Meram Elektrik Dağıtım'ın Devri Tamamlandı, 440 Milyon Dolarlık Ödeme Peşin Yapıldı
Haberler » Güncel » Haber

Meram Elektrik Dağıtım'ın Devri Tamamlandı, 440 Milyon Dolarlık Ödeme Peşin Yapıldı

Meram Elektrik Dağıtım A.ş.'nin Kamu Hisseleri, Alarko ile Cengiz Holding A.ş.'nin Kurduğu Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.ş.'ye Devredildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Alcen'in, İhale Bedeli Olan 440 Milyon Doları Peşin Olarak Bugün Ödediğini Açıkladı.

Meram Elektrik Dağıtım'ın Devri Tamamlandı, 440 Milyon Dolarlık Ödeme Peşin Yapıldı

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin kamu hisseleri, Alarko ile Cengiz Holding A.Ş.'nin kurduğu Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.'ye devredildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Alcen'in, ihale bedeli olan 440 milyon doları peşin olarak bugün ödediğini açıkladı.

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin kamu hisselerinin Alcen Enerji Dağıtımı ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.'ye devri bugün gerçekleşti. Törene katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirmenin yapısal bir reform olduğuna dikkat çekerek, özelleştirme uygulamalarının 1985 yılında başladığını, 24 yıllık süre içinde kapsama alınan şirketlerin dörtte üçünün özelleştirildiğini dile getirdi.

-"ÖZELLEŞTİRME PORTFÖYÜNDE 18 KURULUŞ VAR"-

Halen özelleştirme portföyünde ikisi kapsamda, 16'sı kapsam ve programda olmak üzere toplam 18 kuruluş bulduğunun altını çizen Şimşek, bunlara ilişkin çalışmaların da devam ettiğini söyledi. 1985'ten bu yana gerçekleştirilen özelleştirmeler sonrasında yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde edildiğini vurgulayan Şimşek, Ulaştırma Bakanlığı ve TMSF'nin yaptıklarının da buna katılmasıyla bu rakamın daha da artığını kaydetti.

-"2009'DA 2.4 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRME GERÇEKLEŞTİRİLDİ"-

Şimşek, 2009 yılında ise kriz ortamına rağmen aralarında Sakarya, Başkent EDAŞ ve Meram Dağıtım A.Ş'nin de yer aldığı toplam 2 milyar 240 milyon dolara yakın özelleştirme uygulaması gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bunun 1.4 milyar doları da tahsil edildi. İhalesi yapılmış ancak sözleşmesi imzalanmamış olan uygulamalardan ise toplam 2.5 milyar dolar beklenmektedir. Geçtiğimiz hafta teklif verme süresi biten Çoruh, Osmangazi ve Yeşilırmak Edaş için oldukça yoğun bir talep olmuş ve toplamda 29 şirket başvurmuştur. Türk Şeker Fabrikaları'na ait portföyde bulunan Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarıyla Tekel'e ait Çamaltı ve Ayvalık Tuzlalarının da ihale süreçleri devam ediyor. Bunun yanı sıra Tekel'in iştiraki olan JTI Central Asia LLP Şirketinde bulunan yüzde 20 oranındaki kamu hissesinin devri için de ihale açıldı."

-"HALKBANK VE TÜRK TELEKOM HİSSELERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN ZAMANLAMASI"-

Gelecek dönemde TEDAŞ'ın diğer dağıtım şirketleri, Elektrik Üretim A.Ş'ye ait elektrik üretim tesisleri, Türk Şeker, şans oyunları ve otoyol ve köprülerin bulunduğunu ifade eden Şimşek, "Otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesine ilişkin çalışmalar için Karayolları Kanunu'nun TBMM'den çıkması beklenmektedir. Özelleştirme olarak "İşletme Hakkının Verilmesi' planlanmaktadır" dedi.

Halkbank'ta Hazine'ye ait hisse oranının hala yüzde 75.02, Türk Telekom'da ise yüzde 31.68 olduğunu anımsatan Şimşek, ekonomik konjonktüre göre her iki kuruluşta da geri kalan hisseler için özelleştirme modeline ve zamanlamasına karar verileceğini ifade etti.

-"BAŞKENT DOĞALGAZ DAĞITIMIN İHALESİNE 2009 SONUNDA ÇIKILMASI PLANLANIYOR"-

Özelleştirmenin en önemli gündem konularından birinin de Türkiye'nin en büyük cruise liman projesi olması beklenen Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Projesi-Galataport olduğunu ifade eden Şimşek, Galataport'ta özelleştirme stratejisi olarak "Yap-İşlet-Devret" ve "İşletme Hakkının Devri" modelinin kullanılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Şimşek, Türkiye'nin en büyük ikinci dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin yüzde 80 oranındaki hissesi için de çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüldüğünü ve 2009 yılı sonunda ihale ilanına çıkılmasının planlandığını kaydederek, üretim tesislerinin özelleştirme çalışmalarının ise Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EÜAŞ ve EPDK ile beraber yürütüldüğünü söyledi.

