Meclis'in Seçim Tatili Bitiyor, 538 Vekil İşbaşı Yapacak

Meclis'in Seçim Tatili Bitiyor, 538 Vekil İşbaşı Yapacak

8 Nisan Salı günü işbaşı yapacak Meclis'te AK Parti'nin sandalye sayısı 313'e, BDP'nin 20'ye, CHP'nin 131'e, bağımsızların ise 14'e düştü.

Meclis'in Seçim Tatili Bitiyor, 538 Vekil İşbaşı Yapacak

Yerel seçimler nedeniyle tatil kararı alan TBMM, 8 Nisan 2014 Salı günü işbaşı yapacak. Milletvekilleri de Yeni Halkla İlişkiler Binası'ndaki yeni odalarında çalışacak. Belediye başkanlığını kazanan 10 milletvekilinden mazbatasını alanların belediye başkanlığı görevini tercih ettiğine ilişkin önergesi de Salı günü Genel Kurul'da okunacak.

MECLİS'TEKİ SANDALYE DAĞILIMI DEĞİŞECEK

Belediye başkanı seçilen milletvekillerinin mazbatasını almasıyla birlikte Genel Kurul'da 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 17'nci maddesine uygun olarak belediye başkanlığı görevini tercih ettiğine ilişkin önergesi okunacak. Başkanlıkça, söz konusu vekillerin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinin kendiliğinden sona erdiği açıklanacak.

AK PARTİ 4 SANDALYE KAYBETTİ

Meclis'teki sandalye sayısı 548'den 538'e düşecek. CHP'nin 134 olan milletvekili sayısı 131, AK Parti'nin 317 olan vekil sayısı 313'e, BDP'nin 22 olan vekil sayısı 20'ye, bağımsız vekillerin sayısı da 15'ten 14'e inecek.

Meclis İçtüzüğüne göre; en az yirmi milletvekili bulunan siyasî partiler, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grup kurma hakkına sahip. İki milletvekili belediye başkanı seçilmesiyle birlikte BDP'nin de sandalye sayısı 20'ye düşecek.

DİLEKÇELER OKUNACAK

Yerel seçimlerde yarışa katılan 26 milletvekilinden 10'u ipi göğüsledi. 10 milletvekili belediye başkanı seçilirken Meclis'teki sandalye sayısı ise 538'e düşecek. 8 Nisan Salı günü toplanacak olan Meclis'te mazbatasını alan vekillerin dilekçeleri okunacak.

26 MİLLETVEKİLİ YARIŞA GİRDİ, 10'U KAZANDI

Balıkesir'de AK Parti Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, Antalya'da AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Diyarbakır'da BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Ağrı'da BDP Muş Millevtekili Sırrı Sakık, Edirne'de CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Gaziantep'de AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Kırklareli'de CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Mardin'de Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Ordu'da AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Eskişehir'in Odunpazarı İlçesinde CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt kazandı.

 

Kaynak: ANKA