Erdoğan Meclis Açılış Töreninde Konuştu, HDP'liler Salonu Terk Etti - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan Meclis Açılış Töreninde Konuştu, HDP'liler Salonu Terk Etti

Haberler.com - Haberler | Güncel

Yeni yasama dönemi bugün başladı. Açılış konuşmasını yapan Erdoğan'ı protesto eden HDP'liler salonu terk etti. Erdoğan, çok sert mesajlar verdi.

25. Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün açıldı ve yeni yasama yılı başladı. Açılış konuşmasını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan'ın genel kurula girişi sırasında HDP'li milletvekilleri ayağa kalkmazken Cumhurbaşkanı'nın konuşmaya başlamasıyla da salonu terk ettiler. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş da Genel Kurul'da katılmadı.

ERDOĞAN'DAN SERT MESAJLAR: KÜRT KARDEŞLERİMİ HDP TEMSİL ETMİYOR

Konuşmasında sert mesajlar veren Erdoğan, "Paralel yapıya, terör örgütüne sırtını yaslayanlar hukuka ve milletimize hesap vereceklerdir. Büyük Türkiye, yeni Türkiye mücadelesi veriyorum. Kürt kardeşlerime seslenmek isterim. (HDP sıralarına bakarak) Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor. Bir şeyi birbirinden iyi ayırmak lazım. Kürt sorunu ile terör sorunu farklıdır siz bunu ayırt edemediniz. Bugün de gönül diliyle konuşuyor istiyoruz ki yarın da öbür gün de aramızdaki gönül köprüsü sapa sağlam muhafaza edilsin. Bizleri birbirimizden koparma çabası birbirimize düşman etme oyunu ikimizi de hedef alıyor aslında. Onun için diyorum ki kürt ayrıdır terörist ayrıdır." dedi.

TANSİYON YÜKSELDİ

Erdoğan konuşurken, muhalefet sıralarından gelen kimi itirazlar üzerine tansiyon yükseldi. Erdoğan, muhalefet milletvekillerine, "Rahatsız mı oldun! Ben sayıyorum merak etme. Ben defalarca Güneydoğu'ya gittim, siz kaç kere gittiniz, onu söyleyin" şeklinde cevaplar verdi.

Açılış konuşmasının sonunda Erdoğan'ı AK Partili milletvekilleri ayakta alkışladı, CHP ve MHP'liler ise ayağa kalkmadı.

TÖRENLE AÇILDI

25. Dönem 2. Yasama Yılı dolayısıyla Meclis'teki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıta çelenk koydu.

Törene, TBMM Başkanvekilleri Şafak Pavey ve Yurdusev Özsökmenler, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Feridun Bilgin, AK Parti Grup başkanvekilleri Doğan Kubat, Ahmet Aydın ve İlknur İnceöz, CHP Grup başkanvekilleri Levent Gök ve Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM İdare Amiri Salim Uslu ile milletvekilleri ve TBMM bürokratları katıldı.

3 LİDER OTURUMA KATILMADI, RESEPSİYON YAPILMAYACAK

Muhalefet parti liderleri Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş oturuma katılmadı. Yaşanan terör saldırıları ve şehit haberler i nedeniyle bu yıl Meclis açılış resepsiyonu yapılmayacak.

DEMİRTAŞ'TAN REST

Ankara'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirerek Meclis Genel Kurulu'na katılmayacağını ifade etti. Demirtaş, gerekçesini ise şu sözlerle ifade etti:

"Bugün parlamentoda bir siyasi parti başkanı gibi davranan, partimize ağır hakaretler yapan bir siyasi kişilik konuşacak. Tarafsız bir Cumhurbaşkanı sıfatıyla konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik. Hakkı olmadığı halde bir parti liderini dinlemeyi de istemiyorum şahsen."

