Meclis, Kayısı Üreticilerinin Sorunlarını Araştıracak

Meclis, Kayısı Üreticilerinin Sorunlarını Araştıracak

AKP Malatya Milletvekili Ahmet Münir Erkal, CHP Malatya Milletvekilleri Muharrem Kılıç ile Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun, Kayısı Üreticilerinin Sorunları ile Kayısının Ekonomik Değer Kaybının Araştırılması İçin Meclis Araştırması Açılmasına İlişkin Önergeleri Birleştirilerek TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi.

Meclis, Kayısı Üreticilerinin Sorunlarını Araştıracak

AKP Malatya Milletvekili Ahmet Münir Erkal, CHP Malatya Milletvekilleri Muharrem Kılıç ile Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun, kayısı üreticilerinin sorunları ile kayısının ekonomik değer kaybının araştırılması için meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeleri birleştirilerek TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul'da, kayısı üreticilerinin sorunlarına ilişkin araştırma önergesinin görüşmelerinde, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, dünyada yıllık 2.7 milyon ton kayısı üretiliminin yüzde 11'inin Türkiye'de olduğuna işaret etti. Kayısıda üretim ve pazarlama sorunları bulunduğunu, Türkiye'de kayısı üretiminin açık alanda yapıldığını belirten Eker, ilkbahar mevsiminde don olayı yaşanınca kayısı ağaçlarının hasar gördüğünü söyledi. Dış pazarlarda uygun tanıtımın kaçınılmaz olduğunu, bir markanın tam anlamıyla ortaya çıkarılamamasının da sorun yaşattığını belirten Eker, organik kayısı üretimi konusunda da 132 üreticinin yılda 8 bin ton kayısı ürettiğini bildirdi.

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Eker'in, bir muhalefet milletvekili gibi sorunları dile getirdiğini ifade ederek, "Sizin göreviniz ne? Saydığınız çözüm önerilerini biz yapacaktık da yapmadık mı? Kayısıda oynanan oyun, fındıkta oynanan oyunun aynısıdır. Bu Hükümet, doğal afetlerde duyarsız kalmıştır; fındık üreticisinin, kayısı üreticisinin, afetten doğan trilyonlarca lira hakkını gasp etmiştir" dedi.

Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş, Hükümet'e, "Kıtlık düzeni kurdunuz. Kömür, erzak yardımıyla insanları memnun etmeye çalışıyorsunuz. O yardıma vatandaşı muhtaç ettiniz. Kölelerde de öyle değil mi? Ona kuru bir ekmek verirsiniz, o da size teşekkür eder. Kıtlık düzeninde insanları köleliğe mahkum ettiniz" eleştirisinde bulundu. Sarıbaş, kayısının Malatyalı için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Malatyalı kayısıyla yatar, kalkar, rüyasında kayısı görür" dedi. Sarıbaş, üreticinin, "bir olumsuzluk, don olursa müdahale edeyim, en azından bir kısmını kurtarayım" diyerek geceleri de kayısı ağacının dibinde yattığını belirtti.

Konuşmaların ardından kayısı üreticilerinin sorunları ile kayısının ekonomik değer kaybının araştırılması için meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeleri kabul edildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA