Melen Barajı Haberleri

Melen Barajı haber, Melen Barajı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Melen Barajı - 20.06.2018
Melen Barajı İnşaatı Yüzde 95 Seviyesine Ulaştı"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2071 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı'nda inşaatın yüzde 95 seviyesine ulaştığını bildirdi.
Melen Barajı - 01.06.2018
Bitlis'ten Kısa Kısa
İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Cihan Aydın koordinatörlüğünde 50 öğrenci İstanbul 3. Havalimanı, Melen Barajı ve İstanbul içme suyu tesislerini gezdi.
Melen Barajı - 16.05.2018
İbb Meclisi, İSKİ'nin 2017 Yılı Faaliyet Raporunu Onayladı
Melen Çayı üzerine yapılan Melen Barajı'nın yüzde 90'ının bittiğini, baraj tamamlandığında İstanbul'un kaynaklarına yılda 1 milyar 77 milyon metreküp daha su kazandırmasının yanı sıra Sakarya'ya da su temin edeceğini aktaran Turan, bunun neredeyse tek başına bütün İstanbul'un su tüketimini karşılayabilecek bir büyüklük olduğunu belirtti.
Melen Barajı - 23.04.2018
150 Yıllık Köy Taşınıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından "İstanbul'un 2071 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını garanti altına alacak" sloganıyla hayata geçirilen ve Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yapımı devam eden Melen Barajı bölgesinde bulunan Dokuzdeğirmen köyünde istimlak çalışmaları tamamlanarak ağaç kesim işlemlerine başlandı.
Melen Barajı - 23.04.2018
Melen Barajı'nda Sona Yaklaşıldı
Türkiye'nin en büyük içme suyu temin projesi olan, İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı.
Melen Barajı - 23.04.2018
Gündem / 23 Nisan 2018
(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı) ÖZEL HABER 1- Sağlık turizmine dört koldan teşvik Maliye Bakanı Naci Ağbal: "Sağlık turizmi kapsamındaki hizmetler için getirilen KDV istisnası, Türkiye'yi başka ülkelere karşı avantajlı duruma getirdi" "Sağlık turizmini kurumsal olarak teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenleme daha yapacağız. Özel sektöre sağlık turizmi kapsamında yapacağı yatırımlarda ilave yatırım teşvikleri getireceğiz" "Ekonomi Bakanlığı yanında, Sağlık Bakanlığı da bu konuda yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Sağlık turizmine hem insan kaynağı yetiştirilmesi hem kurumsal hem de yurt dışında pazarlama anlamında ciddi teşvikler getireceğiz" "Özellikle Avrupa'daki sosyal güvenlik kurumlarıyla uzun dönemli sözleşmeler yaparak, o ülkeler hasta ve yaşlılarını bakım için Türkiye'ye gönderdiğinde anlaşılan fiyatlar üzerinden tedavi ve bakımlarını sağlayacağız" (Deniz Çiçek/Ankara) 2- GRAFİKLİ - Operasyonlarla DEAŞ'ın kökü kazınıyor Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya çalışan, insanların en mutlu günlerini kana bulayan, yaşlı ve çocukları hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü DEAŞ'a yönelik etkin mücadele büyük bir kararlılıkla sürdürülüyor Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda kentte kanlı eylem planlayan teröristlerin oyununu bozulurken, özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla DEAŞ'ın kökü kazındı Terör örgütü DEAŞ'ın, Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden faaliyetlerinin engellenmesine yönelik 24 Ağustos 2016'da başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 2 bin 647'si ölü olmak üzere 3 bin 60, yurt içindeki operasyonlarda ise 146 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi Güvenlik güçlerinin yurt içinde DEAŞ'a yönelik düzenlediği şafak vakti operasyonlarda ise gözaltına alınan 5 bin 402 zanlıdan 902'si tutuklandı (Volkan Kaşik / Malatya) 3- Melen Barajı İstanbul'un 2071'e kadar su ihtiyacını karşılayacak İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu: "İstanbul, Türkiye demek.
