Menajer Çalışkan, Hurriyet.com.tr'ye Konuştu

Ünlü Menacer Ceylan Çalışkan, Transfer Konusunda Özel Açıklamalarda Bulundu.

Menajer Çalışkan, Hurriyet.com.tr'ye Konuştu

Ünlü Menacer Ceylan Çalışkan, transfer konusunda özel açıklamalarda bulundu.

Türk futbolu onu ilk olarak 9 yıl önce Süleyman Oulare'nin Fenerbahçe'ye transferi ile tanıdı.. Ceylan Çalışkan, Oulare'nin menaceriydi.. Ve Türkiye menacerlik kavramlarıyla belki de ciddi anlamda ilk o transferde tanıştı.. Sonra sırasıyla Preko, Johnson, Carew, Tigana, Delgado, Fatih Tekke derken Hakan Şükür'ün İtalya'daki sorunlarını bile o çözdü.

Peki Ceylan Çalışkan kim?

Dünya futbol kulüplerinin kapıları ona nasıl bu kadar kolay açılıyor?

İşte o sorular ve işte cevapları;

BİLDİĞİMİZ KADARIYLA FIFA LİSANSLI İLK RESMİ MENACERLERİMİZDEN BİRİSİNİZ. NASIL FIFA MENACERİ OLUNUYOR?. HER İSTEYEN OLABİLİR Mİ?

Bizim lisans aldığımız dönemlerde yerel federasyonlar aracılığıyla FIFA lisansına sahip oluyordunuz. 200 bin İsviçre franklık teminat göstermek gerekiyordu. Bunun haricinde futbol kuralları üzerine de bir sınava girip başarılı olmanız gerekiyordu. Ama şimdi bu iş çok kolaylaştı. Teminat yerine sigorta yaptırılıyor, yine imtihandan geçiliyor ve yabancı dil bilme koşulu var. Ama şu anda lisans almak bizim aldığımız dönemden daha kolay..

SONRAKİ AŞAMA NE?. FUTBOLCU MU SİZİ BULUYOR, SİZ Mİ FUTBOLCUYU?. YANİ FUTBOLCUYA GİDİP ''BEN FIFA MENACERİ OLDUM SENİN MENACERİN OLABALİR MİYİM?'' Mİ DİYORSUNUZ?

İlk dönemde ben futbolculara gidiyordum. Menacerliğini almak için ya da transferini yapabilmek için. Ama son dönemlerde daha çok futbolcular bana gelmeye başladı.. Veya futbolcu yakınları arayıp, oyuncuya daha iyi bir kulüp bulmamı rica etmeye başladılar.

PREKO İLE JOHNSON FENER'E NASIL GELDİ?

İLK BÖYLE SİZ KİME GİTTİNİZ YA DA KİM SİZE GELDİ?

İlk Belçika'da Anderlecht'te oynayan Preko'ya gittim. Ondan sonra Preko'yu Gaziantep'e verdikten sonra bana ilk gelen futbolcu yine Anderlecht'te oynayan Johnson oldu. Onu da Preko'dan bir sene sonra Gaziantep'e getirdim..

BU İKİ FUTBOLCUYU DAHA SONRA RIDVAN DİLMEN DÖNEMİNDE FENERBAHÇE'YE GETİRDİNİZ. TEKLİF KİMDEN GELDİ?

Teklif tabiki Fenerbahçe'den geldi. Antep'te oynayan bu iki futbolcuyu Fenerbahçeliler çok iyi tanıyordu. Teklif ettiler. Bu arada Fatih Terim de Galatasaray'ın başındaydı ve ikisini birden o da istiyordu. Ama Fenerbahçe erken davrandı, Antep başkanı Celal Doğan'la bonservis konusunda anlaştı ve işi bitirdi.. Ben de futbolcular adına anlaşma yaptım.. Transfer gerçekleşti..

MENACERLİĞİNİZİN İLK YILINDA KAÇ FUTBOLCUYU TAKIMLARA VERDİNİZ?

