Mehmet Ali Talat'ın Kupayı Vermesinin Faturası 5 Milyon Dolar

İstanbul Park'ta Yapılan F1 Yarışında Birinci Olan Massa'ya KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kupayı Vermesinin Faturası Ağır Oldu. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye'ye 5 Milyon Dolar Para Cezası Verdi.

Mehmet Ali Talat'ın Kupayı Vermesinin Faturası 5 Milyon Dolar

İstanbul Park`ta yapılan F1 yarışında birinci olan Massa`ya KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat`ın kupayı vermesinin faturası ağır oldu. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye`ye 5 milyon dolar para cezası verdi.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA), Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu`na (TOSFED) 5 milyon dolar para cezası verdi. Fransa`nın başkenti Paris`te sona eren ve yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından açıklama yapan FIA Başkanı Max Mosley, sporla siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirterek, ¨Bu kararla taraflara bu konudaki hassasiyetimizi gösterdik¨ diye konuştu. FIA Başkanı, sporun kesinlikle siyasetin dışında tutulması görüşünü savunduklarını vurgulayarak, ¨Sonuçta, 5 milyon dolar para cezası verilmesi görüşü benimsendi¨ dedi.

TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ¨FIA, podyum seramonisinin kendi kurallarına uygun olmadığını söyledi. Siyaseti hiç bir zaman spora alet etmedik, ilk kez böyle bir talihsizlik yaşandığını söyledik. Karar ortada, yorumlanmasını kamuoyuna bırakıyoruz. Daha ağır bir ceza, yarıştan men gibi durumlar olabilirdi¨ dedi.

İTO BAŞKANI YALÇINTAŞ...

ITO Başkanı Murat Yalçıntaş ¨Verilmiş en ağır para cezası, daha önce daha ağır kararlar çıkmış. Yarıştan men edilmeler olmuştu. Türk Medyası`na gösterdiği hassasiyet ve bu konuya yaklaşımı için teşekkür ederim¨ derken, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Taşkesen ise ¨Önemli olan yarışların devam etmesi¨ dedi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU : ¨ÖNEMLİ OLAN FORMULA`NIN TÜRKİYE`DE YAPILMASI¨

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Formula 1 için Türkiye`ye verilen para cezasını değerlendirdi. Hisarcıklıoğlu, durumun daha sonra değerlendirileceğini belirterek, ¨Önemli olan Formula`nın Türkiye`de yapılmasıdır¨ dedi. Hisarcıklıoğlu, konunun kendileri tarafından daha sonra değerlendirileceğini söylemekle yetindi. Hisarcıklıoğlu, ¨Arkadaşlarımız Paris`te bununla ilgili gerekli yazılı açıklamayı yaptılar. Durumu daha sonra bir araya gelip değerlendireceğiz. Ama önemli olan Formula`nın Türkiye`de yapılmasıdır¨ dedi.

ESKİ İTO BAŞKANI MEHMET YILDIRIM, ¨BU CEZAYI SEBEP OLANLAR ÖDESİN¨
¨TALAT, KENDİ KENDİNE GELİN GÜVEY OLDU¨

Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ¨Bu cezayı sebep olanlar ödesin¨ dedi. FIA` dan böyle bir ceza beklemediğini belirten Yıldırım, ¨Benim verdiğim vergilerle bu ceza ödenmesin. Bu cezayı sebep olanlar ödesin. Böyle ucuz kahramanlık yok. Bunu sorumlular ödeyecek, yani TOBB ve İTO başkanları ödeyecek. Ben böyle bir ceza beklemiyordum. Uyarı veya ikaz bekliyordum. Ama itiraz yapılabilir¨ diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Mehmet Ali Talat` ın, İstanbul Park 1. si Massa`ya Kupayı vermesinin yanlış olduğunu ifade eden Yıldırım, Talat için şunları söyledi:

¨Dünya seni tanımamış. Sen kendi kendine gelin güvey oluyorsun. Herkes Kıbrıs`ı seviyor. Ama dünyada da belirli kriterler ve kurallar var. Herkes buna göre davranmalı.¨

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRÜ MEHMET ATALAY : ¨VUR DEYİNCE ÖLDÜRDÜLER¨

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat`ın kupa vermesi nedeniyle Türkiye`ye 5 milyon Dolar ceza vermesini linç girişimi olarak değerlendirdi.

Verilen cezanın çok ağır bir ceza olduğunu belirten Atalay, ¨Bu kadarını beklemiyorduk. Bir uyarı olabilirdi veya başka bir ceza olabilirdi. `Vur` diyince öldürdüler bana göre¨ dedi.