Melen Barajı - 09.02.2018
İstanbul'da 2030'da Su Kıtlığı Yaşanabileceği" İddiası
Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi: "2014 yılında İstanbul'da hiçbir su sıkıntısı yaşanmadığı gibi bugün itibarıyla da bir su sıkıntısı bulunmamaktadır. 9 Şubat itibarıyla barajlarımızdaki su miktarı 657 milyon metreküpün üzerindedir ve doluluk oranı yüzde 75,65'tir. İstanbul Su Master Planı çerçevesinde 2071 yılına dek planlar yapılmış ve yatırımlar program halinde hayata geçirilmektedir. Tek başına İstanbul'un 1 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek olan Melen Barajı'nın yapımı tamamlanmak üzeredir.
Melen Barajı - 08.02.2018
Dha İstanbul Bülteni - 3
En önemli proje, Melen Barajı.
Melen Barajı - 08.02.2018
1- - Barajlardaki Son Durum Havadan Görüntülendi
En önemli proje, Melen Barajı.
Melen Barajı - 08.02.2018
- Barajlardaki Son Durum Havadan Görüntülendi
En önemli proje, Melen Barajı.
Melen Barajı - 28.12.2017
Bakan Veysel Eroğlu: "Barajlarlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik"
"Son 44 yılın en kuran dönemi yaşandı" Türkiye'nin 2017'de son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirten Bakan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bazıları barajlara karşı çıkıyor ama bu son derece yanlıştır. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Yani Türkiye su zengini değil. Yağışlar gerçekten çok düşük. Bizde yağışlar su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında genellikle olmaz. Ne yapmamız lazım? Kış ve ilkbaharda yazan yağışı biriktirip, yaz aylarında kullanmamız lazım. Çünkü kış aylarında sulama yok. Yaz aylarında sulama var, daha çok su kullanılıyor. Bu yüzden bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirmek, baraj yapmak demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik. Türkiye'de bazı yerlerde yağış fazla. Bazı yerlerde, Konya Ovası'nda 250 mm, Karadeniz'de 2 bin 500 mm. Dolayısıyla yağışlar, bölgelere ve mevsimlere göre değişiyor. Bu bakımdan barajların yapılması zarurettir. Türkiye'de mahsul almak için su gerekiyor. Sulama çok önemli. Suladığımız alanlarda yılda 9 milyar TL ilave zirai gelir artışı oldu. Aşağı yukarı 1 milyon 600 bin kişiye de ilave istihdam sağlandı. Dünyada tarımda 7. Sıradaysak bunu sulamaya borçluyuz." "İnşa ettiğimiz tesisler olmasaydı insanlar susuzluktan kırılırdı" Bakan Veysel Eroğlu, ""Geçenlerde Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 'Bu yıl 44 yılın en kurak yılı.' dedi. 'Hadi ya hiç görmedik kuraklık' dedi. 'Yaptığımız tesis olmasa, susuzluktan insanlar kırılırdı" dedim. İstanbul asırlardır susuz kalmış. İstanbul'un su meselesiyle padişahlar, imparatorlar uğraşmış. İstanbul'un içinden geçen bir nehir yok. İstanbul'a çok uzak mesafelerden su getirmek ihtiyacı hasıl olmuştur. Hedefimiz 2071 yılı. 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmasın diye Melen Barajı'nı inşa ediyoruz.
