Menderes Edaş'ın İşletme Devir Hakkının Verilmesine Tepki

Menderes Edaş'ın İşletme Devir Hakkının Verilmesine Tepki

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (Kesk) Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (Esm) Aydın Şube Başkanı Celaleddin Çakmak, Aydın-denizli-muğla İllerini Kapsayan Menderes Elektrik Dağıtım A.ş'nin (Menderes Edaş) İşletme Hakkının 110 Milyon Dolara Devredilmesinin Yeniden Değerlendirilerek, Serbest İhale Ortamı Sağlanması Gerektiğini Söyledi.

Menderes Edaş'ın İşletme Devir Hakkının Verilmesine Tepki

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Aydın Şube Başkanı Celaleddin Çakmak, Aydın-Denizli-Muğla illerini kapsayan Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (Menderes EDAŞ) işletme hakkının 110 milyon dolara devredilmesinin yeniden değerlendirilerek, serbest ihale ortamı sağlanması gerektiğini söyledi.

KESK-ESM Aydın Şube Başkanı Celaleddin Çakmak ve sendika üyeleri Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Türkiye Elektrik Kurumu'nun (TEK) 1994 yılında önce TEDAŞ ve TEAŞ olarak ikiye ayrıldığını, daha sonra bazı elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirildiğini belirten Celaleddin Çakmak, "Elektrik Mühendisleri Odası ve iş kolunda örgütlü bazı sendikaların başlattığı fiili ve hukuksal mücadeleler sonucu elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi uzun zaman engellenmiştir. TEDAŞ özelleştirilmek amacıyla 21 elektrik dağıtım bölgesine ayrılmış, Denizli-Aydın-Muğla illerini kapsayan Menderes EDAŞ, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan alınarak 30 yıllığına AYDEM Güney Batı Anadolu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yle 110 milyon dolara işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanmıştır" dedi. Bu yetkinin ilk defa 1992 yılında verildiğini ancak bugüne kadar devir işleminin gerçekleşmediğini ifade eden Çakmak, "Aradan geçen 16 yıl içerisinde bu bölgeye devlet tarafından yapılan yatırımlarla ilgili olarak kamuoyu aydınlatılmalıdır. Özelleştirme aşamasında bulunan diğer elektrik dağıtım bölgelerinin ihalesinde çok daha yüksek tekliflerin olacağı belli. Satış fiyatı olan 110 milyon doların yeniden değerlendirilmesi ve serbest ihale ortamının sağlanması gerekmektedir" diye konuştu. Bu ve benzeri uygulamaların durdurulması gerektiğini belirten KESK-ESM Aydın Şube Başkanı Celaleddin Çakmak, "Vatandaşın elektrik hizmeti alabileceği ikinci veya üçüncü elektrik dağıtım şirketi yoktur. İşletme hakkı devrinden sonra az maliyetle çok kazanç hesabına dayalı olarak çalışılacağı için, kazancı az olan bölgelere hizmet aksayacak yada hiç verilmeyecektir" dedi.

Aydın-Denizli ve Muğla'yı kapsayan elektrik dağıtım bölgesinin işletme devir hakkı 1992 yılında verilmiş ancak bugüne kadar süren hukuksal süreç sebebiyle devir işlemi yapılamamıştı. Danıştay, 2007 yılında Menderes EDAŞ'ın AYDEM A.Ş'ye devrinin yapılması yönünde karar vermişti.

(SK-AV-HE-BA-Y)