 yılında Gaziantep'te doğdu. 1943 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahta, borçla aldığı 18 kilogram iplikle oldu. 1947 Ocak ayında İstanbul'da 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak Gaziantep'e bu kapasitede ilk bobin makinesini getirdi. 1951 yılında mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için Halep'ten aldığı eski apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra Bursa'daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep'e getirdi. Böylece Gaziantep'te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.

1965 yılında Bursa'da havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep'teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. 1962 yılında eski model makinelerden yararlanarak Şehreküstü semtinde bir mağaraya hidrofil pamuk tesisi kurdu. Bunu 1963 yılında kurduğu bin 500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi izledi.1966 yılında 'Hilal Kollektif Şirketi'ni kurdu. 1968 yılında 25 bin iğlik iplik tesisi projesi hazırlattı. 23 Şubat 1972'de inşaatına başlanan tesisin 20 bin iğlik bölümü 1974 yılında devreye alındı. Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu'nun isminden esinlenilerek "SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş''ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı. Bugün yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, ambalaj, inşaat, iş makineleri, enerji, sağlık, eğitim, iklimlendirme, bilişim, finans, denizcilik ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

SANKO'nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve onun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucu olarak görülüyor. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı. 1988 yılında firmasının adı ile kurulan Sankospor'un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989'da Gaziantep Sanayi Odası'nı kurdu. Sanayi Odası'nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO'nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11.10.1989'da Sani Konukoğlu Vakfı'nın kurulmasını sağladı.

Sani Konukoğlu, ılımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal ve iş hayatında yeterince kültürlü, yenilikleri çabuk kabul eden, bilmediği konuda danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahipti. SANKO Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü sırada geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 16 Ocak 1994'te vefat etti.

Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile "Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı''na layık görüldü. Madalya ve Berat 27 Ekim 1997'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde yapılan törenle büyük oğlu SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na teslim edildi. (CİHAN)