Melen Barajı - 28.12.2017
Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Yaptığı Arıtma Tesisi Diyaloğunu Anlattı
Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktardı: "Ergene ile ilgili Cumhurbaşkanımız bir gün beni aradı. Oradaki fotoğrafları televizyonda görmüş. Veysel Hoca dedi, Ergene'nin hali ne olacak? Ben de dedim ki 'Artık ceza keseriz. Atık su arıtma tesisi yapmayalım. Belediyelere ceza keseriz. Bunların hepsi CHP'li belediye.' Dedi ki, 'Ceza kesmekle olmaz. Bunu siz yapın'. Biz buradaki bütün belediyelere 13 tane atık su arıtma tesisini yaptık. En son Keşan'dakini de 29 Kasım'da tamamladık. Burada bütün atık su arıtma tesisleri bitti. Sanayidekileri de önümüzdeki yıl bitiriyoruz." TÜRKİYE SON 44 YILIN EN KURAK DÖNEMİNİ YAŞADI Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 2017'de son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirterek, şunları söyledi: "Bazıları barajlara karşı çıkıyor ama bu son derece yanlıştır. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Yani Türkiye su zengini değil. Yağışlar gerçekten çok düşük. Bizde yağışlar su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında genellikle olmaz. Ne yapmamız lazım? Kış ve ilkbaharda yazan yağışı biriktirip, yaz aylarında kullanmamız lazım. Çünkü kış aylarında sulama yok. Yaz aylarında sulama var, daha çok su kullanılıyor. Bu yüzden bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirmek, baraj yapmak demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik. Türkitye'de bazı yerlerde yağış fazla. Bazı yerlerde, Konya Ovası'nda 250 mm, Karadeniz'de 2 bin 500 mm. Dolayısıyla yağışlar, bölgelere ve mevsimlere göre değişiyor. Bu bakımdfan barajların yapılması zarurettir. Türkiye'de mahsül almak için su gerekiyor. Sulama çok önemli. Suladığımız alanlarda yılda 9 milyar TL ilave zırai gelir artışı oldu. Aşağı yukarı 1 milyon 600 bin kişiye de ilave istihdam sağlandı. Dünyada tarımda 7. sıradaysaki bunu sulamaya borçluyuz." YAPTIĞIMIZ TESİSLER OLMASA İNSANLAR SUSUZLUKTAN KIRILIRDI Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Geçenlerde Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 'Bu yıl 44 yılın en kurak yılı.' dedi. 'Hadi ya hiç görmedik kuraklık' dedi. 'Yaptığımız tesis olmasa, susuzluktan insanlar kırılırdı" dedim. İstanbul asırlardır susuz kalmış. İstanbul'un su meselesiyle padişahlar, imparatorlar uğraşmış. İstanbul'un içinden geçen bir nehir yok. İstanbul'a çok uzak mesafelerden su getirmek hasıl olmuştur. Hedefimiz 2071 yılı. 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmasın diye Melen Barajı'nı inşa ediyoruz.
Melen Barajı - 28.12.2017
Dha İstanbul Bülteni - 3
Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktardı: "Ergene ile ilgili Cumhurbaşkanımız bir gün beni aradı. Oradaki fotoğrafları televizyonda görmüş. Veysel Hoca dedi, Ergene'nin hali ne olacak? Ben de dedim ki 'Artık ceza keseriz. Atık su arıtma tesisi yapmayalım. Belediyelere ceza keseriz. Bunların hepsi CHP'li belediye.' Dedi ki, 'Ceza kesmekle olmaz. Bunu siz yapın'. Biz buradaki bütün belediyelere 13 tane atık su arıtma tesisini yaptık. En son Keşan'dakini de 29 Kasım'da tamamladık. Burada bütün atık su arıtma tesisleri bitti. Sanayidekileri de önümüzdeki yıl bitiriyoruz." TÜRKİYE SON 44 YILIN EN KURAK DÖNEMİNİ YAŞADI Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 2017'de son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirterek, şunları söyledi: "Bazıları barajlara karşı çıkıyor ama bu son derece yanlıştır. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Yani Türkiye su zengini değil. Yağışlar gerçekten çok düşük. Bizde yağışlar su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında genellikle olmaz. Ne yapmamız lazım? Kış ve ilkbaharda yazan yağışı biriktirip, yaz aylarında kullanmamız lazım. Çünkü kış aylarında sulama yok. Yaz aylarında sulama var, daha çok su kullanılıyor. Bu yüzden bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirmek, baraj yapmak demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik. Türkitye'de bazı yerlerde yağış fazla. Bazı yerlerde, Konya Ovası'nda 250 mm, Karadeniz'de 2 bin 500 mm. Dolayısıyla yağışlar, bölgelere ve mevsimlere göre değişiyor. Bu bakımdfan barajların yapılması zarurettir. Türkiye'de mahsül almak için su gerekiyor. Sulama çok önemli. Suladığımız alanlarda yılda 9 milyar TL ilave zırai gelir artışı oldu. Aşağı yukarı 1 milyon 600 bin kişiye de ilave istihdam sağlandı. Dünyada tarımda 7. sıradaysaki bunu sulamaya borçluyuz." YAPTIĞIMIZ TESİSLER OLMASA İNSANLAR SUSUZLUKTAN KIRILIRDI Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Geçenlerde Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 'Bu yıl 44 yılın en kurak yılı.' dedi. 'Hadi ya hiç görmedik kuraklık' dedi. 'Yaptığımız tesis olmasa, susuzluktan insanlar kırılırdı" dedim. İstanbul asırlardır susuz kalmış. İstanbul'un su meselesiyle padişahlar, imparatorlar uğraşmış. İstanbul'un içinden geçen bir nehir yok. İstanbul'a çok uzak mesafelerden su getirmek hasıl olmuştur. Hedefimiz 2071 yılı. 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmasın diye Melen Barajı'nı inşa ediyoruz.
