Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın Açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın Açıklaması

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Taksim ısrarının bu ülkeye şimdiye kadar kazandırdığı tek şey anarşi ve vandalizmdir" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın Açıklaması

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Taksim ısrarının bu ülkeye şimdiye kadar kazandırdığı tek şey anarşi ve vandalizmdir" dedi.

Yalçın, Eğiitm Bir-Sen Artvin Şubesi'nce Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde düzenleneni "Büyük Artvin Buluşması" programında yaptığı konuşmada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Hak-İş ile Konya'da birlik ve beraberlik içerisinde kutlayacaklarını belirtti. Yalçın, hoşgörü ve medeniyet şehrinden bütün insanlığa, barış ve esenlik dileklerini ulaştıracaklarını söyledi.

1 Mayıs için Taksim'de ısrarı eden bazı emek örgütlerinin olduğunu dile getiren Yalçın, şöyle devam etti:  

"Taksim üzerinden toplum gerilmeye, hizaya sokulmaya çalışılıyor. Taksim bir kale, arkasına saklanacak bir siper gibi kutsal mana içeren konuma çekiliyor. Kutsal olan Taksim değildir, mekan değildir. Kutsal olan insandır, insan onurudur. Taksim ısrarının bu ülkeye şimdiye kadar kazandırdığı tek şey anarşi ve vandalizmdir. Emek örgütleriyle milli iradeyi uzaklaştıran, aralarına barikat koyan bu tür yaklaşımları Memur-Sen ailesi olarak doğru bulmuyoruz" .

28 Şubat sürecinde 1997-2001 yılları arasında 11 bin öğretmenin istifa ettiğini, 3 bin 527'sinin görevine son verildiğini söyleyen Yalçın, "Bu süreci bize takdim edenler, emek ve ekmek adına olduğunu ifade edenler adı sivil ama beyni üniformalı yapılardı" diye konuştu.

Yalçın, 28 Şubat sürecinin eğitimde yaşattığı sorunların 18. Milli Eğitim Şurası'nda Eğitim Bir-Sen'in ortaya koyduğu çalışmalar sonucunda gelen eğitim sistemiyle giderildiğini vurguladı.

-"Temel sorun kuruş değil, duruştur"

Sendikaları sadece ücret mekanizmasının bir aygıtı olarak konumlandırmanın yanlış olduğunu dile getiren Yalçın, şunları kaydetti:

"Bundan dolayı özlük ve özgürlük mücadelesi diyoruz. Bu ülkedeki temel sorun kuruş değil, duruş sorunudur. 54'üncü hükümet döneminde verilenlerin tamamı bir kalemde geri çekilmiştir. 5 Nisan kararlarıyla ülke uçuruma sürüklenmiştir. Temel mesele temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınabilmesi, ülkenin korku tünelinden çıkabilmesi, ham demokrasinin tam demokraside olmasında gizlidir. Biz ücret sendikacılığına karşı, ücret sendikacılığını içinde barındıran hizmet sendikacılığı anlayışını ortaya koymuş bir kitleyiz."

 Programa, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Milli Eğitim Müdürü Abdülcil Kahveci ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: AA