Mercan: "İsrailli Yetkililer Garanti Verdi"

Mercan: "İsrailli Yetkililer Garanti Verdi"

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, İsrail'de, Cumhurbaşkanı Şimon Peres Başta Olmak Üzere, Görüştükleri Her İsrailli Yetkilinin, Bir Süre Önce İsrail Parlamentosuna (Knesset) Sunulan, 1915 Yılındaki Ermeni Olayları ile İlgili Öneri Konusunda, "Bu Girişimin Sonuçsuz Olacağı" Garantisi Verdiklerini Bildirdi.

Mercan:

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, İsrail'de, Cumhurbaşkanı Şimon Peres başta olmak üzere, görüştükleri her İsrailli yetkilinin, bir süre önce İsrail parlamentosuna (Knesset) sunulan, 1915 yılındaki Ermeni olayları ile ilgili öneri konusunda, "bu girişimin sonuçsuz olacağı" garantisi verdiklerini bildirdi.

Mercan, ilk gün temaslarının sonunda, görüşmeleriyle ilgili değerlendirme yaparken, kendisinin de bu konunun Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladığını belirtti.

Mercan, bir soru üzerine, özellikle İsrail'in güneyinde, Gazze Şeridi'nden yönelen kassam roketi saldırılarına atıfta bulunarak, "Her gün roket saldırılarıyla, sivil halkın karşı karşıya kaldığı sıkıntı varsa, bunu iyi anlamak gerekir. Aynı şekilde, Filistin halkının ekonomik sıkıntılarını, çektiği acıları da iyi anlamak gerekir" dedi.

Mercan ve beraberindekiler, bugünkü temaslarının ardından, öğleden sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen 6 milyon Yahudi'nin anısını yaşatan Soykırım Müzesi'ni (Yad Vaşem) ziyaret ettiler.