Merder'den Lise Öğrencilerine İftar Yemeği

Merder'den Lise Öğrencilerine İftar Yemeği

Mereküm ve Dumanlı Çayı Yöresi Belde ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Merder), Sivas'ta Okuyan Lise Öğrencilerine İftar Yemeği Verdi.

Merder'den Lise Öğrencilerine İftar Yemeği

Mereküm ve Dumanlı Çayı Yöresi Belde ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Merder), Sivas'ta okuyan lise öğrencilerine iftar yemeği verdi.

Dernek binasında gerçekleştirilen iftar yemeğine Mereküm bölgesinden olup da Sivas'ta çeşitli liselerde okuyan öğrenciler katıldı. Dernek yönetim kurulu üyelerinin de katılımı ile gerçekleştirilen iftar yemeğinde bir konuşma yapan Merder Başkanı Burhanettin Kuru, derneğin amacı hakkında bilgi vererek bugüne kadar yapılan çalışmaları anlattı. Bugüne kadar yöredeki çocukların yeterince liselere ve üniversiteye gidemediğini ve okuyamadığını kaydeden Kuru, dernek olarak eğitime büyük önem verdiklerini dile

getirerek, "Mereküm bölgesi olarak merkez nüfusun yüzde 40'ını oluşturuyoruz. Nüfus yoğunluğu bakımından fazla olmamıza rağmen eğitimde o kadar başarılı olunamamış. Biz de dernek olarak eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyleyerek, bu doğrultuda çalışıyoruz. Yöre insanına faydalı olmaya ve çocuklarını okutmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonra eğitime yönelik faaliyetlere devam edeceğiz. Sivas'ta şu anda bölgemizden 70 civarında, liselerde okuyan öğrencimiz var. Bu sene

üniversiteyi kazanan öğrencilerimizin olması bizleri de sevindiriyor. Bu sene üniversiteye hazırlanan 11 öğrenciyi çeşitli dershanelere kaydettirdik. Bazı öğrencilerimize de burs temin ederek üniversite eğitimlerini rahat bir şekilde yapmalarını sağladık" dedi.

Çeşitli liselerde eğitim gören öğrencilerden başarı beklediğini de kaydeden Kuru, öğrencilerin iki alternatifi olduğunu hatırlatarak, "Ya okuyacaksınız yada tekrar köyünüze dönerek babanıza yardımcı olacaksınız. Başka alternatifiniz yok. Bu yüzden sizlerden başarı bekliyor ve liseyi bitirerek üniversiteyi kazanmanızı istiyorum" diye konuştu.

(İG-OK-Y)