Açılış konuşmasını yapan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

"Sayın başkan, değerli milletvekilleri sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Tüm şehitlerimizi rahmet minnetle anıyorum. Milletin oyuyla milletimizi temsil etmek maksadıyla bu çatı altında vazife üstlenmiş ancak, kendilerine kıyılmış Meclis üyelerimizi özellikle anmak istiyorum. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu'yu rahmetle yad ediyorum.

7 Haziran seçimleri hiçbir siyasi partinin tek başına iktidarı sağlamayacağı bir tabloyu ortaya çıkardı. Türkiye'nin sorunlarının çözümünü siyaset dışı odaklarda aramak bu millete yapılacak en büyük kötülüktür.

1 Kasım'da millet iradesinin en sağlıklı şekilde sandığa yansıması, parlamento içindeki ve dışındaki tüm siyasi partiler için bir namus ve şeref meselesidir. Terörün çirkin yüzünün sandıkları tehdit etmesini engellemek için tüm siyasi partilerin insani ve vicdani bir tavır sergileyeceklerini, kolaylaştırıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını umuyorum.

"MİLLETE, HUKUKA HESAP VERMEKTEN KAÇAMAYACAKLAR"

Terör örgütlerine, paralel yapıya sırtını dayayanlar millete ve hukuka hesap vermekten kurtulamayacaktır.

"TÜRKİYE OKUN YAYDAN FIRLAMASI GİBİ BİR İLERLEME DÖNEMİNDEDİR"

Türkiye'nin 1 Kasım seçimleri sınavını da başarıyla atlatacağına inanıyorum. Türkiye her anlamda emin ellerdedir. Tarih Türkiye'nin önlenemez yükselişine tanıklık etmeye devam edecektir.

Tek bir vatandaşım dahi tedirgin olmasın, Türkiye okun yaydan fırlaması gibi bir ilerleme dönemindedir ve 2023 hedeflerine kesinlikle ulaşacaktır.

"DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLACAKTIR"

13 yıl boyunca gerçekleştiren ciddi reformlar ekonomide ciddi belirsizlikler yaşanmasını engelledi. Bugün avrupada ve içinde bulunduğumuz bölgede küresel ekonominin sıkıntılarını en az hissedenlerden biriyiz. 1 Kasım sonrası kurulacak güçlü ekonomik, ekonomik gelişmenin de mimarı olacaktır. Finans sektörünün reel sektörü zor durumda bırakacak şekilde hareket etmesini asla kabul etmeyiz.


(Komutanlar da açılış törenindeydi.)

Tüm saldırılara rağmen, Türkiye ekonomide de 2023 hedeflerine ulaşacak ve dünyanın parlayan yıldızı olacaktır.

"BİR SİYASİ PARTİ BAŞKANININ BÜYÜK SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ OLAN ÇAĞRISI..."

Sayın başkan ve milletvekillerim, geçen yıldan bu yana geçen sürede ülkemiz açısından kritik gelişmeleri hep birlikte yaşadık. İç güvenlik paketinin güvenlik güçlerimize büyük katkı sağladığına inanıyorum. Bir siyasi parti başkanının büyük sorumsuzluk örneği olarak adlandırdığım büyük çağrısından sonra 50'den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

Kobani'deki çatışmalardan kaçan 220 bin kişiyi sınırlarımızı açarak kabul ettik. Bölgeye yüzlerce kamyon, insani yardım malzemesini gönderen ve bu yardımların yerine ulaşmasını sağlayan da bizdik.

"KARDEŞLERİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Sayın başkan, değerli milletvekilleri, Türkiye olarak biz, tıpkı balkanlardaki, orta Asya'daki kardeşlerimiz gibi, Suriye ve bölgedeki kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Bugün Suriye ve ırak dediğimiz yerler, daha bir asır önce, bizim için Mardin'den, Diyarbakır'dan, Hatay'dan farkı olmayan coğrafyalardı

Bizim bu topraklara ve oralarda yaşayan kardeşlerimize bakışımız, başta batı ülkeler olmak üzere, diğer devletlerle aynı olamaz. İşte bu anlayışla, Suriye ve ıraktan bize gelen kardeşlerimize kapılarımızı açtık ve açmaya devam edeceğiz. Bizim kimi Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi Akdeniz'de ölüme terk etme, tren istasyonlarında ölüme maruz bırakma durumumuz yoktur, kardeş sözü bin yıllık arka planı olan bir duygunun sonrasında çıkıyor.

