'Medeni Beraberlik' Yasa Tasarısı Vatikan'ı Ayağa Kaldırdı

'Medeni Beraberlik' Yasa Tasarısı Vatikan'ı Ayağa Kaldırdı

İtalya'da Bir Süredir Gündemde Olan ve Bakanlar Kurulu Tarafından Onaylanan 'Medeni Berabaerlik' Yasa Tasarısının Önümüzdeki Günlerde Parlamentoda Görüşülmesi Beklenirken, Vatikan'ın Yasa Tasarısı Karşıtı Söylemleri Giderek Sertleşiyor.

'Medeni Beraberlik' Yasa Tasarısı Vatikan'ı Ayağa Kaldırdı

İTALYA'da bir süredir gündemde olan ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan 'Medeni Berabaerlik' yasa tasarısının önümüzdeki günlerde parlamentoda görüşülmesi beklenirken, Vatikan'ın yasa tasarısı karşıtı söylemleri giderek sertleşiyor.

Papa 16'ıncı Benediktus da açıklamalarında yasa tasarısı için 'aile karşıtı bir girişim' tanımlaması yaparak tepkisini ortaya koydu. Vatikan şimdi bunu yazılı bir karar haline getirmeye hazırlanıyor. Hükümet, DICO olarak ismlendirilen yasa tasarısıyla Vatikan'ın şiddetle karşı çıktığı bir diğer konu olan eşcinsel evliliğine de bir orta yol bulma arayışında. Yasa tasarısına göre birlikte yaşayan kişilere cinsiyet gözetmeksizin, evliliklerde olduğu gibi birbirlerinin sosyal ve sağlık güvenlik haklarından yararlanması fırsatı tanınıyor.

PAPA: AİLE VE TOPLUM DEĞERLERİNE DARBE

Bu yasa tasarısının evlilik kurumunu olumsuz etkileyeceğini savunan Katoliklerin ruhani lideri Papa 16'ıncı Benediktus ise yaptığı açıklamada, “İnsanların yaptığı hiçbir yasa, toplumun temel değerlerine zarar verip Tanrı'nın yasalarını altüst edemez. Yapılmak istenen aile ve toplum değerlerine darbedir" dedi.

Vatikan şimdi bir belge hazırlayarak, bunu Katolik dünyasına ilan etmeye hazırlanıyor. Bu belgede Katolik olanların 'medeni beraberlik' adı altında hiç bir uygulamayı kabul edemeyeceğinin belirtilmesi bekleniyor. Vatikan'a yakın çevreler bu belgenin üstü kapalı bir afaroz tehdidi olarak da algılanabileceği yorumunu yapıyor.

Eda BERKBAYRAK/ MILANO, (DHA)

Kaynak: DHA