5 futbolcu.

AVRUPA KULÜPLERİ HANGİ TÜRK FUTBOLCULARI İZLİYOR?

BU İŞTEN İYİ PARA KAZANILIYOR MU?. SİSTEM NASIL İŞLİYOR. ''MENACERLER BÜYÜK PARALAR KAZANIYOR'' DENİLİYOR, ÖYLE Mİ?

Bildiğiniz gibi ben uluslararası işler yapıyorum. Afrika'dan oyuncu aldım, Belçika'ya, Fransa'ya verdim. Hatta Çin'e Japonya'ya verdiğim futbolcular var. Avrupa'nın bütün ülkelerine transfer yaptım.. Kulüpler genelde güvendiği menacerlere futbolcu sorarlar. Veya menacerler kulüplere futbolcu tavsiye ederler. Dünyanın bütün ülkelerinde sistem budur. Örneğin bana bu yıl Fransız kulüpleri, Alman kulüpleri ve bir iki tane İngiliz kulübü futbolcu sordu. Ben de Türkiye'den bazı oyuncuları tavsiye ettim. İzlemeye geldiler. Hala da izlemeler devam ediyor..

KİM BUNLAR?

İsimleri açıklamam doğru olmaz..

GELELİM ŞU KAZANDIĞINIZ PARAYA

Dünyanın her yerinde sistem aynıdır. FIFA kurallarına göre futbolcunun imzaladığı mukavelenin toplam tutarının yüzde 10'una kadar menacerlik ücreti ödenir. Bu parayı futbolcuyu alan kulüp öder. Ama örneğin Türkiye'de bu rakam yüzde 2 de oluyor, 3'te oluyor, 5'te oluyor. Yani bunun belirli bir standartı yok.

FUTBOLCU SİZE BİR ŞEY VERMİYOR MU?

Bu, futbolcu ile anlaşmanıza bağlı. Kurallara göre kulüplerden para aldığınız zaman futbolcudan alamıyorsunuz. Yani ya kulüpten alacaksın, ya da futbolcudan..

ANELKA FENERBAHÇE'DEN NEDEN GİTTİ?

O ZAMAN BU İŞ DIŞARIDAN BAKILDIĞI KADAR, EĞER BÜYÜK BİR TRANSFER OLMAZSA PEK KARLI DEĞİL

Eğer çok transfer işi gerçekleştirirseniz, ya da uluslararası transfer yaparsanız para kazanırsınız.. Ama aynı zamanda masraflı da bir iş.

NE MASRAFI VAR Kİ?

Uluslararası menacerler sürekli seyahat eder. Yanında çalışan insanlar vardır. Onları maçlara gönderir. Dolayısıyla bu iş büyük harcamalar gerektiren bir şey..

PEKİ İYİ BİR MENACERİN O YILLIK KAZANCI NEDİR?

Belirli bir standart yok. Yaptığınız transfere bağlı. Örneğin şunu söyleyeyim; Türkiye'ye 10 tane oyuncu getirmektense İngiltere'ye, İspanya'ya ya da İtalya'ya bir oyuncu vermeyi tercih ederim..

BU BENİM AKLIMA BAŞKA BİR SORUYU GETİRDİ. ANELKA HER SENE BİR BAŞKA KULÜBE TRANSFER OLUYOR. BİLDİĞİM KADARIYLA MENACERİ DE AĞABEYLERİ. DEMEK Kİ ADAMLAR ANELKA'NIN SIRTINDAN NE PARA KAZANIYOR?

Anelka'nın menaceri abileri ve başka bir menacer. Bunlar 3 kişiler. Her 6 ayda, ya da her yıl Anelka'nın transferini yapıp para kazanıyorlar. Bunu kendilerine bir sistem olarak belirlemişler. Yani her 6 ay, ya da 1 yılda bir Anelka'yı satıyorlar. Bana göre çok yanlış bir sistem.

PEKİ ANELKA'YI ALAN KULÜPLER BU DURUMU BİLMİYOR MU?

