Meclis'te Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Gerginliği! Milletvekilleri Arasında Tartışma Çıktı

Meclis'te Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Gerginliği! Milletvekilleri Arasında Tartışma Çıktı

24.12.2018 21:33 | Son Güncelleme: 25.12.2018 00:38

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatılması, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında gerginliğe yol açtı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti'li Sadi Bilgiç Başkanlığı'nda, Trafik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören yasa teklifini görüşmek üzere toplandı. Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptıkları açıklamalar nedeniyle gözaltına alınan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ile ilgili AK Parti, CHP ve HDP'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

"METİN AKPINAR BİR UYARI YAPMIŞTIR"

Komisyonda, HDP'li Garo Paylan, bir televizyon kanalındaki sözleri nedeniyle Metin Akpınar'ın, Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla apar topar gözaltına alındığını savunarak, "O video bir demokrasi çağrısıdır. Metin Akpınar bir uyarı yapmıştır" dedi. Garo Paylan'ın sözlerine tepki gösteren AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, "Uyarı yok, talep var talep" dedi. CHP ve HDP'li milletvekillerinin Metin Akpınar'ı savunan sözleri, AK Partili milletvekillerinin tepki göstermesine neden oldu.

"KONUŞTUĞUMUZ ŞEYLERE BAKIN"

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir'in "Mecliste, bu çatı altında böyle konuşmanızı esefle kınıyorum. Biz neredeyiz? Bu konuşmayı nerede yapıyorsunuz? Milletin Meclisinde demokrasiyi savunacağınız yerde konuştuğunuz şeylere bakın. Meclisimizde çok talihsiz bir an. Darbeyi savunamazsınız burada" sözlerine karşılık Paylan da, "Sanki bu ülkede hiç darbe olmamış, hiç darbe girişimi olmamış gibi konuşuyoruz. Lanet olsun darbelere. Metin Akpınar'ın konuşmasını dikkatle dinleyin" diye konuştu.

"METİN AKPINAR'I KINIYORUM, SÖZLERİNE KATILMIYORUM"

CHP İstanbul Milletvekili Bekaroğlu da "Metin Akpınar'ı kınıyorum, sözlerine katılmıyorum; ama Cumhurbaşkanının konuşmasından sonra onu mahkemeye gönderenleri de kınıyorum. İkisini de kınıyorum" dedi.

Tartışmalar milletvekilleri arasında devam edince, Komisyon Başkanı Sadi Bilgiç toplantıya ara verdi.

NE DEMİŞLERDİ?

Akpınar, şu ifadeleri kullanmıştı: "Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala, kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir, ama bize yazık olur, biz harap oluruz."

Gezen "Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete 'haddini bil' diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil." ifadelerini kullanmıştı.

Meclis'te Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Gerginliği! Milletvekilleri Arasında Tartışma Çıktı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Meclis'te Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Gerginliği! Milletvekilleri Arasında Tartışma Çıktı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.12.2020 06:11:11. #1.14#
title