Melen Barajı - 28.12.2017
(Geniş Haber) -  Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Yaptığı Arıtma Tesisi Diyaloğunu Anlattı
Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktardı: "Ergene ile ilgili Cumhurbaşkanımız bir gün beni aradı. Oradaki fotoğrafları televizyonda görmüş. Veysel Hoca dedi, Ergene'nin hali ne olacak? Ben de dedim ki 'Artık ceza keseriz. Atık su arıtma tesisi yapmayalım. Belediyelere ceza keseriz. Bunların hepsi CHP'li belediye.' Dedi ki, 'Ceza kesmekle olmaz. Bunu siz yapın'. Biz buradaki bütün belediyelere 13 tane atık su arıtma tesisini yaptık. En son Keşan'dakini de 29 Kasım'da tamamladık. Burada bütün atık su arıtma tesisleri bitti. Sanayidekileri de önümüzdeki yıl bitiriyoruz." TÜRKİYE SON 44 YILIN EN KURAK DÖNEMİNİ YAŞADI Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 2017'de son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirterek, şunları söyledi: "Bazıları barajlara karşı çıkıyor ama bu son derece yanlıştır. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Yani Türkiye su zengini değil. Yağışlar gerçekten çok düşük. Bizde yağışlar su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında genellikle olmaz. Ne yapmamız lazım? Kış ve ilkbaharda yazan yağışı biriktirip, yaz aylarında kullanmamız lazım. Çünkü kış aylarında sulama yok. Yaz aylarında sulama var, daha çok su kullanılıyor. Bu yüzden bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirmek, baraj yapmak demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik. Türkitye'de bazı yerlerde yağış fazla. Bazı yerlerde, Konya Ovası'nda 250 mm, Karadeniz'de 2 bin 500 mm. Dolayısıyla yağışlar, bölgelere ve mevsimlere göre değişiyor. Bu bakımdfan barajların yapılması zarurettir. Türkiye'de mahsül almak için su gerekiyor. Sulama çok önemli. Suladığımız alanlarda yılda 9 milyar TL ilave zırai gelir artışı oldu. Aşağı yukarı 1 milyon 600 bin kişiye de ilave istihdam sağlandı. Dünyada tarımda 7. sıradaysaki bunu sulamaya borçluyuz." YAPTIĞIMIZ TESİSLER OLMASA İNSANLAR SUSUZLUKTAN KIRILIRDI Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Geçenlerde Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 'Bu yıl 44 yılın en kurak yılı.' dedi. 'Hadi ya hiç görmedik kuraklık' dedi. 'Yaptığımız tesis olmasa, susuzluktan insanlar kırılırdı" dedim. İstanbul asırlardır susuz kalmış. İstanbul'un su meselesiyle padişahlar, imparatorlar uğraşmış. İstanbul'un içinden geçen bir nehir yok. İstanbul'a çok uzak mesafelerden su getirmek hasıl olmuştur. Hedefimiz 2071 yılı. 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmasın diye Melen Barajı'nı inşa ediyoruz.
Melen Barajı - 28.12.2017
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: (2)
Melen Barajı'nın tek başına İstanbul'daki 13 barajın toplam biriktirme hacminin yüzde 75'ine tekabül ettiğini dile getiren Eroğlu, uzunluğu 31 bin 592 metre olan Türkiye'nin en uzun içme suyu amaçlı tüneliyle de Ankara'nın 2050'ye kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını vurguladı.
Melen Barajı - 28.12.2017
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: (1)
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir tek Melen Barajının, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirterek, "Bizim başka plan ve çalışmalarımız da var. İki yıl kuraklık olsa bile bir sıkıntı olmayacak.
Melen Barajı - 29.11.2017
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Toplu Açılış Töreni
Bakan Eroğlu, Ilısu Barajı'nda sona gelindiğini, gelecek yıl su tutumuna başlanacağını, Melen Barajı'nın da yakında biteceğini söyledi.
