'Memduh Ünlütürk, Ergenekon'un Temelinin 1950'de Kıbrıs'ta Atıldığını Söyledi' - Haberler
Haberi Paylaş

'Memduh Ünlütürk, Ergenekon'un Temelinin 1950'de Kıbrıs'ta Atıldığını Söyledi'

CHA - Haberler | Güncel
'Memduh Ünlütürk, Ergenekon'un Temelinin 1950'de Kıbrıs'ta Atıldığını Söyledi'

Ergenekon davasında savunmasını yapan tutuksuz sanık Erol Mütercimler, suikaste kurban giden emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk tarafından 'Ergenekon' isimli bir oluşumdan bahsedildiğini söyledi.

Ergenekon davasında savunmasını yapan tutuksuz sanık Erol Mütercimler, suikaste kurban giden emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk tarafından 'Ergenekon' isimli bir oluşumdan bahsedildiğini söyledi. Ünlütürk'ün söylediklerini çelişkili bulduğunu ifade eden Mütercimler, "Bana Ergenekon'un temelinin 1950'li yıllarda Kıbrıs'ta atıldığını söyledi." ifadesini kullandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci Ergenekon davasında sanık Erol Mütercimler, Ergenekon'un varlığını ilk olarak 1991 yılında bir suikastle hayatını kaybeden Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ten duyduğunu söyledi. Mütercimler, "Ünlütürk bana Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta yapılandığını söyledi. Ayrıca Ergenekon'un 1983'te kapatıldığını da anlattı." şeklinde konuştu.

Memduh Ünlütürk'ün, kendisine, Ergenekon'un Kıbrıs'taki Türkleri korumak için kurulduğunu ifade eden Mütercimler, "Ünlütürk bana Ergenekon'un kuruluşuyla ilgili herhalde 1953, 1954 yıllarını kastetti. Ayrıca Ergenekon'un Alparslan Türkeş, Turgut Sunalp ve pek çok askerin katılımıyla kurulduğunu belirtti." şeklinde konuştu. Mütercimler, "Memduh Ünlütürk, Ergenekon'un 1960'tan sonra Türkiye'ye taşındığını anlattı. Ayrıca Ergenekon'un 1983'te kepenklerini kapattığını da aktardı." ifadelerini kullandı.

'TÜRK OrduSU İÇİNDE BAZI YAPILAR KURULURDU. BUNLARIN BAZILARI RAYDAN ÇIKTI'

NATO'ya bağlı ülkelerde orduların içinde bazı derin yapıların kurulduğunu söyleyen Mütercimler, "Türkiye'de de ordu içinde bazı yapılar kuruldu. Bunların bazıları rayından çıkmış, işkenceci olmuşlar, kaçak çeteler kurmuşlardır." dedi.

Ayrıca, Ünlütürk'ün Ergenekon'da iş adamları, subaylar, emniyetçiler, profesörler, gazeteciler olduğunu anlattığını belirten Mütercimler, "Bana bazı isimler verdi. Bu isimlerin sonuna bazı soy isimleri konularak insanların mağdur edilmesinden korktuğum için bu isimleri benimle birlikte mezara götürmeyi planlıyordum. Ancak bu sorularla devamlı karşılaştığım için artık benden çıkması amacıyla son kez bütün ayrıntılarıyla anlatmak istiyorum." dedi.

Mütercimler, emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün bahsettiği Ergenekon yapılanması içerisinde yer aldığını iddia ettiği isimleri de şöyle dile getirdi: "Bana 'profesörler Aydın ve karısı ile Ayhan, Salih, doktorlar Asım, Sebahattin ve Köseoğlu' dedi. Medyadan da 'gazete sahipleri iki ayrı Kemal, Mithat ve Ergun da vardı.' diye ekledi. Daha sonra da emniyetçilerden 'Şükrü' diye söyledi. İş dünyasından ise 'Kumaşçı Murat, Hacı bey, İbrahim, Aydın, Kadir ve Bekir var' dedi. Ayrıca Senato ve mecliste her partiden politikacılar olduğunu söyledi. Bu politikacılar için 'biz seçtirirdik' ifadesini kullandı. Ayrıca 'önemli valiler var. Bize hizmet ederlerdi. Bu valilerin içinden çok sayıda politikacı ve senatör çıktı.' bilgisini verdi."