Anelka çok büyük bir yıldız. Kısa dönemde acil ihtiyacı olan kulüpler Anelka'yı tranfer ediyor. Hiç bir kulüp Anelka için uzun vadeli bir plan yapmıyor.

FENERBAHÇE ANELKA'YI ALIRKEN BU DURUMU BİLMİYOR MUYDU?

Bana göre Fenerbahçe Anelka'yı uzun yıllar faydalanmak için aldı. Ama Anelka her yerde olduğu gibi Fenerbahçe'den de kısa bir süre sonra ayrılmak için herşeyi yaptı ve gitti.

FENERBAHÇE BU İŞTEN KARLI ÇIKTI DİYEBİLİR MİYİZ?

Real Madrid hariç Anelka'yı alan hiç bir kulüp maddi olarak zarar etmedi. Buna Fenerbahçe de dahil..

FUTBOLCULAR MENACERLERDEN NE İSTİYOR?

TEKRAR MENACERLiĞİN ZORLUKLARINA DÖNERSEK. MESELA SİZ FUTBOLCUYU KULÜBE VERİYORSUNUZ İŞİNİZ BİTİYOR MU?

Asıl iş verdikten sonra başlıyor. Özellike dünyanın neresinde olursa olsun ilk 6 ay, haTta 1 sene futbolcular adaptasyon sorunu çekiyor. O dönemde büyük zorluklar yaşıyorsunuz. Futbolcunun herşeyiyle ilgilenmek zorundasınız. Hele hele Türkiye gibi herşeyin dedikodu üzerine kurulduğu, hiç kimsenin kuralları bilmediği veya resmi belgelere bakmadığı bir ülkede transfer yapıyorsanız çok büyük sıkıntılar yaşarsınız.

TÜRK KULÜPLERİNİN FIFA'DAKİ DOSYALARI BUNDAN MI ÇOK?

Evet..

PEKİ SİZİ ARAYIP DA ÇOK UÇUK İSTEKLERDE BULUNAN FUTBOLCU OLDU MU?. VE NE İSTEDİ?.

Var. Futbolcunun birinin eşi ya da çocuğu hastalanmış gecenin 3'ünde beni aradı. Tabi ki ona yardım etmek zorundasın.

OYNADIĞI KULÜBÜN MENACERİNİ NİYE ARAMIYOR?

Futbolcular her zaman kendi menacerlerini, kendilerine daha yakın hissederler.

DOKTOR DIŞINDA AKLINIZA GELEN BAŞKA İSTEK VAR MI?

Evinin su borusu patlamış. Veya arabası bozulmuş. Veya uçağı kaçırmış. Her türlü olayda arıyorlar..

BÖYLE İLGİNÇ BİR ANINIZ VAR MI?

Örneğin Johnson Fenerbahçe'ye ilk geldiği dönemlerde kapıcıdan süt dahi isterken, önce onu çağırıyordu, sonra bana telefon açıyordu ve kapıcıyı veriyordu. Ben de telefonda kapıcıya Johnson'un isteklerini söylüyordum.

PEKİ SİZ YURT DIŞINDASINIZ. GECENİN 3'Ü. TÜRKİYE'DEN FUTBOLCUNUN BİRİ ARIYIOR VE BİR ŞEY İSTİYOR. İMDADA NASIL YETİŞİYORSUNUZ?

Yardımcılarımı gönderiyorum..

CAREW ARTIK TÜRKİYE'YE GELMEZ

MENACERLİĞİNİZDEKİ DÖNÜM NOKTASI NE?

Tabiki Carew transferi. Örneğin Carew'i Valencia'dan alıp Beşiktaş'a getirmek, çok daha büyük bir paraya Lyon'a transferini sağlamak benim menacerlik hayatımın dönüm noktası oldu. Carew dünya çapında bir oyuncu olduğu için bu transferi nasıl Türk medyası yazmışsa, İspanyol basınında, İtalyan medyasında, İngiliz, Norveç, hatta El Cezire televizyonunda bile benim bu transferi gerçekleştirdiğim haberi vardı. Daha sonra Tigana'yı Beşiktaş'a getirmem dünyanın her yerinde kariyer açısından bana bütün kapıları açtı ve hala açmaya devam ediyor..