İmkanlarımız sınırlı olabilir ama hamdolsun gönlümüz zengin. Türkiye'den kat be kat güçlü Avrupa ülkeleri birkaç yüz bin mülteci kapılarına gelince tedirgin olurken biz yıllardır milyonlarca kardeşimizi misafir ettik. Sınırlarımız dışındaki tüm kardeşlerimize karşı bu duyguları beslerken, ülkemiz içinde herhangi bir bölgeyi, bir kesimi dışlamak mümkün müdür?

Türkiye komşularına ve bölge ülkelerine hiçbir zaman salt çıkar penceresinden bakmamıştır. Kısa dönemli menfaatleri, bizi biz yapan değerlere tercih etmedik, etmeyeceğiz. Bu anlayışla bölgemizde ve dünyada barışın, huzurun ve istikrarın egemen olması için çalışıyoruz.

"BUGÜNE KADAR GELENLER İÇİN 7,5 MİLYAR DOLAR HARCARDIK"

Kökenin, mezhebine bakmadan tüm mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar gelenler için 7,5 milyar dolar harcardık. Türkiye 2 yıla aşkın sürede 4 milyona yakın Suriyeli kardeşine sahip çıkarak, bir insanlık dersi vermiştir.

"ADI NE OLURSA OLSUN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

4 yıldır görmezden gelinen, birkaç ülkenin sırtına yüklenen bu ağır sorunla artık Avrupa devletleri de dahil olmaya başladı. Sorunun kaynağına inerek, önce katliamlara dur deyip, buna göre politikalar geliştirmek zorundayız. Suriye halkı kendini katleden rejim ile terör örgütleri arasında seçim yapmaya zorlanamaz. Adı ne olursa olsun, terör örgütlerinin kurulmasına izin vermeyeceğiz…

"TÜM SİYASİ HAYATIMDA OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE HİÇBİR RÜTBENİN PEŞİNDE DEĞİLİM"

95 yıllık süreçte kimi dönemlerde farklı etnik kökenlere baskı yapıldığı bir gerçektir. Bu bağlamda farklı kesimlere haksızlıklar yapılmıştır. Bu haksızlıkları inkar etmediğimiz, bu haksızlıkları yüksek sesle dile getirdiğimiz kayıtlarda mevcuttur. Tüm siyasi hayatımda olduğu gibi bugün de hiçbir rütbenin peşinde değilim. Milletim beni bu rütbelerin en büyüğüne, cumhurbaşkanlığına layık gördü. Ben büyük Türkiye, Yeni Türkiye, 78 milyonun bir ve kardeş olduğu bir Türkiye için çalışıyorum.

"KÜRT KARDEŞLERİMİ ONLAR TEMSİL ETMİYOR"

Ben Kürt kardeşlerim de burada… Kürt kardeşlerim var ama siz bilmiyorsunuz, bilmediğiniz bir şey var, Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor.

Kürt meselesi ile terör aynı şeyler değildir. Bizleri birbirimize düşman etme durumu her ikimize de zarar veriyor.

"KÜRT AYRIDIR, TERÖRİST AYRIDIR"

Bu yüzden diyorum ki Kürt ayrıdır, terörist ayrıdır. Mücadelemiz bir etnik kökenle değil, terörledir, teröristledir.

Terörden en çok zararı gören de yine Kürt kardeşlerimizdir. Cansız çocuk bedenleri üzerinden alçakça bir algı operasyonu yürüten bir zihniyetin Kürt kardeşlerimle hiçbir ilgisi olamaz.

