MEHMET ZEKİ KUTLU Biyografisi, MEHMET ZEKİ KUTLU kimdir?

Mehmet Zeki Kutlu Biyografisi

Mehmet Zeki Kutlu
Doğum Yeri Mardin/ Türkiye
1977 yılında Mardin’in Midyat İlçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Midyat’ta tamamladı. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde başlayıp Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. İş hayatına Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Spor Uzmanı olarak başladı. Gençlik Merkezi Müdürü ve Stratejik Planlama Üyesi olarak çalıştıktan sonra 2007 yılında atandığı Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmalara devam etmektedir.

Çalışma hayatı süresince Türkiye Hokey Federasyonu’nda 2002-2016 yılları arasında Kocaeli İl Temsilcisi ve Organizasyon Üyesi olarak görev yaptı. 2011 yılında Futnet branşının Türkiye’de yayılması için çalışmaları ilk başlatan Kutlu, halen Uluslararası Futnet Federasyonu Birliği Türkiye Temsilcisi görevini yürütmektedir. Futbol antrenörü olan Kutlu, Kocaelispor ve Kocaeli Birlikspor Kulüplerinde yönetici olarak görev aldı. Atletizm Milli Takım Kamp Müdürü olarak görev yapan Kutlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü’nde Atletizm Branş Koordinatörlüğü görevinde bulundu. Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda Su Kayağı Milli Takım Teknoloji Birim Sorumlusu olarak görev aldı. İzmit Belediyesi’nde 2011-2019 yılları arasında Spor Danışmanı olarak görev alan Kutlu, yapılan bisiklet çalışmalarıyla birçok ödül aldı. 2016 yılında yapılan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlık seçimlerinde Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Eğitim, yeni branşlar, Doğu ve Güneydoğu Bölgesine yönelik örnek çalışmalarda bulundu.

Güney Hakimiyet Gazetesi, Vuslat Dergisi, Özgür Kocaeli Gazetesi ve YeniBirlik Gazetelerinde spor ve bisiklet konularında köşe yazarlığı yaptı. Ulusal Radyo ve TV kanallarında yorumcusu ve konuk misafir olarak bilgi ve görüşlerini paylaştı.

Spor Yönetimi, Spor Turizmi ve Bisiklet konularında uluslararası kongrelerde onlarca makalesi yayınlandı. Editörlüğünü yaptığı Spor Okulları (2012) ve Kocaeli Spor Şurası (2016) kitapları yayınlandı. 2020 yılında bisiklet sporu üzerine yazılmış “Mezopotamya Turu” adlı kendisinin ve Türkiye’nin ilk romanı yayınlandı.
Kutlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Mehmet Zeki Kutlu haberleri için tıklayın

title