Melen Çayı Projesi Çalışmaları Büyük Bir Hızla Devam Ediyor

Melen Çayı Projesi Çalışmaları Büyük Bir Hızla Devam Ediyor

Sakarya'da, İstanbul'un Su İhtiyacını Karşılayacak Olan Melen Çayı Projesi Çalışmaları Büyük Bir Hızla Sürüyor.

Melen Çayı Projesi Çalışmaları Büyük Bir Hızla Devam Ediyor

Sakarya'da, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Çayı Projesi çalışmaları büyük bir hızla sürüyor.

Sakarya'nın Kocaali ilçesi Ortaköy beldesinde 2001 yılında başlayan Melen Çayı Projesi inşaatı büyük bir süratle devam ediyor. 170 kilometre uzunluğundaki boruları döşeme çalışmaların 11 firma geceli gündüzlü sürdürüyor. Bu arada, Karasu ilçesi Denizköy'de de 2 bin 500 milimetre çapında boru döşeme işleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

DSİ müşavir firma mühendisi Cemalettin Sezer, Melen Çayı Projesi'nin İstanbul'un üçte birlik içme suyu ihtiyacını karşılayacağını belirterek, "5 yıl önce başlayan Melen su alma regülatörü ve depo pompa istasyonu sahası terfi deposu ve terfi hattı inşaatları devam etmektedir. Ağustos ayı sonu itibarıyla çalışmalar tamamlanacaktır. Gövde dolgu inşaatının başlaması nedeniyle suyu eski dere yatağına çevirdik. Bu inşaatımız tamamlandığında günde 735 bin metreküp, yılda da 268 milyon metreküp içme suyunu

İstanbul'a sağlanmış olacağız. İstanbul'un içme suyunun tüketiminin günde 2 milyon metreküp olduğu düşünülürse, 735 bin metreküp ilave bir suyla İstanbul'un yaklaşık üçtü bir oranında ihtiyacı karşılanacaktır. Pompa istasyonu, gövde dolgusu inşaatımızın Ağustos ayının sonu itibarıyla tamamlanması planlanmaktadır. Bu nedenle bahsettiğimiz üniteler tamamlandığında Ağustos sonu veya Eylül başı itibarıyla Melen terfi deposuna su basma noktasına gelmiş bulunacağız" dedi.

(MK-İÇ-OK-Y)