Meclis Alt Komisyonu Yarın Kırıkkale Cezaevine Gidecek

Meclis Alt Komisyonu Yarın Kırıkkale Cezaevine Gidecek

TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CHP'li milletvekillerinin gidilen her cezaevinde mutlaka, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütü mensuplarıyla görüşmek istediğini belirterek, "Terör örgütü mensuplarını komisyon faaliyetlerinin dışında da ziyaret ediyorlar ama bu ziyaretlerini savunamıyorlar.

Meclis Alt Komisyonu Yarın Kırıkkale Cezaevine Gidecek

COŞKUN ERGÜL - TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CHP'li milletvekillerinin gidilen her cezaevinde mutlaka, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütü mensuplarıyla görüşmek istediğini belirterek, "Terör örgütü mensuplarını komisyon faaliyetlerinin dışında da ziyaret ediyorlar ama bu ziyaretlerini savunamıyorlar." dedi.


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevi Alt Komisyonu, yarın Kırıkkale Cezaevini ziyaret ederek, incelemelerde bulunacak.


Ziyarete, İnsan Hakları Komisyon Başkanvekili, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Komisyon Başkanvekili, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ile HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan da katılacak.


Metiner, ziyarete ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ziyaretin alt komisyonun rutin bir çalışması olduğunu belirterek, cezaevi koşullarını yerinde inceleyeceklerini ifade etti.


"Cezaevlerini düzenli bir şekilde yerinde görmemiz, gözlemlememiz gerekiyor." diyen Mehmet Metiner, ziyaret kapsamında, cezaevi savcısı ve müdürü ile de görüşerek, bilgi alacaklarını bildirdi.


Rastgele seçtikleri koğuşlarda tutuklu ve hükümlülerle görüşeceklerini anlatan Metiner, "CHP'lilerin cezaevlerinde terör örgütü mensuplarını ziyaret etmesi" tartışması ve sonrasında yaşananlar hakkında da açıklamalarda bulundu.


CHP'li milletvekillerinin gidilen her cezaevinde mutlaka PKK ve DHKP-C gibi sol, sosyalist terör örgütü mensupları ile görüşmek istediklerini vurgulayan Metiner, şunları söyledi:


"Çok da anlam veremediğim bir şekilde bunda ısrarcı oluyorlar. Rutin faaliyetlerimizin dışında bir davranış sergiliyorlar. 'Şu kişi de var, niye gidip görmüyoruz, şununla ilgili bize dilekçe gelmişti, onun koğuşuna da gidelim' gibisinden bazen emrivakiler de yapıyorlar. Bütün taleplere her zaman açık olmamız mümkün değil. Sonuçta millet adına yasal bir faaliyet yapıyoruz. Tutuklu ve hükümlülerle koğuşlarda görüşüyoruz. Orada hangi örgüt mensuplarının yaşayıp yaşamadığı bizi ilgilendirmez ama CHP ve HDP'li üyelerde gözle görülür bir biçimde terör örgütleri ile görüşme eğilimini gözlemledim."


"Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği, Adalet Bakanlığımızın altını çizdiği husus, CHP'lilerin Meclis komisyonlarının dışında da münhasıran terör örgütü mensuplarını ziyaret etme istekleri ile alakalıdır, CHP'nin kurumsal kimlikleriyle ya da bireysel yaptıkları ziyaretlerle alakalıdır." ifadelerini kullanan Metiner, sözlerine şöyle devam etti:


" Ben CHP'yi anlamakta güçlük çekiyorum. Bir yandan terör örgütü mensuplarını komisyon faaliyetlerinin dışında da ziyaret ediyorlar ama öbür yandan da bu ziyaretlerini savunamıyorlar. Bu ziyaretlerini savunmak için Meclis komisyonumuzu, beni referans gösteriyorlar, bu da çok ilkesel ve dürüst bir davranış değil."


"Cezaevi ziyaretlerini polemik konusu yapmak ahlaki değil"


Mehmet Metiner, alt komisyonun cezaevi ziyaretlerini politik mülahazalarla polemik konusu yapmanın gayri insani ve ahlaki olduğunu vurguladı.


CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, "Biz, AK Parti'nin görüşmekten imtina ettiği Salih Mirzabeyoğlu ve Cübbeli Ahmet Hoca ile de görüştük." sözlerinin anımsatılması üzerine, Metiner, "Veli Ağbaba konuşmayı ve şovu çok seviyor, entellektüel birikimi yok. Salih Mirzabeyoğlu'nu cezaevinde defalarca ziyaret ettim ama ben reklamdan hoşlanan bir insan değilim." diye konuştu.


Mehmet Metiner, cezaevinde ziyaret ettikleri kişilerin reklamını ve bunun üzerinden siyaset yapmadıklarını bildirdi.


"Veli Ağbaba, yaptığı ziyaretleri bizim üzerimizden aklamaya, paklamaya çalışmasın." diyen Metiner, "Kendi yaptıkları eylemin haklı ve meşru olduğuna inanıyorlarsa bunun arkasında dursunlar, bizi referans göstermesinler. CHP'liler terör örgütü mensuplarını ziyaret etmekle de kalmıyor, onların ağzıyla Hükümet ve devleti suçluyorlar. Bu açık bir biçimde teröre yandaşlık yapmaktır, örgüt mensuplarını korumak ve kollamaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA