Medvedev'den Obama'ya Hediye Fotoğraf

Medvedev'den Obama'ya Hediye Fotoğraf

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, ABD Başkanı Barack Obama'ya, 2005 Yılında Rusya'daki Bir Nükleer Tesisi Teftişi Sırasında Çekilen Fotoğraflarından Oluşan Bir Albüm Hediye Ettiği Bildirildi.

Medvedev'den Obama'ya Hediye Fotoğraf

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, ABD Başkanı Barack Obama'ya, 2005 yılında Rusya'daki bir nükleer tesisi teftişi sırasında çekilen fotoğraflarından oluşan bir albüm hediye ettiği bildirildi.

Rus İnterfaks ajansı, Medvedev'in, 2 günlük ziyaret için Moskova'ya gelen Obama ile baş başa görüşmesinde, konuk liderin 2005 yılında çektirdiği fotoğrafları hediye ettiğini duyurdu.

Kremlin Basın Danışmanı Natalya Timokova da yaptığı açıklamada, fotoğrafların, Obama'nın 2005 yılında Rusya Savunma Bakanlığı ile Pentagon arasındaki nükleer tesislerin ortak teftiş programı çerçevesindeki ziyareti sırasında çekildiğini söyledi.

Rus basını, Obama'nın senatör olarak 25 Ağustos 2005'te Perm kentindeki nükleer tesisi ziyaretinin ardından kısa süreli gözaltına alındığını duyururken, ABD'nin Moskova Büyükelçiliği gözaltının söz konusu olmadığını, sadece Obama'nın da içinde bulunduğu ABD heyetini taşıyan uçağın kalkışına 3 saat izin verilmediğini kaydetmişti.

Açıklamada, Perm kentindeki Rus sınır muhafaza birliklerinin bekletilen uçak içinde arama yapmak istediği ancak buna izin verilmediği belirtilerek, "Perm polisi uçağın diplomatik statüsü olduğunu bilmiyordu. Sorun çözüldükten sonra heyet 3 saat gecikmeli hareket etti" ifadelerine yer vermişti.

Medvedev ayrıca Obama'ya, Rus Çarı 2. Aleksandır ve dönemin ABD Başkanı Abraham Lincoln'ün karşılıklı iki ülke ilişkileri hakkında yazdıkları mektubun birer kopyasını hediye etti.

Çar 2. Aleksandır, Rusça ve Fransızca yazdığı mektubunda küçük oğlunun doğumu ve annesinin hayatını kaybetmesi hakkında bilgi veriyor.

Lincoln'ün ise yazdığı mektupta, Çar 2. Aleksandır'n 1861-1865 yılları arasındaki iç savaş sırasında Kuzey Amerika'yı desteklemesine atıfta bulunarak, "Kuzey Amerika sakinlerinin Rusya'nın Amerika'daki iç savaşta verdiği desteğe müteşekkir olduğunu belirtmek isterim" ifadelerini kullandığı kaydedildi.