-"ELEKTRİK DAĞITIMINDA ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI YÜZDE 20"-

Şimşek, halihazırda özelleştirmeye konu 18 termik santral, 27 hidrolik ve 56 akarsu santrali bulunduğunu ifade etti. 2008 sonu elektrik tüketim rakamları baz alındığında bugün özel sektörün payının yüzde 20'ye çıktığını ifade eden Şimşek, 2010 yılı sonuna kadar elektrik dağıtım sisteminin tamamını özel sektöre devretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Gazetecilerin ödeme ile ilgili sorusu üzerine Şimşek, ödemenin peşin yapıldığını, bu sabah itibariyle paranın kasada olduğunu söyledi.

-"MİNİMUM 45 İLDE DAĞITIMI ÖZELLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin piyasanın serbestleşmesi konusunda bir tercihte bulunduğunu belirterek, strateji belgesini güncellediklerini, buna göre minimum 45 il'de dağıtımı özelleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Piyasanın serbestleşmesi ve gerçekten rekabetçi ve sürdürülebilir bir piyasa olması için hem dağıtım hem de üretim şirketlerinin özelleşmiş olması olduğunu dile getiren Yıldız, ikisi birden yapıldıktan sonra yapılacak işlemlerin belli olduğunu, serbest piyasada fiyatların yine kamu artı özel sektörle birlikte vatandaşa sunulacağını ifade etti.

-3 DAĞITIM BÖLGESİNDEN 2.3 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Sakarya, Başkent ve Meram Dağıtım A.Ş'nin devri ile devir işlemi yapılan bölge sayısının üçe çıktığını belirterek, devir bedelinin ise 2 milyar 265 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Özelleştirme İdaresi'nin son olarak Yeşilırmak, Çoruh ve Osmangazi Elektik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesine yönelik teklifleri topladığını anımsatan Köktaş, "Böylece önümüzdeki aylarda özelleştirme işlemi tamamlanacak şehir sayısı 45'e ulaşacak. Yine bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 56 adet hidroelektrik santralinin 2010 yılı sonuna kadar işletme hakkı devir yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik önemli bir karar almıştır" diye konuştu.

- "MERAM BÖLGESİNDE 1.5 MİLYON ABONEYE HİZMET VERİLİYOR"-

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başkent ve Sakarya'yı özelleştirdiklerini anımsatarak, Meram ve Aras Dağıtım A.Ş'nin de 2008'in Eylül ayında niyai pazarlık görüşmelerinin yapıldığını, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş için 128 milyon 500 bin dolar teklif bedeli alındığını, Aras'taki sürecin devam ettiğini kaydetti. Meram Elektrik Dağıtım A.Ş'ye ise 440 milyon bedel teklif edildiğini, bu bedelin bugün ödendiğini ifade eden Aksu, sözleşme ile hisselerin devredildiğini dile getirdi. Meram ile üçüncü devri yaptıklarını anlatan Aksu, "Meram Elektrik Dağıtım A.Ş, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir bölgelerini içine alıyor. Bu bölgede 1.5 milyon aboneye hizmet veriliyor. Bölgenin 2008 elektrik tüketimi 6 milyar kilovat saat, kayıp kaçak oranı ise yüzde 8.4'tür. Şirketin dağıtım sektöründeki payı ise yüzde 4.5 civarındadır. Elektrikte dağıtım sektöründeki ana hedefimiz 2010'da kamunun dağıtımdan çekileceği ihale süreci yaşamak" dedi.

-"TÜRKİYE'NİN YÜZDE 10'UNA HİZMET EDECEĞİZ"-

Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Meram Elektrik A.Ş ile Türkiye'nin 10'unundan daha büyük alana hizmet edeceklerini belirterek, bunun Avrupa'daki birçok ülkeden daha fazla alan olduğunu söyledi.

-"HER ÜLKENİN BİR ALTERNATİFİ VARDIR"-

Tören öncesinde bir gazetecinin Azer gazına ilişkin sorusuna Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu cevabı verdi:

"Bu görüşmeleri Socar Gaz ve Petrol Şirketi ile Botaş beraber yürütüyorlar. Telefonla da yapılan görüşmelerde önümüzdeki haftada inşallah bir araya gelip oturulacak. Ne tür karşılıklı adımlar atılabilir, ne tür artı işlemler yapılabilir onlar konuşulacak. Bana göre anlaşmaya her zaman yakınız. Teknik bir konunun ticari çerçeve içinde değerlendirmeli. Yapıcı, olumlu, pozitif yaklaşımlarımız oldu Azeri kardeşlerimize. Yine aynı olacaktır. Buna rağmen toplantı sonunda sonuç alınır veya alınmaz toplantı sonunda göreceğiz. Her ülkenin bir alternatifi vardır. Bizim gönlümüz anlaşmanın yapılmasından yanadır ama ille de yapılmayacaksa çaresiz kaldık söz konusu olamaz. Güney Pars sahasında Türkiye öncelikle kendi ülke çıkarları doğrultusunda anlaşma yapmıştır."

Bir gazetecinin erken seçime ilişkin haberleri hatırlatması üzerine Yıldız, "Her zaman bu tür espiriler yapılır" yanıtını verdi. (ANKA)

(HLY/BÜN)