Medef ve Tüsiad'tan Ortak Çağrı

Medef ve Tüsiad'tan Ortak Çağrı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (Tüsiad) ile Fransa'daki Muadili Fransız Girişimciler Hareketi (Medef) Gelecek Avrupa Konseyi Öncesinde, AB'ye, Lizbon Stratejisinin ve Kurumsal Reformların Uygulanması Konusunda Daha İyi Liderlik Sergilenmesi, Siyasi ve Ekonomik Alanda Küresel Bir Güç Olarak Hareket Etmesi Yönünde Çağrıda Bulundu.

Medef ve Tüsiad'tan Ortak Çağrı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Fransa'daki muadili Fransız Girişimciler Hareketi (MEDEF) gelecek Avrupa Konseyi öncesinde, AB'ye, Lizbon Stratejisinin ve kurumsal reformların uygulanması konusunda daha iyi liderlik sergilenmesi, siyasi ve ekonomik alanda küresel bir güç olarak hareket etmesi yönünde çağrıda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MEDEF Başkanı Laurence Parisot ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ı kabul ederek, bir süre görüştü.

Ziyaretin ardından, MEDEF ve TÜSİAD tarafından yapılan ortak açıklamada, TÜSİAD ve MEDEF başkanlarının, iki kurum arasında uzun yıllardır süren karşılıklı güven ortamı ve dostane ilişkilerden memnuniyet duydukları belirtildi.

Avrupa'nın rekabet gücü, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerdeki son durum ve ikili ekonomik ilişkilerin ele alındığı toplantıda, iki örgüt, Türkiye ile Fransa arasındaki ''Bölgesel İnovasyon Merkezleri'' konusunda işbirliği olanaklarını artırmak amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşmada, Avrupa'nın ekonomik entegrasyonunu ve küresel ekonomideki rekabet gücünü artırmak için bölgesel iş birliğinin ve Ar-Ge'ye dayalı inovasyon ve rekabetçi kümelenmelerin önemi göz önüne alarak, ortak çalışmalarda bulunacak bir komite kurulmasına karar verildi.

Kaynak: AA