HAZIR CAREW'DEN SÖZ ETMİŞKEN BEŞİKTAŞ'TAN NEDEN KISA SÜREDE GİTTİ, HAKİKATEN FENERBAHÇE'YE SEZON BAŞINDA GELİYOR MUYDU?

Carew Beşiktaş'ı ve İstanbul'u çok seviyordu. Ama Lyon'un yaptığı teklif çok iyi bir teklifti. O yüzden Beşiktaş'tan ayrıldı. Bu sezon başında Fenerbahçe ile görüşmeler oldu. Carew gelmek istedi. Bir sorun yoktı. Ama Aston Villa kulübü Carew'e ihtiyacı olduğunu, oyun sistemini onun üzerine kurduğunu söyledi ve transfer gerçekleşmedi.

CAREW ÖNÜMÜZDFEKİ SEZON FENERBAHÇE'YE GELEBİLİR Mİ?

Artık o defter açılmamak üzere kapandı..

TÜRKİYE RUNJE'Yİ ANLAMADI

SİZİN BİR DE KALECİ RUNJE TRANSFERİNİZ VAR. RUNJE İYİ KALECİ OLMASINA RAĞMEN İLK DöNEMLERDE ÇOK ELEŞTİRİLDİ. AMA BEŞİKTAŞ ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE GİTTİ VE KUPAYI ALDIYSA, BUNU BENCE RUNJE'YE BORÇLU. NE OLDU DA RUNJE TÜRKİYE'YEN KOPTU?.

Runje Fransa'da ve Belçika'da yılın kalecisi seçilmiş, Marsilya gibi üst düzey bir kulüpte oynamış çok iyi bir kaleciydi. Ve çok ucuza sayılabilecek bir paraya Beşiktaş'a transferi gerçekleşti. İlk dönemlerde ailesi burada olmadığı için büyük bir bunalım yaşadı. Çünkü Runje, ailesine çok bağlı biri. Daha sonra eşi ve çocuğu İstanbul'a geldi ve Runje toparlandı. İyi futbolcu her zaman belirli bir dönem geçtikten sonra kalitesini gösterir. Futbolcuda kalite varsa hiç bir şeyden çekinmeye gerek yok. İlk dönemler ne kadar kötü olursa olsun sonu hep mutlu biter.

BİLDİĞİM KADARIYLA RUNJE TÜRKİYE'DE HİÇ GAZETE VE TELEVİZYON RÖPORTAJI YAPMADAN GİTTİ. HATTA BİR ARA BEŞİKTAŞ TRİBÜNLERİNE DE TAVIR KOYDU. RUNJE İLGİNÇ BİR KİŞİLİK MİYDİ?.

Runje hayatımda tanıdığım en karakterli birisi. Kötü oynadığı ilk dönemlerde medyada Runje hakkında bir sürü iftira niteliğinde haber yapıldı. Bu yüzden Runje medyaya küstü. Taraftarların da bazı maçlarda Runje'yi ıslıklaması onu çok üzdü. Bu yüzden tavır aldı.

DELGADO HERHALDE OTOBÜSLE GELMEDİ

GELELİM DELGADO'YA. O DA İLK GELDİĞİNDE ''BU DA FUTBOLCU MU?'' DEDİLER AMA ŞİMDİ AYNI İSİMLER DELGADO İÇİN ''MÜTHİŞ BİRİ'' YORUMUNU YAPIYOR.

