Mecidiyeköy Bombacısı İlk Kez Hakim Karşısında

Mecidiyeköy Bombacısı İlk Kez Hakim Karşısında

Mecidiyeköy'de Bombalı Eylem Hazırlığındayken Yakalanan Bülent Öztürk'ün de Aralarında Bulunduğu 4 Sanığın Yargılanmasına Başlandı.

Mecidiyeköy Bombacısı İlk Kez Hakim Karşısında

Mecidiyeköy'de bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan Bülent Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi''nde görülen duruşmaya, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Bülent Öztürk, "terör örgütüne üye olmak", "yardım ve yataklık" gibi çeşitli suçlardan 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan tutuklu sanık Şahabettin Demir ile tutuksuz sanık Zerrin Avcı katıldı. Kimlik tespiti sırasında Bülent Öztürk, ilkokul mezunu ve inşaat işçisi olduğunu söyledi.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Şahabettin Demir ise, Öztürk'ün bir arkadaşı aracılığıyla birkaç günlüğüne evinde kalmak üzere geldiğini belirterek, "Arkadaşım adını Ali olarak bana söylemişti. Daha önce kendisini tanımıyordum. Bizim evde 5-6 gün kadar kaldı. Bayram araya girince kendisini akrabamız Mehmet Şirin Avcı'nın evine götürdüm" dedi.

Evde sadece Zerrin Avcı'nın bulunduğunu söyleyen Şahabettin Demir, "Zerrin Avcı'ya Ali olarak tanıdığım Bülent Öztürk'ü asker arkadaşım olarak tanıtım. Birkaç gün kaldıktan sonra gideceğini söyledim. Bayramdan sonraki gün gözaltına alındım. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

Sanıklardan Zerrin Avcı da, Şahabettin Demir'in Bülent Öztürk'ü evlerine getirdiğini, Öztürk'ü askerlik arkadaşı olarak tanıttığını belirtti. Zerrin Avcı, "Bizim evde 2 gün kaldı. Bir çantası vardı. Çantasında kıyafetleri olduğunu düşünüyordum. Çantasında patlayıcı madde olduğunu bilmiyordum" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyetinin "Firari sanık olan kocan Mehmet Şirin Avcı nerede?" sorusuna Zerrin Avcı, "İstanbul'da bir yerde çalışıyor. Nerede olduğunu bilmiyorum. Bize para gönderiyor. Maddi açıdan durumu düzelince teslim olacak" diye cevap verdi.

Bülent Öztürk ise, avukatıyla savunmasını hazırlayamadığını, diğer sanıkların verdiği ifadenin doğru olduğunu öne sürerek, savunma için süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar Bülent Öztürk ve Şahabettin Demir'in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

(YM-CİN-CC-Y)

Kaynak: İHA