Mehmet Keçeciler: "Erkan Mumcu Siyaseti Bırakıyor"

Mehmet Keçeciler: "Erkan Mumcu Siyaseti Bırakıyor"

Anavatan Partisi'nin Köklü İsimlerinden Mehmet Keçeciler, Erkan Mumcu'nun Parti Liderliğini Bırakacağını Açıkladı. Keçeciler, Mumcu'nun Yerine Partinin Başına Merhum Turgut Özal'ın Yeğeni Olan Hüsnü Doğan'ın Geleceği İşaretini Verdi.

Mehmet Keçeciler:

Anavatan Partisi'nin köklü isimlerinden Mehmet Keçeciler, Erkan Mumcu'nun parti liderliğini bırakacağını açıkladı. Keçeciler, Mumcu'nun yerine partinin başına merhum Turgut Özal'ın yeğeni olan Hüsnü Doğan'ın geleceği işaretini verdi.

MUMCU YERİNE HÜSNÜ DOĞAN Kanal A'da gazeteci Ömer Şahin'in hazırlayıp sunduğu "Görüş Farkı" programına konuk olan Keçeciler, ilginç açıklamalarda bulundu. AK Parti hakkındaki kapatma davası sonrası yaşanacak muhtemel gelişmeleri değerlendiren Mehmet Keçeciler, Anavatan Partisi'ndeki hazırlığı ilk kez açıkladı. Anavatan Partisi'nin Türkiye'de meydana gelebilecek siyasi gelişmelere kendisini hazırladığını söyleyen Keçeciler, Erkan Mumcu'nun parti liderliğini bırakacağını açıkladı. Keçeciler, yeni genel başkan adayı için Hüsnü Doğan ismini telaffuz ederek, "En azından biz Özal çizgisindeki Anavatan'a geri döndüğümüzü ve o çizgiyi devam ettirme azminde olduğumuzu kamuoyuna gösterebilecek bir değişim içindeyiz" dedi. Erkan Mumcu'nun bilgisi dahilinde Mehmet Keçeciler ve Oltan Sungurlu gibi partinin ağır toplarının Hüsnü Doğan'a genel başkanlık teklifini götürdüğü öğrenildi. Partideki bu yeni gelişmenin yakın zamanda netleşmesi bekleniyor.

"SEZER DE SİYASETE HAZIRLANIYOR" Mehmet Keçeciler, yelpazenin sol kanadında da yeni siyasi oluşum çabaları olduğunu söylerken, ilginç bir iddiada bulundu. Keçeciler, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de siyasete girmeye hazırlandığını söyledi. Keçeciler, "Sayın Sezer'in hazırlığı var. Sayın Kemal Derviş'in de var. Hepsi birleşebilir, bir potaya sokulabilir" diye konuştu.

"EŞİMİN BAŞÖRTÜSÜ NEDENİYLE GENEL BAŞKAN OLMADIM" Keçeciler, ilginç bir itirafta da bulunarak, eşinin başörtüsünden dolayı Anavatan Partisi Genel Başkanı olmadığını söyledi. Merhum Turgut Özal'ın kendisini çağırarak, "Bak Mehmet. Ben muhafazakarım, sen de öyle. İkimiz birden olmaz. Aday olma" dediğini, bu yüzden aday olmadığını söyleyen Keçeciler, "Aday olsam ne Mesut Yılmaz olurdu ne de Yıldırım Akbulut" dedi.

Keçeciler, kendisini aday yaptırmayan ve Abdullah Gül'e karşı çıkan gücün aynı olduğunu savundu. Bu güçlerin kimler olduğu konusunda ise şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında asker-sivil ayrımı yapılır. Askere ayrı, sivile ayrı muamele olur. Bu gerçeği bilmeden Türkiye'yi idare edemezsiniz. Bu güçleri bileceksiniz. Söylemek doğru değil. Bu memlekette hep beraber 27 Nisan'da e-muhtıra görmedik mi? Anayasa Mahkemesi anayasada böyle bir hüküm yokken 367 kararını vermedi mi? Türkiye'deki kurumların belli olaylarda belli reaksiyonları vereceğini bilmelisiniz. Bu memlekette başı açık, başı örtülü hanımlar barış içinde yaşıyorlar, hiçbir problem yok. Ne vakit devletin kapısına gelirseniz, orada kavga çıkar. Onlar kendileri çıkarmaz. Ama böyle bir kavga var. İnkar edemezsiniz. Memleketi idare edenler bunun böyle olacağını bilmelidirler." "GÖNÜL OLSAYDI" Keçeciler, yaşanan siyasi kriz ve kapanma davasının Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olması ile tetiklendiği görüşünde. 22 Temmuz öncesi AK Parti ile yaptıkları teması da anlatan Keçeciler, "Vecdi Gönül'ü aday gösterin, destek verelim teklifini ilettik ama kabul edilmedi" dedi.

(DA-OK-Y)