Meme Kanserıne Karşı Harekete Geç! - Haberler
Haberi Paylaş

Meme Kanserıne Karşı Harekete Geç!

Bültenler - Haberler | Güncel
Meme Kanserıne Karşı Harekete Geç!

Meme kanserinde erken tanı ile yaşam beklentisi %90'ın üzerine çıkmaktadır!

Meme kanseri bilinçlendirme ayı nedeni ile Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu, Sağlıkta Umut Vakfı, Europa Donna Türkiye (Meme Hastalıkları Koalisyon Derneği), Kansere Karşı Elele Federasyonu ve Novartis Onkoloji'nin katkılarıyla 31 Ekim 2012 Çarşamba günü, ANKAmall AVM'de gerçekleşen dev ışıklı video gösterisi ile halka önemli mesajlar verildi. Saat 12.00-22.00 arası yapılan etkinliğe katılan AVM ziyaretçileri, etkinlik alanında yer alan yürüyüş bantlarını kullanarak dev ekranda meme kanseri ile ilgili mesajların yer aldığı video görüntülerinin hareketini sağladılar.

Etkinlik öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşmacılar meme kanserinde erken tanının önemine değinirken şu konular vurgulandı:

Meme kanseri, kadınların en korkulu sağlık sorunudur. Bugün, her sekiz kadından birisi meme kanseri tanısı almaktadır. Meme kanserinde erken tanı, hayatta kalma şansını ve tedavinin başarısını önemli oranda artırır. Günümüzde gelişmiş tarama yöntemlerinin fırsat verdiği erken tanı ile yaşam beklentisi yüzde doksanın üzerine çıkmaktadır.

Meme kanseri günümüzde, hastaların yaşamlarını uzun dönemler boyunca, göreceli olarak sağlıklı şekilde, hastalıkları ilerlemeksizin sürdürebildikleri kronik bir hastalık haline gelmiştir. Meme kanseriyle mücadelede; kanser hücrelerini, metastazlarını ve komplikasyonlarını hedef alan tedavi ajanları çok önemli yer tutmaktadır.  Uzun hastalıksız dönem yakalanması ve yaşam kalitesinin korunmasına odaklanılmaktadır.

Basın toplantısında Prof. Dr. Mustafa Benekli (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi ), Prof. Dr. Varol Çelik (Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu Başkanı), Doç. Dr. Nejat Özgül (Sağlıkta Umut Vakfı ve Kansere Karşı Elele Federasyonu Üyesi), Violet Aroyo (Europa Donna Türkiye-Meme Hastalıkları Koalisyon Derneği Başkanı) basının sorularını yanıtladı. Daha sonra ANKAmall ana girişinde yer alan etkinlik alanında yürüyüş bantlarını kullanarak halkın da katılımı ile gösteriyi başlattılar.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500