Meclis Cumartesi Günü Irak Tezkeresini Görüşmek İçin Olağanüstü Toplanacak

Meclis Cumartesi Günü Irak Tezkeresini Görüşmek İçin Olağanüstü Toplanacak

TBMM, Irak tezkeresini görüşmek için Cumartesi günü olağanüstü toplanacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Genel Kurulu'nun, Irak ve Suriye tezkeresi için 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da olağanüstü toplanacağını açıkladı.

MECLİS 1 EKİM'DE AÇILACAKTI

26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı nedeniyle 1 Ekim Pazar günü toplanacak olan Meclis, bu tarihten önce mesaisine başlayacak.

TEZKERE'NİN SÜRESİ 30 EKİM'DE BİTİYOR

Mustafa Elitaş, yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nun, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için, 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da olağanüstü toplanacağını kaydetti.

Söz konusu Başbakanlık Tezkeresi daha önce Genel Kurul'da, 2 Ekim 2016 tarihinden 30 Ekim 2017'ye kadar uzatılmıştı.

CUMA GÜNÜ DE MGK TOPLANACAK

Cuma günü de, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında MGK toplanacak. MGK'da, Kuzey Irak'ın referandum ısrarına verilecek cevaplar belirlenecek. Erdoğan, ABD'de yaptığı açıklamada bu cevabın "nihai" olacağını açıklamıştı.

MHP'DEN AÇIKLAMA GELDİ

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, "MHP olarak cumartesi günkü olağanüstü toplantıya katılarak Irak tezkeresine destek vereceğiz" dedi.

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ" ÖNCELİK

Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan bu tezkerede, "Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının ulusal güvenliğimiz açısından taşıdığı risk ve tehditler, gerek nicelik gerekse nitelik bakımından artmıştır." ifadesine yer verilmişti.

Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilerek, "Diğer taraftan, Irak'ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurlarının varlığını sürdürmesi, ülkemizin güvenliğine yönelik doğrudan bir tehdit oluştura gelmektedir. DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeyindeki mevcudiyeti devam etmekte, bu terör örgütleri ülkemize yönelik silahlı eylemler ve bombalı intihar saldırıları gerçekleştirmektedir." denilmişti.