Melen Barajı - 26.11.2017
Dha Yurt Bülteni - 6
1)KILIÇDAROĞLU: GERGİNLİK VE KAVGALARDAN BIKTIK, YETER ARTIK CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gerginlik ve kavgalardan bıktıklarını belirterek, "Yeter artık. Bu ülkede hangi görüşte olursak olalım, bir arada kardeşçe yaşayabiliriz. Bağırmak ve çağırmakla ülkeler yönetilseydi, büyüyebilseydik vallahi biz şu anda dünyanın en gelişmiş ülkesi olurduk. Demek ki bu işler bağırmakla, kavga ederek olmuyor" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın Kemer ilçesinde Belediye Başkanı Mustafa Gül'ü makamında ziyaret etti. Partililerle selamlaşan Kılıçdaroğlu'na Başkan Gül, kentin temsili anahtarını hediye etti. Belediye çıkışında halka seslenen Kılıçdaroğlu, dünyanın en güzel ilçelerinden birinde yaşadıklarını söyledi. Güzellikte ihtiyaç duydukları bir şey olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Huzur içinde yaşamak. Türkiye'de huzur içinde yaşamak istiyoruz. İster doğu, ister batıda, ister güney, ister kuzeyde yaşıyorsak huzur içinde olmalıyız. Görüşlerimiz farklı olabilir, kimliklerimiz farklı olabilir, yaşadığımız bölgeler farklı olabilir, ama bayrağımızın altında güzel vatanımızda huzur içinde yaşamak istiyoruz. Dertlerimiz de olabilir, afetler de yaşayabiliriz. Ama huzur olduğu zaman dayanışma içinde bütün sıkıntıları aşabiliriz." "Ben size sadece ve sadece huzur vaat ediyorum" diye sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Ben size güzel bir Türkiye vaat ediyorum. Birlikte huzur içinde yaşayacağız. Bunun mücadelesini el birliğiyle vereceğiz. 2019'a az kaldı. Gerginlik ve kavgalardan bıktık. Yeter artık. Bu ülkede hangi görüşte olursak olalım, bir arada kardeşçe yaşayabiliriz. Bağırmak ve çağırmakla ülkeler yönetilseydi, büyüyebilseydik vallahi biz şu anda dünyanın en gelişmiş ülkesi olurduk. Demek ki bu işler bağırmakla, kavga ederek olmuyor. Bu işler başka ülkelere kafa tutarak olmuyor. Barış içinde yaşamak istiyoruz." Görüntü Dökümü ------------------------- Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediyeye gelişi Vatandaşla tokalaşma Belediye makamından görüntü Kılıçdaroğlu'nun dışarıda açıklama yapması 231 MB /// 03.45 HABER: Hasan DEMİRBAŞ- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA, ======================================================= 2)BAKAN EROĞLU: İÇME VE SULAMA SUYUYLA İLGİLİ SIKINTI YOK BAKAN EROĞLU: DEVLET ORMANCILIĞINDAN MİLLET ORMANCILIĞINA GEÇTİK   ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlardaki son duruma ilişkin bilgi vererek, "İçme ve sulama suyu ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere geldiği Yalova'da önce valiliği ziyaret etti. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Eroğlu, protokol mensuplarıyla tokalaştı. Eroğlu'nun Yalova ziyaretinde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş da yer aldı. Vali Yılmaz'dan brifing alan Bakan Eroğlu, ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek, barajlardaki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Son günlerde yağışların başladığını dile getiren Eroğlu, şunları söyledi: "Bugün, Ege sahilleri kıyı şeridinde, pazartesi de aşağı yukarı bütün Ege'de ve neticede salı günü de yaklaşık olarak tüm Türkiye'de yağış bekliyoruz. İnşallah, bundan sonra yağışlı mevsim gelecek. Şunu belirteyim. Biz, su ile alakalı çok büyük düşünüyoruz. Eskiden vatandaşlar, 'Su, gelecek mi, gelmeyecek mi?' diye bir korku içindeydi. Şimdi, artık öyle bir korku yok. Bizim A-B planlarımız var. Biz daha önce her sene mayıs ayında, benim başkanlığımda bir çalışma yapıyoruz ve şehirlerin durumu ne, A planı mı uygulanacak, B planı mı uygulanacak, diye değerlendiriyoruz. Bu sene de baktık, sıkıntıları giderdik. Herhangi bir sıkıntı yok. Mesela sulama maksatlı 235 barajda yüzde 31 doluluk, içme suyu maksatlı 90 büyük barajda yüzde 30 doluluk, enerji maksatlı 115 barajda yüzde 36 doluluk. Mesela İstanbul'da, şu an yüzde 55, İzmir'de yüzde 42, Bursa'da yüzde 42, Ankara'da yüzde 10 ama Çamlıdere Barajı çok büyük. Bizim, orada B planı ve önümüzdeki yıl C planı devreye giriyor. Gerede'den 32 kilometre uzaktan, tek tünel, dünyanın en uzun içme suyu tünelini bitireceğiz, önümüzdeki yıl. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok. İstanbul'da 2071 yılına kadar problemi çözdük; çünkü Melen Barajı bitiyor.