5 milyon Dolar gibi bir cezanın bu güne kadar verilmiş bir ceza olup olmadığını bilmediğinin, bunun için tarihe bakmak gerektiğini ifade eden Atalay, ¨Türkiye bu kadarını hak etmedi. Spor bu kadarını hak etmiyor. Sporun sevgi, barış ve dostluk olduğunu, kişiler ya da kurumlar veya ülkeler üzerindeki amborgonu nun kaldırılması için en büyük vesile olduğunu önce spor adamlarının bilmesi gerekiyor. Belki burda sıra dışı bir olay olmuştur. Bu sıra dışı olayın karşılığı böyle bir linç operasyonu olmamalıydı. Çok ağır bir ceza bu. Sanıyorum bunun bir itiraz hakkı da vardır ve itiraz hakkından sonra bu kararın düzeltileceğini düşünüyorum. Ama tekrar ediyorum, hiç bir şekilde ne Türkiye ne de bugüne kadar sportif açıdan mağdur edilmiş KKTC`ni temsilen bir Cumhurbaşkanı böyle bir cezayı hak etmiyor. Bana göre, spora ve
sportmenliğe vurulmuş darbedir¨ diye konuştu.

Kendisinin aslında, FIA`nın bir ülkeye ya da bir ülkenin temsilcisi olan bir Cumhurbaşkanı`na ve onların sporcularına ambargo uygulanmaması yönünde karar belirtmesini beklediğini söyleyen Mehmet Atalay ¨Çünkü bunun dünyada çok örnekleri var. 20 bin nüfuslu, 80 bin nüfuslu ülkeler bugün spor arenasında Türkiye`nin de rakibi olarak mücadele verebiliyor. Ama KKTC`ne bu güne kadar hep ambargo uygulandı. Biz o ambargoların kalkması için çalışıyoruz. O anda bir ülkeyi temsilen ve ya müsabaka izleme hakkı olan bir Cumhurbaşkanı gelmiş ödülü vermişse, belki bu bir uyarı sebebi olabilirdi ama böylesine bir linç sebebi olmamalıydı¨ dedi.

-BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞAHİN: ¨SAVUNMAMIZI FIA YETERLİ BULMADI SANIRIM, CEZA AĞIR¨

Mehmet Ali Şahin CNN Türk`e yaptığı özel röportajda, FİA`nın verdiği cezayı ağır bulduğunu ifade ederek, ¨Çok ağır bir ceza olarak değerlendiriyorum. Bir ceza öngörülebileceğini Federasyon Başkanım sayın Tahincioğlu da bana gelip bilgiyi verdiği esnada ifade etmişti. Ama bu kadar yüksek bir oranda ceza beklemiyordum. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu`nun yapmış olduğu savunmayı, sanırım FIA yeterli bulmadı. Çünkü orada bu tür organizasyonlarda, ödül töreninde kimlerin ödül vereceği bir iç düzenlemeyle belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı, Başbakan veya Başbakan`ın yardımcısı, yada Federasyon Başkanı ve Dünya`ca ünlü bir kişinin ödül vereceğini düzenlemiş. Federasyonumuzda sayın Talat`ın Dünya`ca tanınan bir isim olması dolayısıyla, bu ödülü verdiği şeklinde bir savunma yapmıştı. Sanırım FIA yönetim kurulu sanıyorum bu savunmayı yeterli bulmadı ve böyle bir cezaya hükmetti¨ yorumunu yaptı. Bakan Şahin ayrıca, itiraz haklarının olup olmadığı hakkında bir bilgisinin olmadığını belirterek ¨Henüz bir imkan bulamadım bu tür cezalara karşı, itiraz edebilecek bir üst merciiye var mı onu doğrusu bilmiyorum. Varsa o yapılır , yoksa da bu ceza ödenir. Bunun da muhattabı bellidir ve organizasyonu gerçekleştiren şirket bu parayı öder. Bu ödülü vermiş olan kişinin Türkiye dışından, tanınmayan bir ülkenin Cumhurbaşkanı olmuş olmasının, sporda bu tür sonuçlar doğurmaması gerekir.

Benim için önemli olan Formula 1 yarışlarının önümüzdeki yıl da yapılacak olmasıdır. Takvimden çıkarma gibi bir beklenti vardı. Sanıyorum bu konuyu kurcalayanlar, Türkiye`nin takvimden çıkarılacağını bekliyorlardı. Öyle bir sonuçta olmadı. Ben daha alt bir seviyede para cezası bekliyordum. Yarış listesinden çıkarılmayı beklemiyordum. Benim tahminime göre cezayı şirketin ödemesi gerekiyor¨ şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA