Mehmetçik Kosova'da Yoksulların Yüzünü Güldürdü

Mehmetçik Kosova'da Yoksulların Yüzünü Güldürdü

Kosova'da Görev Yapan Mehmetçik, Prizren'de İhtiyaç

Mehmetçik Kosova'da Yoksulların Yüzünü Güldürdü

Kosova'da görev yapan Mehmetçik, Prizren'de ihtiyaç

sahiplerinin yüzünü güldürdü. Çok Uluslu Güney Görev Komutanlığı'nı geçen ay devralan Mehmetçik, "Türk halkından Kosova halkına insani yardım" kampanyası çerçevesinde Türk Kızılayı ile işbirliği içinde, Prizren'de ihtiyaç sahibi 50 aileye yardım paketi dağıttı.

Prizren'de "Zübeyde Hanım" Kosova Türk Kadınlar Derneği'nde yapılan dağıtım esnasında heyecan dolu anlar yaşandı. Dernek Başkanı Vildan Cibo, yıllardır buradaki halka ilgi ve yakınlık duyan, halkın maddi sıkıntılarına yakından ilgi gösteren, halka yardım eli uzatan Türk askeri, Türk halkı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kızılay'a teşekkür etti. "Allah sizleri başımızdan eksik etmesin" ifadesi hem dernek yetkilileri hem de yardım alan ihtiyaç sahiplerinin dilinden hiç düşmedi. Türk, Arnavut, Boşnak ve Roman

kadınlardan oluşan ihtiyaç sahipleri, Mehmetçik'in elinden yardım paketlerini etnik ayırım gözetilmeksizin aldı. İnsanlar, duydukları mutluluğu Türk askerine teşekkür ederek dile getirdi.

Prizrenli Naile Arap, maddi durumlarının kötü olduğunu belirterek, gıda yardımı yapan Türk Askeri ve Kızılay'a teşekkürleriini belirtti. Yardım paketi almaktan mutluluk duyduğunu gizlemeyen Arnavut kökenli Vacide Keçeli, "Türk askerinden Allah razı olsun. Bizleri hiç unutmuyorlar, yardımımıza koşuyorlar. Aldığımız yardımla, maddi sıkıntılarımızı az çok hafifletmiş oluyoruz. Allah onların iyiliklerinin karşılığını versin" dedi.

Şirin Jılta da yardım paketleri sağlayan ve dağıtan Türk halkı, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk askeri ile Kızılay'a, zor durumda olanları düşündükleri için şükranlarını ifade etti. 80 yaşındaki Boşnak kökenli Muradiye Şerifi de Mehmetçiğin elini sıkarak, "Allah'a çok şükürler olsun, Türk askerinden Allah razı olsun. Yardım verenlere çok teşekkür ederim. Kalbimiz coştu. Şükürler olsun" ifadesini kullandı.

Kızılay Kosova Ekip Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, Türk

Kızılayı'nın uluslararası insani yardım çalışmaları kapsamında Haziran ayının başından itibaren Prizren'de bulunduklarını belirterek, yaklaşık 2 bin aile için gıda malzemeleri, gençlere yönelik 2 bin adet spor malzemeleri ve öğrenciler için 2 bin adet okul çantası ve kırtasiye seti getirdiklerini vurguladı.

3. turun gerçekleştiği yardım paketlerinin dağıtımı 5 turda yapılacak. Haziran ayı içerisinde 350 aileye yaklaşık 18 kilogram ağırlığındaki yardım paketi verildi. Kızılay'ın temin ettiği 35 ton gıda yardımının, 1999 yılından bu yana Kosova'da KFOR bünyesinde barış ve huzuru sağlayan Mehmetçik tarafından gerçekleştirilmesi bekleniyor.

(EK-EA-EA-SN-D)