Delgado transferi benim menacerlikteki en büyük başarımdır. Çünkü ben İsviçre'de başka bir futbolcuyı izlerken Delgado'yu gördüm ve Del Bosque döneminde Beşiktaş'a tavsiye ettim. Rıza hoca döneminde de tavsiye ettim ve izlettirdim. Tigana döneminde de alınması için çok ısrarcı oldum. Çünkü Delgado bana göre Türkiye'ye transfer edilebilecek genç ve müthiş bir yetenekti. Ama sizin de söylediğimiz gibi ilk dönemlerde çok verimli olamadı. Ama şimdi Delgado Beşiktaş'ı şampiyonluğa götürüyor. Tabii ki Delgado'nun bu performansı benim onda ısrarda haklı olduğumu ispatılyor.Bu da beni çok mutlu ediyor.

DELGADO GEÇEN SEZON BİR ÇOĞU DEPLASMANA GİTMEDİ. ''UÇAK KORKUSU VAR'' DEDİLER. BE SEZON GİDİYOR. NE OLDU KORKUSUNU MU YENDİ. YA DA BİLMEDİĞİMİZ BAŞKA BİR SORUNU MU VARDI?

Delgado Arjantinli bir futbolcu. Herhalde Arjantin'den İsviçre'ye otobüsle gelmedi. Uçakla geldi. Uçak korkusu olan bir futbolcu herhalde Arjantin'den İsvimre'ye gelemez. Ama geçen yıl Delgado çok sakatlık yaşadı. O yüzden bir çok deplasman maçında oynayamadı.

HENRY'YE ULAŞMAK KOLAY DEĞİL

ŞİMDİ GELELİM GÜNÜMüZDEKİ BAZI OLAYLARA. ÖZELLİKLE SPOR GAZETELERİNE.. TRANSFER SEZONU OLMAMASINA RAĞMEN, HERGÜN ''HENRİ FENER'E GELİYOR, SHEVCHENKO FENER'E EVET DEDİ. ADNAN POLAT'IN BOMBASI VAN BUYTEN.. ETO FENER YOLUNDA, CRESPO KADIKÖY'E DOĞRU. İBRAHİMOVİÇ HABER YOLLADI'' GİBİSİNDEN HABERLER ÇIKIYOR. BUNLAR NE DERECEDE DOĞRU?. YANİ BİR FUTBOLCUYU, ÖZELLİKLE DE DÜNYACA ÜNLÜ BİR FUTBOLCUYU TRANSFER ETMEK KOLAY MI?. HENRİ FENER'E EVET DEMİŞ OLABİLİR Mİ?

Dünyaca ünlü futbolcular genelde İngiltere, İspanya ve İtalya liglerini tercih ediyorlar. O liglerdeki büyük kulüplerde oynuyorlar. Ve büyük paralar kazanıyorlar. Bu tür oyuncuların Türkiye'ye gelebilmesi için çok daha fazla para vermek veya yaşının ilerlemiş olması gerekir.

Roberto Carlos GİBİ Mİ?

Örneğin.. Daha genç yıldız oyuncuları Türkiye'ye getirmek çok kolay değil. Bu biraz da Türkiye liginin çok fazla kaliteli olmamasından kaynaklanıyor.

YANİ HENRY OLAYI BALON O ZAMAN. HENRY'YE ULAŞMAK BU KADAR KOLAY MI?

Benim açımdan Henri'ye ulaşmak çok kolay. İstediğim zaman Henry ile buluşurum. Ama Henry'nin Türkiye'ye transferi çok zor.

DİĞERLERİNİN Kİ KOLAY MI?

Diğerleri de aynı şekilde.. Transferleri çok zor.

AMA GAZETELER YAZIP DURUYOR..

Valla bu Türk medyasının maalesef kanayan yarası. Yazılan 100 transfer olayından 99'u hayali. Ama bu haberler okuyucunun ilgisini çekiyor. O yüzden bunlar yazılıyor..

SİZİN BİR AYAĞINIZI AVRUPA'DA. ORADA DA TRANSFER HABERLERİ GAZETELERDE BÖYLE Mİ YER ALIYOR?

Yok. Avrupa'daki transfer haberleri mutlaka kulübe, futbolcuya veya futbolcunun menacerine dayanılarak yapılır. Transfer gerçekleşmese dahi mutlaka bir görüşme olmuştur. Yani doğruluk payı vardır.