Erol Mütercimler'in savunmasını tamamlamasının ardından avukatı Cavit Subaşı da kısa bir savunma yapacağını söyledi. Mütercimlerin akademisyen olduğunu belirten Avukat Subaşı, "Bilim adamı, belli bir birikimi olan ve kalıbının dışına taşan bir kişidir, aynı zamanda anarşisttir. Eğer belli bir kalıbın içinden çıkmıyorsa okutman olmaktan başka bir şey değildir. İfadelerinden sanki bir örgütün varlığını pekiştirmek zorundaymış gibi gösteriliyor. Kendisine aktarılan bir anektodu, Ergenekon terör örgütünün var olduğu şeklinde söylemedi. Sadece kendisi subayken bir paşa tarafından kendisine aktarılan ve kendisinin de pek reel bulmadığını ifade ettiği anektodu dile getirmiştir." dedi.

Bu sırada Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Mütercimler'e "Savunmanız sırasında Memduh Ünlütürk anlattıkça not aldığınızı söylediniz. Bu notlar hala duruyor mu?" diye sordu. Mütercimler ise bu notları bir günlüğe kaydettiğini belirterek notlara soruşturma sırasında polis tarafından el konulduğunu, delil klasörlerini inceleyerek bu notları bulabileceğini söyledi.

'ORAMİRAL KAYACAN 'ERGENEKON'U CİDDİYE ALACAKSIN' DEDİ'

Tutuklu sanık Tuncay Özkan, Erol Mütercimler'e soru sormak için izin istedi. Mahkeme Başkanı Özese ise çapraz sorgunun, dünkü oturumda aldıkları ara karar gereği sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından yapılacağını söyledi. Ancak Özkan, bir konunun aydınlığa kavuşması adına soru sormak zorunda olduğunu belirterek ısrar etti. Başkan Özese'nin izni üzerine de Özkan, "İddianamede, Erol Mütercimler'in ifadesinde belirttiği oluşumun, Ergenekon terör örgütü varlığının başlangıcı olduğu kabul ediliyor. Bana da gözaltına alındığımda 'madem böyle bir yapılanma duydun da bir gazeteci olarak üzerine gitmedin?' diye sordular. Ben de Erol Mütercimler'e, ifadesinde belirttiği yapılanma ile alakalı olarak Memduh bey dışında herhangi birisinden kendisine bir anlatımı olup olmadığını sormak istiyorum." dedi. Bu soru üzerine sanık Mütercimler, Göztepe'de başka bir suikaste kurban giden eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan'ın da bu konuda anlatımları olduğunu söyledi. Kayacan'ların evinde büyüdüğünü, onların adeta çocuğu gibi olduğunu belirten Mütercimler, "12 Mart'ta neden deniz subaylarının tasfiyesini engellemediniz?' diye sordum. O da 'sen bizim güçlü olduğumuzu mu düşünüyorsun? Bizden yukarıda öyle bir örgüt var ki sen bizim rütbemizin 'or' olmasının bir önemi olduğunu mu sanıyorsun?' karşılığını verdi. Ben de Ergenekon diye bir oluşum duyduğumu fakat ciddiye almadığımı söyledim. O da 'O örgütü ciddiye alacaksın. Her şeyi tezgahlayan örgütün adı odur.' diye karşılık verdi." ifadesini kullandı.

Bunun üzerine sanık Tuncay Özkan, "O zaman bu söz Ergenekon'u tescilleyen bir söz. Doğru mu anladım?" diye sordu. Bu soru üzerine Mütercimler, "Ergenekon'un temel yapısını bilmediğini ve içerisinde olmadığını çıkardım ben. Bu da benim yorumumdur." diye cevap verdi.

Kayacan suikastine de değinen Mütercimler, bu konuyla ilgili suikastin Devsol tarafından yapıldığına ilişkin İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılama yapıldığı ve fail olduğu iddia edilen kişilerin yargılandığını hatırlattı. Mütercimler,"Daha sonra da Dev-Sol üyesi Mahir Çayan, Kayacan'ın fikirlerinin kendileriyle bir olduğu şeklinde açıklama yapmıştı. Bu açıklama ile Kayacan'ın Dev-Sol tarafından öldürülmüş olması mantıksız geldi." dedi.

CHA - Son Dakika Haberleri