Dağ taş demeden her alanda operasyonlar her alanda devam edecektir.

Çözüm süreci 78 milyonun kardeşliğin tesis etme yolunda son bir denemeydi. Bu alanda silahların bırakılması gerekiyordu ama Terör örgütü silah bırakmadı, saldırılarına devam etti. Türkiye cumhuriyeti terör örgütü hangi dilde konuşuyorsa o dilde konuşmaya devam edecektir.

"TERÖRDEN SİYASİ RANT UMMAK AYNI ŞEKİLDE TERÖRÜ DESTEKLEMEKTİR"

Kimi siyasiler, kimi medya kuruluşları terör örgütünü desteklese de Türkiye istiklal ve istikbal mücadelesinden vazgeçmeyecektir.

Türkiye cumhuriyetinin askerini, korucusunu, a şahsının korucusu memuru gibi göstermek, teröre destek çıkmaktır.

Terörden siyasi rant ummak aynı şekilde terörü desteklemektir.

Siyasi partiler terör karşısında tek yürek ve tek vücut olmadıkları sürece, şehitlerimiz hatırası önünde mağdur olmaya devam edecektir.

"RAHATSIZ MI OLDUN?"

Buradan terörü ve terör örgütlerine destek veren ülkelere de sesleniyorum. Ne yaptığınızı biliyoruz, sizin elinizi de yakacaktır.

Rahatsız mı oldun? Rahatsız mı oldun? Ben sayıyorum ama terörün kaderi böyledir akrep gibidir, gün geldiğinde kendisini tutanları da sokar

"SİZ BU KÜRSÜLERİN ACEMİSİSİNİZ"

Siz bu kürsülerin acemisisiniz, ben kime nasıl hitap edileceğini bilirim.

Teröristle mücadele önemlidir ama yeterli değildir önemli olan terörle mücadele etmektir.

Tek bir askerimizin, vatandaşımızın kanı akmasın, çocuklar yetim kalmasın, analar babaların boynu bükük kalmasın diye çalıştık. 6-7-8 Ekim konuları, terörün yeni yüzü konusunda ilk tecrübemiz oldu.

Biz akan kanı tümüyle durdurmak için çalışırken birilerinin kanı akıtmak için el ovuşturduğuna da şahit olduk. Biz bu toprakları kendimize vatan yapmak için bin yıldır mücadele ediyoruz.

Eğer bu coğrafyada yaşamaya devam edeceksek…

MUHALEFETE TEPKİ: BİZ O BÖLGEYE ÇOK GİTTİK, SİZ KAÇ KERE GİTTİNİZ?

Muhalefet sıralarından tepki gelmesi üzerine: Biz o bölgeye çok gittik, siz kaç kere gittiniz onu söyleyin, o bölgelerde teşkilat bile kuramadınız, kuramıyorsunuz. Ben cumhurbaşkanı olarak gitmediğim il yok gitmeye de devam edeceğim.

Burada terörle mücadelede görev alan tüm kamu personelini de tebrik ediyorum.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum

Muhalefet sıralarına: Şehitliğin ne anlama geldiğini bilmezsen, o lafı kuramazsın. Şehitlik kıyamete kadar devam edecektir.

Amacımız bu mücadeleyi mutlaka başarıya ulaştırarak şehitlerimizin tek bir damla kanının boşa gitmemesini sağlamaktır.

Bunun için diğer tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, terör karşısında işbirliği içinde olmalıyız.

Muhalefet sıralarına: Tekrar milletvekili olursun belki?

Biz tek millet , tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz."

Erdoğan Meclis Açılış Töreninde Konuştu, HDP'liler Salonu Terk Etti

Erdoğan Meclis Açılış Töreninde Konuştu, HDP'liler Salonu Terk Etti

Erdoğan Meclis Açılış Töreninde Konuştu, HDP'liler Salonu Terk Etti
Haberler.com - Son Dakika Haberleri