Meclis'te Sadece 1 Milletvekili Osmanlıca Biliyor

Meclis'te Sadece 1 Milletvekili Osmanlıca Biliyor

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Liselerde Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak okutulması tartışılırken Meclis'te sadece MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun Osmanlıca bildiği ortaya çıktı.

Liselerde Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak gösterilecek olması tartışmalara neden oldu. Bu tartışmaların gölgesinde TBMM'de de sadece 1 milletvekilinin Osmanlıca bildiği ortaya çıktı. O isim de MHP milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Yusuf Halaçoğlu.

SADECE 1 VEKİL OSMANLICA BİLİYOR

Jiyan.org isimli internet sitesinden Efe Kerem Sözeri'nin haberine göre, Meclis'teki 536 milletvekilinden 414'ü İngilizce, 1 tanesi Osmanlıca biliyor. Osmanlıca bilen vekil ise MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu olarak dikkat çekiyor. TBMM'nin internet sitesindeki vekillerin beyanlarına dayandırılan haberde, vekillerin batı dillerini daha çok bildiği görülüyor.

86 VEKİL ARAPÇA, 11 VEKİL FARSÇA BİLİYOR

TBMM'nin sitesinde yer alan bilgilere göre, 86 vekilin Arapça, 11'inin de Farsça bildiği ortaya çıktı. Bu isimlerin de Osmanlıca'ya aşina olduklarını söylemek yanlış olmaz.

İşte Meclis'teki vekillerin bildiği dillerin tablosu:


Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (44)
ARAPÇA BİLİYORLAR: ARAPÇA BİLİYORLAR AYNI ŞEY
YILDIZ: git öğren diyorsunuz. . açık olarak. . . . bizde dünkü haberlerde yazılan milyonlarca belge varsa okunabilmesi için. . . Osmanlı Türkçesi ni doğru olarak öğrenmek için okullarda. . . . seçme veya mecburi ilgililerin uygun gördüğü şekilde. . . . . olsun . . isteyen istediği gibi okusun seçsin veya okumasın . . . . evet doğru su kimseyi de zorlama yok. . . . olmasın da
ALİ UYANIK: mesele osmanlıca veya çocuklara din dersi değil nazi almanyasında olduğ gibi ari bir ırk yetiştitirmek ak gençlik yetiştirecekler sorgusuz sualsiz bunlara biat edecek nesiller anladınız
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title