BAZI MENACERLER YANLIŞ YAPIYOR

SİZİ ARAYIP DA ''FENERBAHÇE'YE KİM GELİYOR?, GALATASARAY KİMİ TRANSFER EDECEK'' DİYENLER VAR MI?

Çok.. Çok arayanlar var. Medyanın bir çoğu. Ama ben bunları kulüp yöneticilerine sorun diye geçiştiriyorum..

BAZI MENACERLER VAR Kİ FUTBOLCUSUNUN PİYASASI ARTSIN DİYE FENERBAHÇE İLE GALATASARAY'I ÖZELLİKLE KAPIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR. SİZ BÖYLE BİR ŞEY YAPTINIZ MI. YA DA ETRAFINIZDA BÖYLE Bİr OLAY YAŞADINIZ MI?

Bunu yapan menacerler var. Hatta Avrupa'da bir çok futbolcuya ''Türkiye'den teklif var'' diye fiyatını artırmaya çalışıyor. Ama bu da doğru bir sistem, doğru bir yaklaşım değil. Bunu yapanlar uzun vadede zararlı çıkarlar.

TÜRKİYE'DE İSTEDİĞİ FUTBOLCUYU ALABİLECEK KULÜP VAR MI?

Fenerbahçe'nin bütçesi artık dünya starlarını transfer edebilecek rakama ulaştı. Fenerbahçe bütçesiyle tabiki bir Real, Chelsea, Arsenal, Milan değil. Bunlar 40-50 milyon euroya futbolcu transfer ediyorlar. Fenerbahçe bunlar kadar değil ama 15-20 milyon Euro'ya, hem de hiç bütçesini sarsmadan transfer yapabilir.

AVRUPALI'NIN TÜRKLERE BAKIŞ AÇISI NE?. MESELA BİR FUTBOLCUYA TEKLİF GİTTİĞİNDE ÖNCE NEYE BAKAR?.

Genelde Türkiye'ye batı Avrupalı futbolcu gelmiyor. Bunun haricindekiler, Brezilyalılar ve Afrikalılar daha çok kazanacağı paraya bakıyor. FIFA'daki dosyalardan dolayı bizim kulüplerimize karşı bir güvensizlik var. O yüzden iyi bir futbolcuyu Türkiye'ye getirirken çok zorlanıyoruz. Bir çok futbolcu daha az paralara Avrupa'da oynamayı tercih ediyor..

YANİ İLK ÖNCELİK PARA DEĞİL. AVRUPALI İÇİN TABİİ.

Evet.

PEKİ GELEN ÖNCELİKLE NE ARIYOR?

Huzurlu bir ortam, sözleşmesinde yazılı olan rakamı zamanında almak, ailesi huzurlu ve mutlu olsun istiyor. Tabii çocuğu varsa okulu ayarlansın istiyor.

YURT DIŞINDA EN ÇOK KİM TANINIYOR?. GALATASARAY MI, FENERBAHÇE Mİ?

SİZİN YAPTIĞINIZ TRANSFERLER İÇİNDE TEKLİF GÖTÜRDÜĞÜNÜZDE ''TÜRKİYE DE NERESİ?'' DİYEN OLDU MU?

Bundan 10 yıl önce soruluyordu. Ama Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı almasından ve Milli Takımızın dünya üçüncüsü olmasından sonra artık bu sorular sorulmuyor. Türkiye artık tanınıyor..

BİR SORU DAHA GELİYOR O ZAMAN. YURT DIŞINDA KİM DAHA ÇOK TANINIYOR?.

Avrupa'da en çok oynayan tanınıyor. Galatasaray UEFA Kupası'nı aldığı dönemde en çok o tanınıyor. Şu anda da Fenerbahçe çok popüler. Sevilla maçından sonra Çin'den Japonya'dan menacer arkadaşlarım beni arayıp tebrik ettiler..

Kaynak: DHA