Melen Barajı - 26.11.2017
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Yalova'da Açıklaması
-Barajlardaki doluluk oranları Bir gazetecinin "Kısa bir süre önce Türkiye'deki barajlarda yüzde 26-30 oranında doluluk oranı olduğunu söylemiştiniz. Şu an Türkiye genelinde barajlarda doluluk oranı nedir?" sorusuna Eroğlu, şu yanıtı verdi: "Son günlerde yağışlar başladı. Bugün Ege kıyı şeridinde, pazartesi, salı bütün Ege, salı, çarşamba da tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde yağış bekliyoruz. Biz su ile ilgili çok büyük düşünüyoruz. Vatandaşlar eskiden 'Su gelecek mi gelmeyecek mi?' diye büyük bir korku içindeydi. Artık öyle bir korku yok. Çünkü bizim A, B planlarımız var. Biz her sene mayıs ayında benim başkanlığımda mutlaka bir çalışma yapıyoruz, 'Şehirlerin durumu ne? A planı mı, yoksa B planı mı uygulayacağız.' diye. Bu sene de baktık sıkıntıları giderdik. Yani herhangi bir sıkıntı yok. Mesela sulama maksatlı 235 barajda doluluk oranı yüzde 31. İçme suyu maksatlı 90 büyük barajımız var, doluluk yüzde 30, enerji maksatlı 115 baraj, yüzde 36 dolu. Şu anda İstanbul'da yüzde 55, İzmir ve Bursa'da yüzde 42, Ankara'da yüzde 10 ama Çamlıdere Barajı çok büyük. Ayrıca bizim orada şu an B planı, bir de önümüzdeki yıl C planı devreye giriyor. Gerede'den 32 kilometre uzaktan tek tünel, dünyanın en uzun içme suyu tünelini bitireceğiz önümüzdeki yıl. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok." İstanbul'da 2071 yılına kadar problemi çözdüklerine vurgu yapan Eroğlu, "Neden? Çünkü Melen Barajı bitiyor.
Melen Barajı - 18.11.2017
Bakanı Eroğlu: "Hükümetimiz Döneminde Diktiğimiz Fidanların Miktarı 3 Milyar 800 Milyon" - İstanbul
İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu Ağaçlandırma törenine katılan Eroğlu, Melen Barajı inşaatının sürdüğünü belirterek, "Allah'ın izniyle 2071 yılına kadar İstanbul'un su problemi olmayacak.
Melen Barajı - 15.11.2017
İSKİ'nin 2018 Bütçesi Onaylandı
Melen Barajı'nın önümüzdeki yılın ortalarından itibaren su tutmaya başlayacağını açıklayan Turan, şunları kaydetti: "Böylece İstanbul'a neredeyse şu an sahip olduğu kadar ilave bir su rezervi sağlamış olacağız.
Melen Barajı - 08.11.2017
Baraj İçin Evlerini Terk Eden Köylüler Artık TOKİ Konutlarında Yaşayacak
Kocaali Ortaköy Mahallesi'nde, İstanbul'un su sorununu çözmek için yapılan Melen Barajı için evlerini kamulaştırılan vatandaşlar köylerinden ayrılmıştı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Melen Barajı Haberleri | Melen Barajı Haber - Haberler - Sayfa 2 - Melen Barajı haberleri, son dakika melen barajı haber ve gelişmeleri burada. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu Düzce'de.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.05.2021 07:59:37. #1.11#

title