Meksika'da Eğitim Reformu Protestosu

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
Meksika'da Eğitim Reformu Protestosu

Meksika'da binlerce öğretmen eğitim reformunu protesto etmek için Chiapas ve Guerrero eyaletlerinde sokaklara döküldü.

Meksika'da binlerce öğretmen eğitim reformunu protesto etmek için Chiapas ve Guerrero eyaletlerinde sokaklara döküldü.

Tartışmalı eğitim reformunu protesto etmek için greve giden öğretmenler, Chiapas'da 2 polisi rehin aldı ve eyalet eğitim bakanlığının 4 binasını işgal etti.

Çoğu yoksul ve kırsal yerlerden yaklaşık 100 bin üyesi olan ve protestocu öğretmenlerin de bağlı olduğu CNTE Birliği'nin Başkanı

Manuel de Jesus Mendoza Vazquez, medyaya yaptığı açıklamada, binalarda polislerin olduğunu ve provokasyona gelmemek için uğraştıklarını ancak kendilerine saldırılması durumunda karşılık vererek baskının sürmesine engel olacaklarını kaydetti.

Guerrero eyaletinin başkenti Chilpancingo'da Eğitim Bakanlığı binasına giren öğretmenler, ofislerden birindeki eşyaları kullanılamaz hale getirdikten sonra ateşe verdi.

CNTE yetkililerinden Alejandro Gomez de Meksika senatosu üyeleriyle bir araya geldiklerini ancak görüşmelerde henüz bir sonuca varamadıklarını söyledi.

Eğitim Bakanı Aurelio Nuno Mayer ise düzenlediği basın toplantısında, protestolar karşısında geri adım atmayacaklarını vurgulayarak "Diyaloğa açığız ancak bu reformdan vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Nuno, 4 bin 500 öğretmenin peş peşe derslere girmediği için kovulduğunu duyurdu.

CNTE geçen ay ülkenin 7 eyaletinde ucu açık greve gittiklerini duyurmuştu.

Devlet Başkanı Pena Nieto'nun 2013'de uygulamaya koyduğu tartışmalı eğitim reformu kapsamında öğretmenlerin değerlendirme sınavına girmesi gerekiyor. Buna göre, üç kez değerlendirme sınavını geçemeyen öğretmenlerin işlerine son verilmesi öngörülmüştü.

Eğitim Bakanı Nuno, mart ayında sınava girmeyen 3 bin 360 öğretmenin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Öğretmenler, geçen yıl da eğitim reformunu protesto etmişti. Öğretmene sınav sistemi öngören reforma karşı çıkan eğitimciler, Uluslararası Santa Cruz Xoxocotlan Havalimanı'nı işgal etmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title